Antivirüs yapmak için yazılım dili önerisi

Furkan_Elci

Hectopat
Makaleler
1
Hocalarım yazılıma başlamak ve ilk olarak basit bir antivirüs yapmak istiyorum.
Sizce hangi dilden başlamalıyım?
Yardımlarını için şimdiden teşekkür ederim.
@24099 hocam sizi birkaç yazılım konusunda gördüm sizde yardımcı olursanız sevinirim.

Veri tabanı için pek fikrim yok, ama clienti C++ veya C# ile yazmak mümkün. Sezgisel bakım için ise yapay zeka lazımdı sanırım. O da Lisp ile yapılıyordu, ama yanlış bilgi vermek istemem. @24099

Bu arada başlangıç için AV yapımı pek mantıklı değil.

Başlangıç bilginizle antivirüs yazamazsınız. Bunlar çoğunlukla büyük ekipler tarafından yapılır. Temelde antivirüsler virüslerle aynı işlevlere sahiptir. Programlardan farkı bilgisayarın her yerine müdahale etmesidir. Yani yapacağınız basit hatalar kullanıcı verilerini silebilir, mavi ekran verdirebilir. Antivirüs yazmaktan vazgeçmenizi öneriyorum.

Arayüzünü, sürücülerini, motorunu uygun dillerle yazman gerekecek.

Sürücüler ve motor için genelde C/C++ kullanılır. Arayüz için de yine ya bunlardan birisini ya da C# kullanabilirsin, o konuda biraz serbestsin. Bir de yapay zeka tarafı var onun. Birden fazla dil kullanman gerekecek her türlü.

Programlamaya yeni başlıyorsan böylesine büyük bir işe kalkışmak açıkçası çok doğru değil, aynı zamanda da aniden hevesini kırar.

Başlangıç için sadece heyecanın geçsin diye dosyaların hashlerini karşılaştırıp, uyuyorsa "Virüs bulundu" yazısını ekrana basan bir yazılım yapabilirsin.

Arayüzünü, sürücülerini, motorunu uygun dillerle yazman gerekecek.

Sürücüler ve motor için genelde C/C++ kullanılır. Arayüz için de yine ya bunlardan birisini ya da C# kullanabilirsin, o konuda biraz serbestsin. Bir de yapay zeka tarafı var onun. Birden fazla dil kullanman gerekecek her türlü.

Programlamaya yeni başlıyorsan böylesine büyük bir işe kalkışmak açıkçası çok doğru değil, aynı zamanda da aniden hevesini kırar.

Başlangıç için sadece heyecanın geçsin diye dosyaların hashlerini karşılaştırıp, uyuyorsa "Virüs bulundu" yazısını ekrana basan bir yazılım yapabilirsin.
Hocam yapay zekada sadece Python iş görmez mi?

Hocam yapay zekada sadece Python iş görmez mi?
Python yapay zeka uygulamalarinda kabiliyetli ancak bir dezavantaji var. Python tabaninda C ile yazilmış bir dil. Calistiginda tek proccess calisir. Paralel calistirma ile isleri hafifletmek mumkun ama kodu yazarken paralel calisacak sekilde duzenlemen gerekir vs.
Yapay zeka konusunda servis bazli isler yapacak olsam python bir nebzeye kadar tercih eder; ölçeğine göre sezgisel dillere gecerdim. Arkadaşlarin dedigi gibi Lisp farkli bir kafa. Okulda dersini alirken; alisila gelmiş programalama mantiginin disinda oldugunu anliyor insan. Daha dogrusu anlamakta zorluk cekiyor. :)

Geri
Yukarı