Ani ortam sıcaklığı değişikliği cihazlara zarar verir mi?

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kışın çok soğuk dış ortamdan, cayır cayır yanan sobalı odaya girince elektronik cihazlara bir şey olur mu? Nem vs. gibi faktörler etkili olur mu, cihazların bozulma ihtimali var mıdır?

Cihazı kullanmadan önce bir süre beklemek mi gerekir, nasıl bir yol izlenmeli?

Soğuk ortamdan sıcağa geçince nemlenme zarar verebilir. TUF serisi buna dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Sıcaktan soğuğa geçmenin zararı olabilir mi bilemiyorum. Tahminen bu olayın zarar vermemesi gerekiyor.

Özellikle telefonlarda dikkat edilmeli.
Lityum-iyon piller akışkan yapıya sahip olduğu için donuyor ve pil telefonun damarlarından akmıyor. Bu sebeple kapanmasına donarak çalışmasına sebep oluyor.
Her cihaz normal hava sıcaklığı neyse orada kalmalıdır.

Özellikle telefonlarda dikkat edilmeli.
Lityum-iyon piller akışkan yapıya sahip olduğu için donuyor ve pil telefonun damarlarından akmıyor. Bu sebeple kapanmasına donarak çalışmasına sebep oluyor.
Her cihaz normal hava sıcaklığı neyse orada kalmalıdır.

Evet böyle sorunları cihazları kullanırken de fark ediyoruz. Kalıcı hasar bırakır mı temel sorum O, pillere ve elektronik aksama zarar verir mi?

Piller yüksek sıcaklıkta kaldıklarında ömürleri azalıyor hatta pillere en çok zarar veren şey bu. Zaten bunun için cihazları kullanmadığım zaman sobalı odada tutmuyorum :D.

Evet böyle sorunları cihazları kullanırken de fark ediyoruz. Kalıcı hasar bırakır mı temel sorum O, pillere ve elektronik aksama zarar verir mi?

Piller yüksek sıcaklıkta kaldıklarında ömürleri azalıyor hatta pillere en çok zarar veren şey bu. Zaten bunun için cihazları kullanmadığım zaman sobalı odada tutmuyorum :D.
Evet zarar veriyor.
Kendi telefonumda şahit oldum böyle bir şeye (IPhone kullanıyorum) pil sağlığım %98 den direkt %84'e düşmüştü. Garanti kapsamında olduğu için değişim yapmışlardı ancak soğuk havalarda telefonu fazla bekletmememi söylemişlerdi.
Bir diğer olay ise %100 şarjda bırakıp askere gitmiştim :D
Geldiğimde telefonun kendini toparlaması çok uzun sürmüştü ancak uzun zamandır açılmıyor diye pil sağlığı çok fazla düşmüştü.
Şu an %66 sağlık var ancak bunun bug olduğunu düşünüyorum.
Henüz saçma bir sorunla ani kapanmalarla ya da performans kaybıyla karşılaşmadım.

Evet hocam, çok sıcak ortamlara aniden giren bu cihazlara bu anlarda çalıştırılırsa ciddi iç zararlar verilebilir. Bu nedenle aralarında ektrem sıcaklık farkı olan ortamlarda bu yer değiştirmeler olduğunda bu cihazları hemen çalıştırmamak gerekiyor. Çünkü - dereceli veya çok düşük dereceli dış ortamdan içeriye alınan bu cihazların elektronik devrelerinde havadaki su yoğunlaşarak istenmeyen iç kısa devrelere, iç arızalara kuvvetle muhtemel neden olabilir. Yeterli sürelerde bekletilip ortam sıcaklığıyla cihaz sıcaklığı eşit oluncaya kadar bu cihazları hiç çalıştırmamak ihtiyati tedbir olur, bozulmama güvencesi olur. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı