Antidepresan Kullandığınızı Çevrenizdekilere Söyler Misiniz?

Yıllarca az tanıdığım kişilere dahi sorunlarımı anlatmışlığım var. Çünkü kimin ne diyeceği kişiyi ilgilendirir. O yüzden umurumda değil. Sen birine yargısız infaz yapar bilip bilmeden eliştirirsin aylar yıllar sonra musibetler sana döner. Bu sefer başlarsın isyan etmeye. Millete laf ederken, kötülük yaparken kendini onun yerine katma, sana gelince isyan et. Ne oldu imana mı geldin, Müslüman kardeşim? Tabii toplum içerisinde söylemek fazla baskı yarata biliyor. Bu yüzden bazı konularda fazla derine inmemek gerekiyor sanırım. Allah hepimizi ıslah eylesin, hidayet nasip etsin. Kalın sağlıcakla.
Herkese sır söylemek akıl işi değil milletin ağzı gevşek bir adama bir sır ver yayılırsa zaten bir daha konuşmaya gerek yok ha oda sana sorunlarını anlatıyorsa sende anlatabilirsin.

Söylemek ne kelime, sanki bunu bir başarı veya maarifetmiş gibi kullananlar var:) Instagram'a story atıyor Prozac ile:) Yanlış anlaşılmasın, antidepresan kullanmak ayıp veya yasak bir şey değil fakat bunu sanki "hey bakın Prozac kullanıyorum lanet olsun bu hayat lanet olsun bu sevgi" gibi övünenler var. Yani serum ile hastanede hikaye atmak gibi yapıyor insanlar. Onu da niye yapıyorlar zaten o ayrı bir şey tabii:)

Lafı geçerse kullanıyorum der geçersin. Bilmelerini istemiyorsan onu bile demene gerek yok. Çünkü sonuçta bu da sıradan bir ilaç. "Arkadaşlar doktor bana parol verdi, bundan sonra her gün kullanacağım" demek ne kadar saçmaysa, aynısını antidepresan için de demek saçma olacaktır.

Kullandığın ilaçla etkileşime giren başka ilaçlar varsa acil bir durumda etkileşime geçen ilacı sana vermemeleri için ailenin bilmesi yeterli olur.

Antidepresana çok büyük roller yüklemeyin zaten, tek başına mucizeler yaratan şeyler değildir ilaçlar. Bu arada umarım terapiye de devam ediyorsundur. Çünkü en etkili tedavi sonuçları ilaç + terapi ile alınıyor. Kendimden biliyorum :)

Ben Hiv Pozitif bir insanım. Her gün saat 3' te Triumeq adlı antiretroviral ilacı içmek zorundayım. En yakın arkadaşıma söylediğimden beri neredeyse hiç konuşmuyoruz. Araya mesafe koydu bunu anlamak zor değil. Evde kendi ailem bile yemek yerken tabaklarını vs ayırıp yiyorlar tabi insanın zoruna gidiyor onlara belli etmesemde. Ablam İzmir' de yaşıyor ve ona söylemedim henüz. Belki ileride söylerim, şuan gebe olduğu için üzülmesini istemiyorum. Ben kendimi kötü hissettiğim için arkadaşımla paylaştım hastalığımı ama şuan yakın çevremdeki insanlara hasta olduğumu söylemeyi düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı