Annenin boy kısa diye psikoloji bozması

Klasik anne karşılaştırması takma anneler her şeyi karşılaştırır ve en yukarıda en üstte senin olmanı ister ben 17 yaşımdayım 1.65 boyum var takma bunları bu yaşında annene de sizin genlerinizi almışım de geç :D

Boyunuz gayet normal. Anneniz, kendisi gibi kısa boylu kalabileceğinizi aklından geçirerek endişeleniyor sanırım; bundan dolayı da amacının, üzerinize giderek başka insanların boyuyla kıyaslamak olduğunu sanmıyorum. Geçmişte boy uzunluğuyla alay edilmişse bu doğrultuda size baskı uygulaması, "...ya benim gibi kısa boylu kalırsa" diye içinden geçirerekten sürekli bir endişe halinde olması her ne kadar haklı olarak can sıkıcı gelse de doğal bence.

Selam arkadaşlar. Şimdi 15 yaşındayım. Annem benim boyum kısa diye sürekli baskı yapıyor. Neden anlamadım. Gelmiş "arkadaşımın oğlu 180 diyor, sen benim kadar kaldın." (kendisi 155, ben 169.) diyor. Sanki benim değiştirebileceğim bir şeymiş gibi konuşup duruyor, anlamadım. Sizce neden böyle yapıp benim psikolojimi bozmaya çalışıyor?

Onlara üreme ve gen konusunu bahsedin (fen bilimleri) konusu... Onlar nasılsa sizde öyle doğarsınız yani o yüzden pek takmayın konuyu... Ama cidden uzatmak isterseniz;

- Spor yapın.
- Süt ve süt ürünleri/sebze, meyve tüketin.
- 21-12 arasında uyumaya başlayın.

Komşu karşılaştırma seviyesi bile düşmüş ülkede. Eskiden ders notları, medeni durum ve meslekler karşılaştırılırdı. Şimdi ise senin elinde bile olmayan bir şey boy uzunluğu...

Onlara üreme ve gen konusunu bahsedin (fen bilimleri) konusu... Onlar nasılsa sizde öyle doğarsınız yani o yüzden pek takmayın konuyu... Ama cidden uzatmak isterseniz;

- Spor yapın.
- Süt ve süt ürünleri/sebze, meyve tüketin.
- 21-12 arasında uyumaya başlayın.

Yani şimdi biliyorum annem kısa ama bir arkadaşım var annesi aynı boyda benim annem ile hatta annemden de kısa olabilir babası da 167 168 falan daha kısa da olabilir çocuk 173 benim babam 176 dedem de uzun baba tarafın da 174-175'den kısa yok. Anne tarafım biraz kısa 170 falan erkek kuzenlerim fakat onların baba tarafı da kısa. Şimdi benim de 174 175 olmam gerekmiyor mu? Neyse ergenliğe gireli tam 1 yıl oldu belki olurum .170 şu an boyum 5 cm falan uzarım belki.

Yani şimdi biliyorum annem kısa ama bir arkadaşım var annesi aynı boyda benim annem ile hatta annemden de kısa olabilir babası da 167 168 falan daha kısa da olabilir çocuk 173 benim babam 176 dedem de uzun baba tarafın da 174-175'den kısa yok. Anne tarafım biraz kısa 170 falan erkek kuzenlerim fakat onların baba tarafı da kısa. Şimdi benim de 174 175 olmam gerekmiyor mu? Neyse ergenliğe gireli tam 1 yıl oldu belki olurum. 170 şu an boyum 5 cm falan uzarım belki.

Genler aileye bağlı olsa da yine de değişkenlik gösterebilme ihtimali var yani belki uzarsın.

Aynı şeyleri anneme yapıyorum :D. O kadar önemsemeyin. Boyun kısa olmasında bir şey yok ki . Siz de ona şaka yapın. Sanki ciddi bir şekilde sen kısa kaldın diye azarlıyor.(Adam konuyu hortlatmış ben de ciddi ciddi yazıyorum :D)

Geri
Yukarı