AOC 24" 24G2SAE/BK HDMI ile ghosting yapar mı?

Baran Gölge

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar, AOC 24G2SAE/BK model monitörüm var. Laptopa bağlıyorum, DP kablom olmadığı için bağlayamıyorum. O yüzden kısa süreliğine HDMI ile kullanıyorum ve gözlemlediğim üzere ghosting var sanırım. UFO test yaptım ancak pek anlamıyorum o işlerden. Ghosting var mı ve varsa nasıl düzeltirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 22.54.05.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 22.54.05.jpg
    384,4 KB · Görüntüleme: 90
Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostlar, AOC 24G2SAE/BK model monitörüm var. Laptopa bağlıyorum, DP kablom olmadığı için bağlayamıyorum. O yüzden kısa süreliğine HDMI ile kullanıyorum ve gözlemlediğim üzere ghosting var sanırım. UFO test yaptım ancak pek anlamıyorum o işlerden. Ghosting var mı ve varsa nasıl düzeltirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Biraz ghosting var ama VA panel için iyi DPI kablosuyla kullanman belki biraz daha değiştirebilir ghosting azaltmak için 144 Hz ve Free Sync G-Sync'ı kapatıp dene.

Var. Monitörün OverDrive ve kontrast ayarlarını değiştirerek düşürebilirsiniz.

Var. Monitörün OverDrive ve kontrast ayarlarını değiştirerek düşürebilirsiniz.
Epey ghosting var. Çok kötü sayılmaz ama var. DP kablosu bunu değişitirmez.
Tepkime düşmeden ghosting azalmaz. Yukarıda yazıldığı gibi OverDrive ayarı ile azaltmak mümkün.
Nasıl yapıcam. Overdrive ayarı Strong mu olmalı off mu?

Ayrıca şu da var bazen kendi kendine görüntü keskinleşiyor. O hangi ayar?

Ayrıca şu da var bazen kendi kendine görüntü keskinleşiyor. O hangi ayar?

Resmini attığınız UFO test sitesini açın ve Overdrive ayarlarını değiştirin. Ghosting'i en iyi duruma getiren ayarda bırakın. Kontrast için de aynısını yapabilirsiniz.

Keskinlik konusunu bilmiyorum. Kendi kendine keskinliğin değişmesi garip bir durum, belki monitörde arıza olabilir.

Yine var ama daha az sanki. Ayrıca ürünün yorumlarında ghosting yok vs. diyenler vardı ve fotoğraf atmıştı harbiden yoktu benim niye böyle anlamadım.

Resmini attığınız UFO test sitesini açın ve Overdrive ayarlarını değiştirin. Ghosting'i en iyi duruma getiren ayarda bırakın. Kontrast için de aynısını yapabilirsiniz.

Keskinlik konusunu bilmiyorum. Kendi kendine keskinliğin değişmesi garip bir durum, belki monitörde arıza olabilir.
Keskinlik değişmesi eski 75HZ LG monitörümde vardı. Ayarın ismini hatırlayamadım şimdi ama 3 seçenek vardı off medium strong diye strong yapınca ayarı saçma sapan keskinleşiyordu ekran ve hiçbir şey göremiyordun titriyordu nesneler falan. Aynı olay burda da var ama ayarı yok gibi herhalde bulamadım.

Dosya Ekleri

• A.jpg
    A.jpg
    362,8 KB · Görüntüleme: 49
Yine var ama daha az sanki. Ayrıca ürünün yorumlarında ghosting yok vs. diyenler vardı ve fotoğraf atmıştı harbiden yoktu benim niye böyle anlamadım.

Keskinlik değişmesi eski 75HZ LG monitörümde vardı. Ayarın ismini hatırlayamadım şimdi ama 3 seçenek vardı off medium strong diye strong yapınca ayarı saçma sapan keskinleşiyordu ekran ve hiçbir şey göremiyordun titriyordu nesneler falan. Aynı olay burda da var ama ayarı yok gibi herhalde bulamadım.

Shadow control ayarını 60 yapmayı deneyebilirsiniz.

Sharpness ayarının "Image Setup" sekmesinde olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı