Ankastreden kablo çekimi

ShaNker1337

Centipat
Merhabalar arkadaşlar, bugün internet başvurusu yaptım ve binamız eski bir bina olduğu için ankastreden direkt kablo çektirmek istedim. Binamızın altyapısında "Türk Telekom" altyapısı bulunmakta. Ben "Millenicom" internete başvurdum. Türk Telekom'dan çalışan bir kişi gelip ankastreye kablo bağlaması yapacak yani sadece etiketleme yapacak. Şimdi asıl olay burada sevgili dostlar, abilerim. Türk Telekom etiketlemeyi ankastreye yaptıktan sonra kabloda bağlayacak. Örnek veriyorum bu bağladığı kablo rengi "mavi ve mavi-beyaz" varsayalım. Ben gidip de elektrikçiye boş yere para vermek istemiyorum. Birazcık anlayabilen bir insanım bu işleri :) Tabii daha bilgili abilerime ve dostlarıma ihtiyacım var :)

Ben CAT-6 kablo kullanmayı düşünüyorum. CAT-6 kablonun ucunu kesip "mavi ile maviyi, mavi-beyaz ile mavi-beyazı" bağlayacağım. Bu kabloyu evime kadar getireceğim. CAT-6 kablosu biliyorsunuz ki RJ45 jak kullanıyor ve benim bu kabloyu "DSL" kablosuna çevirmem gerekiyor. Bunu da yapabilmem için "RJ45" ucunu kesip kablo sıkma pensesi ile "RJ11" jakına bağlayacağım. "RJ11" jakına bağlayacağım, renkler de aynı olacak. İşte sorum burada sevgili abilerim ve dostlarım. Ben bu işlemleri yaparsam internete bağlanabilir miyim? Veya neleri yapmam lazım konusunda sizden bilgi almak istiyorum sevgili abilerim ve dostlarım.

Not: DSL kablosu direkt kullanmak istemiyorum, bunun sebebi de ince olması ve de iletme problemi olması. 100 metreyi aştıktan sonra bu problemlerin oluştuğunu biliyorum ve ben maksimum 40 metrelik kabloyla işimi halledeceğim. CAT-6 kablo kullanmamın tek sebebi iletkenliğinin daha iyi olması ve daha kalın bir kablo olmasından kaynaklı hepsi bu :) Şimdiden vakit ayırıp konuya cevap ve yazdığım konuyu okuduğunuz için çok teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
CAT6 Kablo kullanmanızın bir manası yok aslında, kaliteli bir dsl kablosu da işinizi görecektir hatta jack problemi de yaşamazsınız. Ama illa CAT6 ile yapmak isterseniz dediğiniz gibi yapıp modeme bağladığınız da çalışacaktır. Donanımsal olarak sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

Peki önerebileceğiniz bir DSL kablosu var mıdır? Varsa da bunu internetten değil de bilgisayarcıdan veya elektrikçiden almak isterim... Cevaplarınız için çok teşekkürler bu arada :)

Yeni konular

Geri
Yukarı