Ankastre kutusundan kablo çekimi

Neleda

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7500F, Asus Prime x670-P-CSM, İnno3D 4070 Super, Lexar ARES RGB 32 GB (2x16) 6000 MHz CL30, Netac N930E 1 TB, XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold
Selamlar. TTNET'in 16Mbps internet hızı olan ultranet paketini kullanıyorum ve internet hızım 1 Mbps. Biraz araştırdım ve kablolardan dolayı olma ihtimali yüksek görünüyor. Bu işlerden fazla anlamıyorum o yüzden bilgili arkadaşların deneyimlerini aktaracaklarını ve yardımcı olacaklarını düşünerek konu açtım. Buna benzer konuları okudum ve biraz bilgi sahibi oldum. Birkaç sorum var.
1-) CAT5 kablo ile CAT6, CAT7, CAT8 arasında hız ve bağlantı kalitesi anlamında çok büyük bir fark var mı? Hangisi işimi görür?
2-) Anladığım kadarıyla kabloyu kesip turuncu beyaz kısımlarını RJ11'e bağlamam gerekiyor her 2 ucu içinde bu konuda biri detay veya görsel verebilir mi?
3-) Kablo harici ekstra bir şeye ihtiyacım var mı?
4-) ASUS DSL-14U marka model modeme sahibim, bu modem gerekli internet hızına ulaşmam için yeterli mi? (TTNET'ten bir gün modem kakalamak için aradılar, sizin modeminiz yeterli hızı çekemiyor dediler. O nedenle soruyorum.)

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Selamlar. TTNET'in 16Mbps internet hızı olan ultranet paketini kullanıyorum ve internet hızım 1 Mbps. Biraz araştırdım ve kablolardan dolayı olma ihtimali yüksek görünüyor. Bu işlerden fazla anlamıyorum o yüzden bilgili arkadaşların deneyimlerini aktaracaklarını ve yardımcı olacaklarını düşünerek konu açtım. Buna benzer konuları okudum ve biraz bilgi sahibi oldum. Birkaç sorum var.
1-) CAT5 kablo ile CAT6, CAT7, CAT8 arasında hız ve bağlantı kalitesi anlamında çok büyük bir fark var mı? Hangisi işimi görür?
2-) Anladığım kadarıyla kabloyu kesip turuncu beyaz kısımlarını RJ11'e bağlamam gerekiyor her 2 ucu içinde bu konuda biri detay veya görsel verebilir mi?
3-) Kablo harici ekstra bir şeye ihtiyacım var mı?
4-) ASUS DSL-14U marka model modeme sahibim, bu modem gerekli internet hızına ulaşmam için yeterli mi? (TTNET'ten bir gün modem kakalamak için aradılar, sizin modeminiz yeterli hızı çekemiyor dediler. O nedenle soruyorum.)

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Kablo olarak CAT6 bütçe varsa CAT7 öneririm. CAT8 henüz çıkmadı.
Kablo bağlantı ve sokete presleme işi için elektrikçi çağırman gerekiyor.
Kullandığın paket VDSL ise bu modem ile kullanamazsın. Paket ADSL ise kullanman gerekiyor sorunsuz çalışacaktır.

Peki bu alacağım kablonun uçlarına rj11 takmama gerek var mı ? yoksa geldiği haliyle kullanabilir miyim ?
Kablo olarak CAT6 bütçe varsa CAT7 öneririm. CAT8 henüz çıkmadı.
Kablo bağlantı ve sokete presleme işi için elektrikçi çağırman gerekiyor.
Kullandığın paket VDSL ise bu modem ile kullanamazsın. Paket ADSL ise kullanman gerekiyor sorunsuz çalışacaktır.
Cat 6 kablo çektim. Elektrikçi bir aletle gelen giden hız değerlerini gösterdi 20mbps'ye kadar rahat alabiliyor gösteriyor. Fakat hız testinde 8mbps gösteriyor. Sorun modemde dedi. Vdsl modem alsam hızda artış olur mu ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı