Anlık FPS dropların sebebi hard disk mi?

pand01

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WDC WD1003FZEX-00MK2A0
Anakart
ASROCK A320M-HDV R4.0
Hard diskimde kurulu olan oyunlarda, özellikle GTA V'de 3-5 dakikada bir 10-15 saniyelik droplar yiyorum ve Online sessionumdan atıyor, arkadaşlarımla heist bile yapamıyorum. MSI Afterburner'ın oyuniçi arayüzünden kontrol ettiğim üzere drop öncesi ve sonrası herhangi bir GPU, CPU veya RAM fazla kullanımı yok, başta nasılsa sonrasında da aynı yani bu üçünden dolayı değil. Geçtiğimiz günlerde 2 yıl önce sıfır olarak aldığım Seagate SV35, 5 500GB hard disk bozuldu, o hard disk bozulmadan önce böyle bir sorunum yoktu. Bu hard diski arkadaşımdan ikinci el olarak aldım.
Sorun yaşatan harddiskime Hard Disk Sentinel ve HD Tune Pro kullanarak testlerini yaptım. Bad sector yok, ancak HD Tune Pro'da okuma benchmark testi yüksek başlayıp çok düşüyor. Hatta birkaç kez anlık düşüşler oluyor, bu yüzden mi drop yiyorum? Yanıt olumlu ise ne yapmam gerekiyor?

Screenshot_5.png

1686583341796.png

Dostum bu HDD'ler dolu olduğunda sorun yaratıyor yazma okuma hızları anlık düşüyor bu da FPS düşmesi yaratıyor benim HDD de ETS 2 yüklü ve resimde gördüğün gibi berbat bir droplar yaşanıyor senin çok dalgalanmamış işlemci ekran kartın falan nedir onları da yazsan belki sorununu çözüme kavuştururuz.

Dip not: HDD'ye bağlı SATA kablosu veya güç kablosunu kontrol et.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-13 101933.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-13 101933.png
    49,5 KB · Görüntüleme: 17
Sorun harddiske benzemiyor. O sattığınız grafik normal.

Dostum bu HDD'ler dolu olduğunda sorun yaratıyor yazma okuma hızları anlık düşüyor bu da FPS düşmesi yaratıyor benim HDD de ETS 2 yüklü ve resimde gördüğün gibi berbat bir droplar yaşanıyor senin çok dalgalanmamış işlemci ekran kartın falan nedir onları da yazsan belki sorununu çözüme kavuştururuz.

Hocam bunu nasıl başardınız dümdüz giden HDD hız eğrisi...

Ryzen 5 5500,
Sapphire Pulse RX 560 4 GB.
8x2 Corsair Vengeance LPX 3600MHz CL18.
Sorunumun sistem özelliklerimle alakası olduğunu düşünmüyorum, 1000 saat üzeri oynadığım oyunda şu anki harddiskime taşıdığımda drop yemeye başladım. Hard diskte boş alan olması gerektiğini biliyorum, yüzde kırkı boş zaten.

Ryzen 5 5500,
Sapphire Pulse RX 560 4 GB.
8x2 Corsair Vengeance LPX 3600MHz CL18.
Sorunumun sistem özelliklerimle alakası olduğunu düşünmüyorum, 1000 saat üzeri oynadığım oyunda şu anki harddiskime taşıdığımda drop yemeye başladım. Hard diskte boş alan olması gerektiğini biliyorum, yüzde kırkı boş zaten.

HDD'ler eskidi artık yeni oyunların hızına yetişemiyorlar FPS düşmesi oluyor tavsiyem SSD almanız yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı