Annemin akciğer tomografisi nasıl?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, annemle bu konudaki olaydan sonra konuştum ve kendisi akciğer kanseri olmadığını söyledi, sonrasında söyledim e-Devlet'e girmesini ve kendim e-Devlet'inde e nabıza baktım ve akut yolu üst solunum enfeksiyonu, tanimsiz yazıyordu bugün çıkan sonuca göre, tabii kendisi de doktorun üflettiği zaman üfleyemediğini mi az üflediğini mi ne söyledi.

Verilen ilaçların koah ile alakalı olduğunu söyledim ve herhangi bir kanser veya koah yazmıyordu.

Ancak, kendisi 1 yıldan kesinlikle fazla süredir geçmeyen öksürüğü yaşıyor, doktora 6 aydır demiş, kağıtta ise bir de 1 ay sonra tekrar gel gibi yazıyor. Anneme özele gitmesini söyledim, randevu için de ısrar edeceğim yarın gideceğim dedi ancak randevusuz özel bir hastane direkt akciğer tomografisi yapıyor mu bilmiyorum.

Her neyse, ben çıkanı atıyorum. İnternette akciğerde leke yazınca nodül olduğu yazıyor, birisinde kitle olduğu yazıyor, biri iyi huylu diyor.

Kitle zaten tümor gibi bir şey ve kanser demek değil mi sanırım noktanın büyüklüğü önemliymiş iyi huylu için? Bu alanın doktoru varsa yardımcı olabilir mi, çok önemli. e-Devlet'ten bunları indirdim, bir sürü fotoğraf olarak indi.

Hangisini atacağımı anlamadım, seri olarak atmış her seriden 1 tane atıyorum. Asıl gereken fotoğraflar bu değilse söyleyin, bulayım onu veya yarın ya da birkaç güne özelde çekilince onu atarım veya kağıta oluyorsa ona çıkartsın doktor.

Bu da verdiği kağıttaki sonuçlar.

IMG_20240520_220003.jpg

IMG_20240520_215950.jpg

Bu da çekilen BT sanırım, gördükleriniz neyi ifade ediyor? Yanlış görüntüleri attıysam kusura bakmayın internetteki gibi akciğerin düz göründüğünü gördüğüm fotoğraf yoktu. Gerçekten 1 yıldan fazla süren geçmeyen öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu denilen bir hastalık varsa ve bu 3 haftada geçebiliyorsa, nasıl oluyor da hastalığı bu olabilir?

533.jpg

Bu da başka bir değer sanırım ama gözüküyor mu lekeler bilmiyorum, fotoğraf indirirken de böyle küçük ve kalitesiz geldi biraz.

534.jpg

Bu da lekelerin gözüktüğü, tam olarak anlamadım ve e-Devlet'te de aynı bu vardı başta. Bir sürü resim var, acaba size ZIP olarak hepsini göndersem baksanız? Çünkü internetteki gibi BT değil, farklı bir çekim mi acaba bu, belki de başka bir organdır? Özel bilgiler var mıdır ZIP'in içerisinde hepsini atmam problem olur mu? Baktığım fotoğraflar genellikle hep aynı, seri değişince değişiyor. Bazıları Full beyaz görüntü. İlk defa baktığım için yanlış bir şey attıysam kusura bakmayın. Bu fotoğrafları e-Devlet'in radyolojik yerinden aldım, e postaya yolladım.

63.jpg

10.jpg

@QuaJiHuan inceleyebilir misiniz hocam? @DoktorBey19 hocam ne doktoru olduğunuzu bilmiyorum ama göğüs hastalıkları doktoruysanız, inceleyebilir misiniz?

Annem gunde 3 paket sigara ictigini soyledi, gercekten inanamadim, genellikle sigara icince goruyorum tabii ama bu kadar fazla soyleyince. Bunu yillardan beri mi bu kadar yapiyor bilmiyorum. Ciddi bagimlilik yani. Yavas yavas dedi ancak bugün toplam 4 tane sigara icmis. Tekrar birakmasi gerektigini soyledigimde oyle dedi, cunku tekrar iciyordu ve ben de tekrar soyledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@408157 diğer konuyu tam inceleyemedim. Attığın rapor ve görüntülemeye baktım. Annenin akciğer kapasitesi ölçülmüş ve değeri biraz düşük yani solunumda bazen zorlanmalar yaşayabilir. Tomografi görüntüsünde tam inceleyemediğim için bir şey diyemem ama raporu mevcuttur.

Zar zor da olsa gözlemlerime göre dansite var sanırım bu akciğerde enfeksiyon ihtimalini getirir ama emin olamıyorum.

Annenin solunumu için kangazına bakılması lazım satürasyonu düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor. Hastanelerin kapasitesi ve yoğunluğundan ötürü yatarak araştırılması için daha kötü durumda olması gerekiyor.

Kan testi yaptırırken ca değerlerini de doktorunuzdan isteyiniz baksınlar en azından bazı verileri olur elinizde.

Son olarak kanserden emin olmak istiyorsanız pet taramaya sokabilirsiniz. Devlet hastanelerinde doktor bunu talep etmesi gerekiyor. Özelde ise ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz.

Bazı belirtiler var mı diye sormak istiyorum annenizin ellerinde ve ayaklarında uyuşma titreme ve soğukluk var mı?

Yorgunluk seviyesi nasıl gün içinde aralıklar ile 1 veya 2 saat uyuduğu oluyor mu?

İştahı nasıl yemek yedikten sonra bulanması ve kusma mevcut mu?

Sırt ve kas ağrıları çekiyor mu veya sürekli dinmeyen ağrısı var mı o bölgelerde?

En önemlisi her gün terlemesi var mı? Var ise kaç atlet veya kıyafet değiştiriyor?

Merdiven çıkarken zorlanma tıkanma ve anı göz kararması yaşıyor mu?

Bilinç kaybı veya ani yığılmalar oluyor mu?

Kilo kaybı ne kadar 1 ayda 10 kilo kadar kayıp yaşadı mı?

Son düzenleme:
@408157 diğer konuyu tam inceleyemedim. Attığın rapor ve görüntülemeye baktım. Annenin akciğer kapasitesi ölçülmüş ve değeri biraz düşük yani solunumda bazen zorlanmalar yaşayabilir. Tomografi görüntüsünde tam inceleyemediğim için bir şey diyemem ama raporu mevcuttur.

Zar zor da olsa gözlemlerime göre dansite var sanırım bu akciğerde enfeksiyon ihtimalini getirir ama emin olamıyorum.

Annenin solunumu için kangazına bakılması lazım satürasyonu düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor. Hastanelerin kapasitesi ve yoğunluğundan ötürü yatarak araştırılması için daha kötü durumda olması gerekiyor.

Kan testi yaptırırken ca değerlerini de doktorunuzdan isteyiniz baksınlar en azından bazı verileri olur elinizde.

Son olarak kanserden emin olmak istiyorsanız pet taramaya sokabilirsiniz. Devlet hastanelerinde doktor bunu talep etmesi gerekiyor. Özelde ise ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz.

Bazı belirtiler var mı diye sormak istiyorum annenizin ellerinde ve ayaklarında uyuşma titreme ve soğukluk var mı?

Yorgunluk seviyesi nasıl gün içinde aralıklar ile 1 veya 2 saat uyuduğu oluyor mu?

Sırt ve kas ağrıları çekiyor mu veya sürekli dinmeyen ağrısı var mı o bölgelerde?

En önemlisi her gün terlemesi var mı? Var ise kaç atlet veya kıyafet değiştiriyor?

Bilinc kaybi veya ani yigilmasi, bayilmasi yok.
Kilo kaybi ise 1 ayda 10 kilo gibi degil, bana az yemek yedigi icin kilo verdigini soyledi. Annem spora gitmeden once biraz kiloluydu, gitti biraz verdi simdi de gitmeden daha cok verdi ama cidden az yiyor, tabii arkadaslarina gidiyor neredeyse her gun, ise yuruyerek gidiyor, zayiflamasi bundan da olabilir uzun zamanda; ayrica o da zayifladiginin farkinda, su an arkadasiyla konusuyor o da normallestirmiyor zayiflamayi.
Merdiven cikarken ani goz kararmasi olsa bir tepki verir herhalde, yok, ben gormedim.
Terleme ise hiç fark etmedim ama atesi oluyor genellikle.
Sirt kas agrilari ise annemin belinde fitik var, artik agri yasadigini duymuyorum ama.
Kusma ise sadece 1 yilda 2 kere falan gormusumdur. İstah ise az yiyor dedigim gibi. Gun icerisinde uyudugu olmuyor, Mali Musavir'de calistigi icin yorgun olabiliyor tabii. Ellerinde titreme gormedim, arada ayagim uyusuyor diyordu da bu belki de calistigi isten dolayidir ya da bildiginiz gibi veya bilmediginiz gibi babam da vefat ettiginden biraz maddiyattan dolayi annem kotu ayakkabilar giyiyor, bundan dolayi da olabilir.

İsterseniz yarin anneme sorabilirim hepsini. Annem yarin ozele gidecek baktimaya. Bu pet dediginize girmeyip yine aynisindan yaptirsa gizli bir kanser olabilir mi yani sart mi o? Ultra teknolojik bir seye benziyor ve Osmaniye'de var mi bilmiyorum.

Attigim sonuç istediginiz goruntu degil mi yani? e-Devlet'te bunlar vardi ama sadece. Annem de makineye girdigini soyluyor.

@408157 pet taramada iltihap enflamasyon ve kanser gibi benzeri şeyleri görüntüleyen ileri bir yöntem eğer ki kanseri olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız pet tarama en iyi sonuç veren yöntemdir. Belki bilmediği başka bir şey çıkar böylelikle önceden bilmek tanı almak tedavi için kurtarıcı öneme sahip olabiliyor.

Son olarak bu yukarıdaki belirtileri göstermiyorsa endişelenmenize gerek yok. Kanser hastalarında aşırı terleme özellikle akciğer kanserlerinde sırt ağrıları dayanılmaz seviyelerde oluyor ve sürekli uyuma ihtiyacı hissederler.

Ben serviste yatarken aynı odayı paylaştığım hasta son 4.evre akciğer kanseri hastasıydı bu yukarıda yazdığım belirtiler her gün ve her an oluyordu ve şiddeti insanı yaşamaktan alıkoyacak seviyedeydi.

Yani bu belirtileri baskılamak için morfin ve yüksek doz ağrı kesici almak dışında bir şey yapamıyorlardı.

Arkadaşlar, annemle bu konudaki olaydan sonra konuştum ve kendisi akciğer kanseri olmadığını söyledi, sonrasında söyledim e-Devlet'e girmesini ve kendim e-Devlet'inde e nabıza baktım ve akut yolu üst solunum enfeksiyonu, tanimsiz yazıyordu bugün çıkan sonuca göre, tabii kendisi de doktorun üflettiği zaman üfleyemediğini mi az üflediğini mi ne söyledi.

Verilen ilaçların koah ile alakalı olduğunu söyledim ve herhangi bir kanser veya koah yazmıyordu.

Ancak, kendisi 1 yıldan kesinlikle fazla süredir geçmeyen öksürüğü yaşıyor, doktora 6 aydır demiş, kağıtta ise bir de 1 ay sonra tekrar gel gibi yazıyor. Anneme özele gitmesini söyledim, randevu için de ısrar edeceğim yarın gideceğim dedi ancak randevusuz özel bir hastane direkt akciğer tomografisi yapıyor mu bilmiyorum.

Her neyse, ben çıkanı atıyorum. İnternette akciğerde leke yazınca nodül olduğu yazıyor, birisinde kitle olduğu yazıyor, biri iyi huylu diyor.

Kitle zaten tümor gibi bir şey ve kanser demek değil mi sanırım noktanın büyüklüğü önemliymiş iyi huylu için? Bu alanın doktoru varsa yardımcı olabilir mi, çok önemli. e-Devlet'ten bunları indirdim, bir sürü fotoğraf olarak indi.

Hangisini atacağımı anlamadım, seri olarak atmış her seriden 1 tane atıyorum. Asıl gereken fotoğraflar bu değilse söyleyin, bulayım onu veya yarın ya da birkaç güne özelde çekilince onu atarım veya kağıta oluyorsa ona çıkartsın doktor.

Bu da verdiği kağıttaki sonuçlar.

Bu da çekilen BT sanırım, gördükleriniz neyi ifade ediyor? Yanlış görüntüleri attıysam kusura bakmayın internetteki gibi akciğerin düz göründüğünü gördüğüm fotoğraf yoktu. Gerçekten 1 yıldan fazla süren geçmeyen öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu denilen bir hastalık varsa ve bu 3 haftada geçebiliyorsa, nasıl oluyor da hastalığı bu olabilir?

Eki Görüntüle 2200707

Bu da başka bir değer sanırım ama gözüküyor mu lekeler bilmiyorum, fotoğraf indirirken de böyle küçük ve kalitesiz geldi biraz.

Eki Görüntüle 2200709

Bu da lekelerin gözüktüğü, tam olarak anlamadım ve e-Devlet'te de aynı bu vardı başta. Bir sürü resim var, acaba size ZIP olarak hepsini göndersem baksanız? Çünkü internetteki gibi BT değil, farklı bir çekim mi acaba bu, belki de başka bir organdır? Özel bilgiler var mıdır ZIP'in içerisinde hepsini atmam problem olur mu? Baktığım fotoğraflar genellikle hep aynı, seri değişince değişiyor. Bazıları Full beyaz görüntü. İlk defa baktığım için yanlış bir şey attıysam kusura bakmayın. Bu fotoğrafları e-Devlet'in radyolojik yerinden aldım, e postaya yolladım.

Eki Görüntüle 2200713

Eki Görüntüle 2200716

@QuaJiHuan inceleyebilir misiniz hocam? @DoktorBey19 hocam ne doktoru olduğunuzu bilmiyorum ama göğüs hastalıkları doktoruysanız, inceleyebilir misiniz?

Annem gunde 3 paket sigara ictigini soyledi, gercekten inanamadim, genellikle sigara icince goruyorum tabii ama bu kadar fazla soyleyince. Bunu yillardan beri mi bu kadar yapiyor bilmiyorum. Ciddi bagimlilik yani. Yavas yavas dedi ancak bugün toplam 4 tane sigara icmis. Tekrar birakmasi gerektigini soyledigimde oyle dedi, cunku tekrar iciyordu ve ben de tekrar soyledim.
Geçmiş olsun, benim burada yorum yapmam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama doktor olan bid akrabama konunun linkini gönderip incelemesini isteyeceğim. Tekrardan geçmiş olsun.

Sadece devlet hastanesine mi gittiniz yoksa özele'de başvurdunuz mu?

Su an az once ozele gitti annem. Ust solunum yolu enfeksiyonu, tanimsiz olarak cikmisti ancak akcigerde bir leke oldugu kesin, kendisi soyledi. Anladigim kadariyla kanser ile ilgili olan şey lekenin buyuklugu. 1 yildan fazla suren bir oksuruge de ust solunum yolu gibi kisa süreli bir şey denmemeli, ne saçma bir şey yapmis bunlar.

Su an ozele dogru gidiyor, sonuç ust solunum yolu enfeksiyonu cikmadi yani. Basta baska ozele gidecekti israr ettim simdi benimkine gidiyor. Cihaza gir dedim.

Geldi. Gittigi hastanenin gogus hastaliklari doktoru normalde kadin olarak gozukuyordu 2022 paylasiminda, ama erkek-hafif yasli "doktor " ile konusturdu beni. Konusturmak zaten yeterli degil, kaldi ki doktor oldugundan da emin degilim. Güya sigarayi birakmasi yeterliymis, bir şey yokmus gibisinden. e-Devlet'i tekrar sordum, 24 saat icerisinde dedi, ancak bunda bile yalan var; ne bir kan testi, ne bir makine testi olmadan bir sonuç cikmaz, istersen 20 yil bekle. Artik yapabilecegim hiçbir şey yok kendisi asla umursamiyor, benden gizliyorsa bile. Ben acik acik hepsini sordum ve kan ca degerine kadar istedim, soyledim, kan da aldirmamis. Cihaza da girmemis. Güya devlet hastanesindeki cihaz ile özel hastanedeki ayniymis, muhtemelen goruntuyu sadece doktora baktirdi. Belki de gitmedi bile. Hala daha sigarayi iciyor. Umursamasi bile yok.

@616DRACULAS @Oikawa Senpai.

Hepsini sordum, hepsine yok dedi. İstah konusunda da kendisi yemiyormus. Sanirim makineye girmeme nedeni maddiden dolayiydi, cunku zaten devlete gitmisti ve maas almaya cok az kaldi ve bu ay biraz durumlar degisikti. Ayin 26'inda maas alinacak ve o zaman beraber gidecegiz ozele. Kan aldirmayi yaptirabilir miyim bilmiyorum ama kesinlikle makineye girdirecegim. Sigara birakma konusunda ise birakmak istiyor musun dedim ama ilk basta azaltmak istiyorum dedi, birakmak yerine. Ben de 1 tanesinin bile zararli oldugunu soyledim, yavas yavas birakacagini soyledi, hiç icmeyecek duruma gelecekmis. Az bir şey birakma hissi var. Sigara birakma ilaclari oldugunu soyledim, belki aldiririm yarin. Biraz fazla mi korkutuyorum bilmiyorum ama surekli kanser olabilecegi ve bunca yil sigara icen birinin cigerinin cok da iyi olmayacagini soyledim kesinlikle ciddiye almasi icin. Babam da maalesef ki kanserden vefat etti, onun da ornegini verdim. Su an tuz yemiyor ve ilaclarini iciyor.

Sunu da soylemek lazim, annem tamamen vurdum duymaz biri degil. Bir ara ayaginda bir problem cikmisti, ta Adana'ya gitmisti, 7 doktor gezdi. Ama kanseri cok daha ciddi bir şey bildiginden ve su an hafif kilo kaybi, oksuruk oldugundan dolayi onemsiz goruyor olabilir ama ben gereken her seyi ciddiligiyle soyledim, kanser olup olmadigini bilemem ben doktor degilim dedim ama makineye girmesini soyledim.

Hala garipsiyorum. Sen cigerinde leke olan, oksurugu gecmeyen birine nasıl olur da 2 hafta suren ust solunum yolu enfeksiyonu hastaligini koyabilirsin. Cidden hangi kafa bu. Bu lekeyi de soyledim iyi bir şey olmadigini, internette 3 cm fazlasinin kanser olduguna isaret ettigini soyledim. Leke olsa bile 3 cm azi sanirim iyi huylu ve bir şey yapmaya gerek kalmadigi anlamina geliyormus.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı