Ani FPS Düşmesi Sorunu

xDisturbia

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Laptop kullanıyorum. Önceleri yapmazdı bunu ama son 1 senedir oyun oynarken 1 maç atayım her şey normal fakat 2. maça girdiğimde oyun açılır açılmaz bu şekilde FPS drop oluyor. (Bazen 4 maç atıyorum hiç yapmıyor, bazen yapıyor). Şansım varsa oyun içinde nadiren düzeliyor ama genellikle oyunu kapatıp açmak durumunda kalıyorum. SSD de yok, en az 3 round gidiyor, oyun zevkimin içine ediyor. Bu problemi nasıl çözebilirim? PC ısısı da gayet normal.

Adsız.jpg

Sistem özelliklerini ve oyun için gpu-cpu kullanım ve ısı değerlerini paylaşırsan yardımcı olabiliriz. Onun dışında en son ne zaman termal macun değişimi yaptınız?

4 GB RAM - İntel i3 - GTX 740M

Aldığın fps değerleri bu sistemde normal. Özellikle işlemci kısmında sistemin yetersiz kalıyor. Oyun içi fps değerlerinin 90-100 bandına çıkması, zaman zaman 25-30'lara düşmesi de aynı şekilde çok normal. Kendimden biliyorum, oyun içi çatışırken 25'e kadar düşerken normalde 100'lere kadar çıkardı fps değerleri. Yine de en yüksek performansı alabilmen adına bu makaleye göz atmanı tavsiye ederim: CS:GO İçin En İyi Performans Ayarları Nasıl Yapılır? - Technopat
Ayrıca Görev Yöneticisindeki kullanım değerleri her zaman doğruyu göstermez. Afterburner indirip oyun içinde OSD göstergesinin ekran görüntüsü alıp atarsan daha iyi olur.
Dizüstü bilgisayarlarda termal macun faktörü de çok önemli. Son değişimden bu yana 3 aydan fazla olduysa termal macun değiştirmelisin. Havalarında ısınmasıyla ekran kartı ve işlemci kısmında ısınmalar oluyor olabilir, o yüzden ekstra soğutma işini görebilir. Ayrıyetten Overclock ile 5-10 fps artış sağlayabilirsin ama önce attığım makaledeki her şeyi tek tek yapmalısın. Yine de oyunu ilk açtığında normal olup daha sonradan fps düşmeleri olduğu için sorunun fazla ısınmadan kaynaklandığını düşünüyorum.

Konuyu hortlatmış gibi olcam ama AIDA64 isimli programda PC'yi teste soktum ve bu sonuçlar çıktı. Sonuç pek iç açıcı değil gibi. Programdan tam anlayan birisi bakabilir mi?

Dosya Ekleri

• dwadwa.jpg
    dwadwa.jpg
    68,8 KB · Görüntüleme: 88
Bu problem benim Casper Nirvana Leptopumda da aynısı oluyodu.Çözüm olarak Aygıt Yöneticisinden ekran kartı güncelleştirmesi yapmıştım düzelmişti.Lakin ileri dönemlerde pc'ye format attığımda bi daha bu sorunu çözemedim.

Bana işlemci ısısıyla ilgili bir problem gibi geldi, oyun oynarken ısı değerlerini kontrol edip burada paylaşabilirsiniz. Çünkü ilk oyunda olmuyor diyorsunuz, 2 veya 3.oyuna geçene kadar haliyle işlemci daha fazla ısınacaktır, gerçi ekran kartı da sebebiyet verebilir buna. Dediğim gibi ısı değerlinizi kontrol etmenizi öneririm.

Konuyu hortlatmış gibi olcam ama AIDA64 isimli programda PC'yi teste soktum ve bu sonuçlar çıktı. Sonuç pek iç açıcı değil gibi. Programdan tam anlayan birisi bakabilir mi?

İşlemci ısı değerleri yüksek. Bu ısı değerlerinde ısınmadan kaynaklı performans düşüşü yaşaman çok normal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı