Android'den geri getirilemeyecek şekilde dosyaları silme

selcukist

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi mesela telefonumuzu satmak istediğimizde bunu yapmaya ihtiyacımız olabilir. Güncel olarak bu işlemi yapabileceğimiz hangi programlar var? Şimdiden teşekkürler.

Hayır, o bilgisayar için.

Bu işlem telefondaki her şeyi silecek. HER ŞEYİ. ANDROID İŞLETİM SİSTEMİ DAHİL. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve Android'i nasıl geri kuracağınızı bilmiyorsanız YAPMAYIN. Olacak kayıplardan sorumlu değilim.

Android SDK indirmeniz lazım. Dosyaları bir klasöre çıkartın ve klasörde boş bir yere Shift+SağKlik yapıp Powershell penceresini burada açın deyin. Pencere açıldıktan sonra telefonu kapatın ve fastboot moduna alın. Fastboot moduna geçtikten sonra telefonu bilgisayara bağlayın ve açtığınız pencereye adb devices yazarak kontrol edin, cihaz orada görünmesi gerekiyor Bu adımları başarıyla gerçekleştirirseniz buraya yazın, devam edelim.

Aynısı Windows'ta da var mıdır? Bilgisayar açılırken, Shift tuşuna basılı tutunca açılan menüden komut istemine girince sıfırlamak için diski seçip, Clean yazıyorduk. Bu işlemden sonra geri getirmek mümkün müdür? Çünkü işletim sistemi de siliniyordu.
Var. Diskteki dosyalardan tamamen kurtulmak istiyorsanız, diskin üzerindeki tüm birimlere tek tek 0 yazmanız gerekiyor. Low level format bu oluyor. Diski biçimlendirmek, işletim sistemini silmek vs. verileri silmez, sadece birimlerin üstüne yazılabilir hale getirir. Bu da üstüne bir şey yazılmadığı sürece verilerin kurtarılabilir olduğu anlamına geliyor.

Var. Diskteki dosyalardan tamamen kurtulmak istiyorsanız, diskin üzerindeki tüm birimlere tek tek 0 yazmanız gerekiyor. Low level format bu oluyor. Diski biçimlendirmek, işletim sistemini silmek vs. verileri silmez, sadece birimlerin üstüne yazılabilir hale getirir. Bu da üstüne bir şey yazılmadığı sürece verilerin kurtarılabilir olduğu anlamına geliyor.
Virüs bulaştığında az önce anlattığım gibi format atmıştım. Virüsler tekrardan geri gelebilir mi? İhtimal var mıdır?

Hayır, o bilgisayar için.

Bu işlem telefondaki her şeyi silecek. HER ŞEYİ. ANDROID İŞLETİM SİSTEMİ DAHİL. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve Android'i nasıl geri kuracağınızı bilmiyorsanız YAPMAYIN. Olacak kayıplardan sorumlu değilim.

Android SDK indirmeniz lazım. Dosyaları bir klasöre çıkartın ve klasörde boş bir yere Shift+SağKlik yapıp Powershell penceresini burada açın deyin. Pencere açıldıktan sonra telefonu kapatın ve fastboot moduna alın. Fastboot moduna geçtikten sonra telefonu bilgisayara bağlayın ve açtığınız pencereye adb devices yazarak kontrol edin, cihaz orada görünmesi gerekiyor Bu adımları başarıyla gerçekleştirirseniz buraya yazın, devam edelim.

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim fakat işlemi şu an yapmayacağım. Yaklaşık bir ay falan var. Eğer tarif eden bir site falan varsa link verirseniz zamanı gelince oradan bakıp yapabilirim.

Cihazınızı bağladıktan sonra pencereye şu komutları, aşağıda verdiğim bilgiler doğrultusunda girin:
[CODE title="kodlar" highlight="3-5"]fastboot format userdata
fastboot format cache
fastboot format system
fastboot format boot
fastboot format recovery
[/CODE]

Eğer sadece kullanıcı bilgileri (fotoğraflar, oturumlar, uygulamalar vs.) olduğu partisyonları formatlamak istiyorsanız userdata ve cache olan komutları girin. Eğer ROM ve ROM'da kalan bilgilerin de kaybolmasını istiyorsanız yanında system olan komutu da girin. Eğer telefonda veriniz bulunabilecek tüm partisyonları tamamen temizlemek istiyorsanız tüm komutları girin, cihazınız fabrikadan yeni çıkmış gibi temiz olacak.

Unutmayın, system, boot ve/ya recovery içeren komutları girerseniz doğru imajı bulup cihazınıza yeniden flashlama işlemi yapmanız gerekecek, bunu dikkate alarak hareket edin.

Eğer bu işlemler veya işlemlerden sonra ne yapacağınız hakkında bilginiz yoksa, YAPMAYIN. Cihazınızın brick olmaya kadar yolu var, yaptığınız hiçbir işlemden sorumlu değilim.

Son düzenleme:
Bunun için telefonunuzu satmadan bigilerinizi resim ve videolarınızı sildikten sonra Play Store'dan "ishredder" uygulamasını indirip program içerisinden tekrar silip yazma yöntemiyle verilerinizi geri getirilemez hale döndürebilirsiniz.

Son düzenleme:
Cihazınızı bağladıktan sonra pencereye şu komutları, aşağıda verdiğim bilgiler doğrultusunda girin:
[CODE title="kodlar" highlight="3-5"]fastboot format userdata
fastboot format cache
fastboot format system
fastboot format boot
fastboot format recovery
[/CODE]

Eğer sadece kullanıcı bilgileri (fotoğraflar, oturumlar, uygulamalar vs.) Olduğu partisyonları formatlamak istiyorsanız userdata ve cache olan komutları girin. Eğer ROM ve ROM'da kalan bilgilerin de kaybolmasını istiyorsanız yanında system olan komutu da girin. Eğer telefonda veriniz bulunabilecek tüm partisyonları tamamen temizlemek istiyorsanız tüm komutları girin, cihazınız fabrikadan yeni çıkmış gibi temiz olacak.

Unutmayın, system, boot ve/ya recovery içeren komutları girerseniz doğru imajı bulup cihazınıza yeniden flashlama işlemi yapmanız gerekecek, bunu dikkate alarak hareket edin.

Eğer bu işlemler veya işlemlerden sonra ne yapacağınız hakkında bilginiz yoksa, YAPMAYIN. Cihazınızın brick olmaya kadar yolu var, yaptığınız hiçbir işlemden sorumlu değilim.

Merhaba hocam. Telefona bu işlemi yapma fikrim var fakat kafama takılan birkaç şey var, bu işlemi yaptıktan sonra ROM atmak için hangi rehberleri takip etmem lazım? Normal rehberleri takip etsem yeterli olur mu ya da benim başka işlemler yapmam gerekiyor mu? Ve de Redmi Note 10S cihazında yapacağım bu işlemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocam. Telefona bu işlemi yapma fikrim var fakat kafama takılan birkaç şey var, bu işlemi yaptıktan sonra ROM atmak için hangi rehberleri takip etmem lazım? Normal rehberleri takip etsem yeterli olur mu ya da benim başka işlemler yapmam gerekiyor mu? Ve de Redmi Note 10S cihazında yapacağım bu işlemi.
Technopat Sosyal'de bolca ROM atma rehberi mevcut. Spesifik olarak senin telefonuna özel rehber bulamasan da tüm telefonlarda büyük oranda aynı adımlar takip ediliyor zaten, adımı uygularken ne yaptığını biliyorsan hangi rehberi takip ettiğinin pek bir önemi yok.

Kuracağın dosyaların telefonunla uyumlu olduğuna dikkat et ama, bu önemli.

Geri
Yukarı