Antalya'da neden otoyol yok?

th3d3no

Centipat
Daha fazla  
Şimdi benim çok ama çok merak ettiğim bir soru var. Ben yaklaşık 13 14 yıldır Antalya'da oturuyorum ve Antalya 5 büyük şehirden 5. değil mi?
Şimdi İstanbul'dan çıkan otoyollara bakarsak.
İstanbul-Ankara otoyolu (Anadolu otoyolu)
İstanbul-bursa (İstanbul-İzmir otoyolu üzerinden)
İstanbul-İzmir otoyolu.
Neden İstanbul-Antalya otoyolu yok?
Özellikle yaz aylarında büyük turist çeken Antalya'da ve alanyadada otoyol bulunmamakta.
Yani kısaca demek istediğim İstanbul'dan 3 büyükşehire otoyol ile ulaşım var.
Antalya'ya neden yok biri anlatabilir mi?
En azından D400 karayolundaki trafiği azaltabilmek için bir çevre yolu ya da Alanya'ya otoyol yapılmalı bence.
(Not ben yolları çok iyi bilmiyorum Antalya'da çevre yolu var ise şimdiden özür diliyorum)
Sizin fikirleriniz nelerdir? Ve sizce Antalya'ya otoyol yapılmalı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz maliyetli. Antalya O saydığın şehirler kadar düzlük değil. Antalya'da tren de yok. Bu gelişmediği vs için değil Coğrafya uygun olmadığı için Erzurum'da neden deniz yok gibi saçma bir konu.

Gereksiz maliyetli. Antalya O saydığın şehirler kadar düzlük değil. Antalya'da tren de yok. Bu gelişmediği vs için değil Coğrafya uygun olmadığı için Erzurum'da neden deniz yok gibi saçma bir konu.
Torosları geç Antalya dümdüz hadi onu geçtim bu bir bahane de değil günümüz teknolojisi ile her dağ rahatlıkla deliniyor hatta bununla övünüyor Ak parti hep, iç Anadolu ve Doğu Anadolu da bilmem kaç kilometre uzunluğunda tünel açtık diye. Antalya gibi turistik bir şehir maliyetini karşılamayacak ama köyden farksız bir iç Anadolu şehri karşılayacak o tünel yatırımını öyle mi? Güldürmeyin lütfen 😄

Torosları geç Antalya dümdüz hadi onu geçtim bu bir bahane de değil günümüz teknolojisi ile her dağ rahatlıkla deliniyor hatta bununla övünüyor Ak parti hep, iç Anadolu ve Doğu Anadolu da bilmem kaç kilometre uzunluğunda tünel açtık diye. Antalya gibi turistik bir şehir maliyetini karşılamayacak ama köyden farksız bir iç Anadolu şehri karşılayacak o tünel yatırımını öyle mi? Güldürmeyin lütfen 😄
Haklısın (!) Romeo.

Karayoluna yapılan her yatırım araç trafiğini arttırır. Antalya'ya öncelikle demiryolu yapılmalı. Tramvay var diye demiryolu var diyorlar. Benim bahsettiğim demiryolu ekspres tren, banliyö treni, bölgesel tren, YHT ve metro.
Antalya'nın yüzölçümü fazla olduğundan çok fazla şehirle bağlantılı.
Aydın Muğla Antalya arası demiryolu yapılabilir, Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapımı yarım kalan şu anda Göller ekspresinin çalıştığı demiryolu Isparta'dan Antalya'ya uzatılabilir.
Burdur'dan Antalya'ya uzatılabilir.
Ankara'ya ulaşımı kolaylaştırmak istiyorlarsa demiryolu Konya'dan Antalya'ya uzatılabilir. Karaman'dan Antalya'ya uzatılabilir.
Mersin'den Antalya'ya demiryolu uzatılabilir.
Gönlümden geçen tümünün de yapılması tabii.
Gördüğünüz gibi her yol var ama demiryolu yapan yok.
Sürekli YHT yapacağız deyip farklı farklı güzergahlar söyleniyor ama hiçbir demiryolu inşaatı yapılmadı. Konvansiyonel yolcu treni yapılsa da olur.

Otoyol olarak da İzmir Aydın otoyolu 2000 yılında tamamlanmıştı. Bu otoyolu Denizli'ye uzatmak için 20 yıl neyi beklediler bilmiyorum. 2020'de Denizli uzatması için inşaat başladı. 29 Ekim'de açacaklarını söylüyorlar. Denizli kısmı açıldıktan sonra Aydın Antalya kısmı yapılmaya başlayacak. Böylece Aydın Antalya arası otoyol olacak.

Geri
Yukarı