Aniden monitör kapanıp bilgisayar kilitleniyor

Lear Mert

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, normal bir şekilde YouTube'da video izlerken veya internette dolaşırken, monitör kendini kapatıyor ve bilgisayar kilitleniyor, hiçbir tuş işlemiyor Power tuşuna bassam dahi bilgisayar kapanmıyor, mecbur basılı tutmak zorunda kalıyorum, bu sorun hakkında bilgisi olan var mı?

Başıma 2 defa geldi.

Sistem:
  • Monitör: BenQ GW 2270 1080P 60 Hz
  • Ekran kartı - ASUS RX 560 4 GB OC
  • İşlemci - Ryzen 3 1200
  • Anakart - ASUS A320M-R
  • HDD - Seagate Barracuda 1 TB

Sıcaklıklar: (1 kaç aydır temizlik yapmıyorum)
(Aşağı-yukarı 5-10 derece değişiklikler gösterebilirler)
  • Ekran kartı - boşta: 40 - 75 yükte - 80 Max
  • İşlemci - boşta: 40 - 55 yükte - 60 Max
  • Anakart - boşta: 48 - 58 yükte - 60 Max
  • HDD - boşta: 38 - 45 yükte - galiba 48 Max

Son düzenleyen: Moderatör:
CrystalDiskInfo yazılımını kullanarak HDD'ni teste sok. Bir hata verecek mi kontrol et.

Bu sorunun aynısı bendede vardı ve benim sistemimde seninkiyle aynı gibiydi rx 560 vardı ve ryzen3 1200 kullanıyordum.
Ben windows 10 home geçerek düzelttim yada ben öyle saniyorum emin değilim 😁. Ama sana tavsiyem ekran kartının driverlerini ddu programı ile temizleyerek yeniden temiz driver kurulumu yap PC bin driverlerinide güncel tut eğer sorun çözülmez ise format at . He bu arada PSU kaç watt

CrystalDiskInfo yazılımını kullanarak HDD'ni teste sok. Bir hata verecek mi kontrol et.

HD Tune Pro 5.70 ile Bad Sector taraması yapıyorum ara sıra sonuçlar temiz :D

1568543962603.png
1568543826369.png

Bu sorunun aynısı bendede vardı ve benim sistemimde seninkiyle aynı gibiydi rx 560 vardı ve ryzen3 1200 kullanıyordum.
Ben windows 10 home geçerek düzelttim yada ben öyle saniyorum emin değilim 😁. Ama sana tavsiyem ekran kartının driverlerini ddu programı ile temizleyerek yeniden temiz driver kurulumu yap PC bin driverlerinide güncel tut eğer sorun çözülmez ise format at . He bu arada PSU kaç watt

Driver'lar Güncel, Ekran Kartı Driver'ını 1 kaç kere kaldırıp yüklediydim :D

HD Tune Pro 5.70 ile Bad Sector taraması yapıyorum ara sıra sonuçlar temiz :D

Eki Görüntüle 438664Eki Görüntüle 438663

Driver'lar Güncel, Ekran Kartı Driver'ını 1 kaç kere kaldırıp yüklediydim :D
Tamam işte ekran kartı driverlerinin kalıntıları kalmış olabilir . Dediğim gibi ddu programı ile driverleri temizle ama ilk önce ddu programı nasıl kullanılır araştır. Ondan sonra en güncel driverleri temiz kur

Bilgisayar ilk kilitlenirken; ekranı, ne izliyorsan o renk tonu mu kaplayıp sonra mı siyah ekrana düşüyor?

Bu tarzda sıkıntı olduğunda undervolt ile alakalı olduğu gördüm. OC veya UV yapıldıysa default ayarlara çekin.

Bilgisayar ilk kilitlenirken; ekranı, ne izliyorsan o renk tonu mu kaplayıp sonra mı siyah ekrana düşüyor?

Bu tarzda sıkıntı olduğunda undervolt ile alakalı olduğu gördüm. OC veya UV yapıldıysa default ayarlara çekin.

Hayır, Sanki HDMİ kablosunu çekmiş gibi Siyah ekran oluyor ardından NO SİGNAL oluyor ardından Siyah ekran :D

Aynı sorunu ben de yaşadım bir iki hafta bayağı uğraştım üstüne tüm bilgisayar parçalarını çıkarıp temizleyip tekrar yerleştirdim bilgisayara format attım. Üstüne tetiklediğini düşündüğüm driverlar yerine farklı kaynaklar seçtim fakat yine düzelmedi.

En son bu gün RAM'lerin yerlerini değiştirip farklı slotlara taktım (4 slotum var) ve bir antivirüs programı yükledim (ESET nod32),şu an sorunum kalmadı.
İhtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olur umarım.

Geri
Yukarı