Ankastreden modeme CAT6 çekimi

Hexa Force

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3-8100 | RX6600XT Speedster Qick 308 8GB | Kingston Fury Beast 2x8GB RAM | 1TB HDD + 120GB SSD | G102 | B930 | DFGT | H2002P | ACER SWIFT 1 | MSI CREATOR Z17
Merhaba,
TurkNet kullanıcısıyım ve son 6 aydır bir hız sorunum var. Bu sorun 99MBPS-95Mbps olan internetin 16MBPS-20Mbps olarak gelmesi. Sorun TurkNet'te değil hattımda.

Son 7-8 gündür uzun süreli kesilmeler yaşıyorum ve aktif olarak kullanmaya başladığım için hız beni üzmeye başladı.

Bina eski. Ankastreleri görseniz gülersiniz, sabah fotoğraf ekleyeceğim, çünkü 1 tanesinde kablolar kötü olsa bile bağlı ama diğerinde bir şey bağlı değil ortada delik var ve tüm kablolar binaya giriyor... Değişim için Telekom abime 45 kere başvurmuşumdur her seferinde kayıt numarası veriyorlar o kadar başka bir şey yok.

Gelen saha ekibinin belirttiği sorunu, yani iç hat sorunumu çözmek için modem ve güç kablosu hariç her şeyi değiştirdim. Sıra CAT-6 ile modeme bağlantı kurmaya geldi.

Kesinti geçecektir ama hızım değişir mi?

Kullanılan kablo CAT-6 olmalı ama elektrikçi babama "CAT-5 çekin abi 1 kat var 3 4 kat olsa tamam CAT-6 çekilir" demişler. Zor bela elektrikçiye ve babama CAT-6 takmanın daha sağlıklı olduğunu, yarın TurkNet gelince CAT-5 kablonun bir işe yaramayacağını söyledim ve anladılar ama adam da Platoon🤨 CAT-5 var. Sabah tedarikçisine soracak CAT-6 için, hangi markalar tercih edilmeli?

Herhalde anlamadığım tek konu bu. İşlemlerde dikkat etmem gereken bir şey var mı yoksa sadece alttaki 2 kabloyu CAT-6 ya takıp izole edip yukarı çekip modemime takıp gidecek mi?

VMG8623-T50B kullandığım modem.

VDSL kullanıyorum ev telefonu yok sadece modem.

Biraz dolaştım bazıları VDSL olduğundan dolayı direkt olarak WAN girişi yapamadığımı söylüyor bu yüzden RJ11 ile DSL girişini kullanmam lazım imiş. Çok kafam karıştı hiç ilgi alakam olmadı internetin bu kısmıyla mesela şu an CAT-3 kullandığımı öğrendim CAT-6 fiber ile kullanılıyormuş (net geleceğe yatırım CAT-6 takacağım) CAT-5E niye 1000MBPS taşıyor modem DSL'den 100 alacaksa... CAT Category demekmiş...

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba aynı sorunu bende yaşadım. Yeni taşındığım evimizde apartman hattı berbat olduğu için 50 Mbps hızımı alamıyordum. Ayrıca sürekli kopmalar yaşanıyordu. Bende site bahçesindeki dağıtım kutusundan direkt evime kablo çektirdim. fakat CAT-6 kablosu yerine direkt olarak bakır telefon kablosu çektirdim. Bu kablonun daha dayanıklı olduğu ve hava şartlarından etkilenmeyeceğini belirtmişti yaptırdığım kişi. Ayrıca hız aktarımı konusunda bir sorun olmayacağını söyledi.

Kutudan evime yaklaşık 150 metrelik bir kablo çekildi. İnternet hızım konusunda 50 Mbps olan internetimde 47 Mbps aşağısını hiç görmedim. Eğer özellikle kablonuzu bina dışından çekecekseniz biraz kalın olan bu kabloyu tavsiye ederim sizlere.

Geri
Yukarı