Ankara hukuk vs İstanbul hukuk

Yazı bütünüyle kendime ait olup yalnızca çeşitli tanımları alıntıladım. Aynı zamanda amacım insanları bilgilendirmek ve kafalarındaki soru işaretlerini silmek olduğundan tecrübeli bir kişi olarak uzun uzun yazdım.

Hukuk için değil mi?

Makale TDK tanımı: Alanında uzman bir kimsece yazılan, herhangi bir konuda bilgi vermek amacını güden, bir görüşü desteklemek, bir savı öne sürüp bunu kanıtlamak ereğinde olan ve bir gazete ya da dergide yayımlanan, belli uzunlukta, başlıklı ve genellikle imzalı yazı.

Tanımdan da anlayacağınız üzere tek bir konuya yönelik hazırlanmıyor makaleler. Uzunluk kısalık gibi bir kıstasları da yok. Çünkü günlük kullanıcıyı hedefleyen türde yazılar değil. Sanatsal değil bilimsel bir kaygıları var.

Eline sağlık.

Bölümden anlamam ama İstanbul'da okumak için çok para ve sabır lazım bilgin olsun. Gidişim dönüşüm bir oldu diyebilirim birde üstünden 10 sene geçmiş durumda bu ekonomide hiç düşünemiyorum.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki TBB'nin yaptığı en iyi hukuk fakülteleri listesinde iühf'nin 1. olmasının sebebi de tamamen şekli kriterlerden ibarettir. Yani sınıf sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Listede Dokuz Eylül Hukuk'un Galatasaray'dan önde olması da zaten listenin çok da sağlıklı bir liste olmadığının açık bir göstergesidir.

Merhaba. Puanım yetmeyecek ama yine de merak ettiğim ve belki iyi puan bekleyenlerin de merak ettiğini düşündüğüm bir sorum var.
İstanbul Hukuk (İÖ) mu yoksa Marmara Hukuk mu daha iyidir?

Merhaba. Puanım yetmeyecek ama yine de merak ettiğim ve belki iyi puan bekleyenlerin de merak ettiğini düşündüğüm bir sorum var.
İstanbul Hukuk (İÖ) mu yoksa Marmara Hukuk mu daha iyidir?
Hocam aralarında aman aman bir fark olmamakla birlikte Marmara'nın kamusu İstanbul'a göre daha iyi diye biliyorum. iühf Fatih'te bulunuyor, Marmara ise Kadıköy Göztepe'de. Lokasyon olarak Marmara önde. Kamu kürsülerinde de Marmara önde diye düşünmekteyim. Öğrenci sayısı olarak İstanbul daha kalabalık. Fakat ün ve bağlantı konusunda da İstanbul Hukuk önde. Genel tercihte de İstanbul önde. Marmara'nın kadrosu şahsen beni daha çok çekti ama yine de diğer görüşleri almanda fayda var. Özellikle bağlantı noktasında da İstanbul öne geçiyor çünkü.

Bilgi ve görüşünüz için teşekkürler.

Bilgi ve görüşünüz için teşekkürler.
Rica ederim kafana takılan bir şey olursa tekrar yazabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum

Yazıdaki bir eksiği gidermek isterim. Kıyas yaparken Aühf'nin kamu hukukundan bahsettiğimden dolayı kafanızda "Bu okulun sadece kamusu iyi o zaman" düşüncesi oluşmasın. Okulun özel kürsüleri de size kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Ama kamu kürsüleri konusunda en iyisi olduğu için kamusundan bahsettim. Ayrıca bu okula giden adamdan sadece hakim-savcı olur, avukat olmaz gibi bir şey de düşünmeyin. Türkiye'nin en çok para kazanan avukatı olan Gönenç Gürkaynak Ankara Hukuk mezunudur

İlerleyen günlerde bütün hukuk fakülteleriyle alakalı bir yazı yazacağım sorularınız olursa belirtin yazıda elimden geldiğince onlara da cevap vereyim

Ankara Hukuk ve İstanbul Hukuk hocalarını nesnel bir kriter olan atıf sayısına göre kıyas ettim. Kamu kürsülerinde Ankara'nın önde olacağı zaten belliydi de özel kürsülerinde de Ankara bayağı önde. Eski iühf özel hukuk alanında doktrin niteliğindeyken şu an Ankara özelde de önde.
Kaynak: Sobiad Atıf Dizini

Arkadaşlar sakin bir kafayla yazıyı tekrar okuduğumda fark ettim ki bazı noktalarda Ankara Hukuk kamu hukuku eğitimi veren bir fakülte yazmışım. Yanlış bir anlaşılma olmaması adına düzeltmek isterim. Kastettiğim şey kamu eğitimi alanında tanınan, bilinen ve en iyisi olan anlamında yazacakken bir hata yaparak sadece kamu hukuku eğitimi veriliyor gibi bir izlenim bırakabilecek şekilde yazmışım. Böyle bir durum söz konusu değil bütün fakültelerde zorunlu dersler aynıdır. Tekrar söyleyeyim orada kast ettiğim şey kamu hukuku alanındaki eğitimiyle adını duyurmuş bir fakülte anlamıdır. Ankara Hukuk kamu hukuku eğitimi alanında en iyisi olmanın yanında diğer fakültelerden fersah fersah önde ve aynı zamanda çok nitelikli bir özel hukuk eğitimini de öğrencilerine sunmaktadır

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…