AOC 24" C24G1 144Hz 1MS Freesync Full HD Curved Gaming Monitör İncelemesi

Öncelikle herkese merhaba. Uzun yıllardır elimde isminden de anlaşılacağı üzere 2011 model HP Pavilion 2011x 20" bir monitör vardı. 900P çözünürlüğü, tepkime süresi, ekran teknolojisi, ekran boyutu vs. hepsi artık sıkıntı yaşatıyordu. Özellikle PUBG vs CS:GO oynarken zevk alamıyordum. Bunun üzerine 144Hz monitör almaya karar verdim. Bütçem 1400 TL olduğu için seçenekler çokta fazla değildi. Sonuç olarak İtopya üzerinden bu monitörü teslim aldım. Mağazada ilk getirilen monitörün arka kısmında devasa bir leke vardı. Depodan ikinci monitör geldi. Orada açıp kontrol ettik. Ölü pixel veya ışık sızması olayı yoktu. Yaklaşık olarak 1,5 aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum ve memnunum. Tabi eski bir monitörden geçince arada büyük bir fark oldu. Evet karar aşaması ve alışveriş kısımlarından sonra asıl olaya, incelemeye geçebiliriz.
Monitörün özellikleri;
Ekran Boyutu: 24"
Çözünürlük
: 1920 x 1080
Tazeleme Hızı
: 144 Hz
Panel Tipi
: VA
Tepkime Süresi:
1ms
Parlaklık:
250 cd/m2
Kontrast Oranı:
3000:1, 80,000,000:1
Renk:
16.7 Milyon
Görüş Açısı:
178° (H) / 178° (V)
Sync Teknolojisi: FreeSync (AMD) ve G-sync (NVIDIA)

Sondan başlayacak olursak eğer monitörde G-sync teknolojisi var. NVIDIA Denetim Masası üzerinden aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sayede oyunlarda yırtılmanın önüne geçebiliyorsunuz. FPS 40-50'ye düşünce bile takılma olmuyor.
Monitörün VA panel olması ve 178° görüş açısı sunması oldukça önemli. Sağdan, soldan, yukarıdan veya aşağıdan bakınca görüntüde bir bozulma veya renklerde bir değişme olmuyor. Yani sadece oyun için değil film izlemek içinde uygun. 144Hz olayı ise burada satırlarca yazı yazılsa bile deneyimlemeden anlaşılamaz, ifade edilemez. Gerçekten çok güzel bir teknoloji. Oyunun akıcı olması bir yana sanki hızlanma oluyor. 24" ise bence oyun için en ideal boyut. Tasarım konusunda genel olarak memnunum ama monitörün ayakları biraz büyük geldi. Masa üzerinde fazla yer kaplıyor. Ürünün yukarıdan aşağıya veya sağa, sola hareket etme kabiliyeti olması olumlu bir özellik. Kendi oturma düzeninize göre rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz. Menü kısmı ise sevemediğim ikinci kısım. Monitörün sağ alt kısmında 5 tane tuş var. Bunlar sırasıyla; soldan sağa doğru bağlantı tipini değiştirme ve menüyü kapatma, ayar değerini kısma ve sola hareket, ayar derecesini artırma ve sağa hareket etme, menü açma ve alt ayara girme, monitör açıp kapatma tuşu. Bu tuş düzenine alışması 2-3 günümü aldı. Tuşlar Joystick şeklinde ve monitörün arka kısmında olsaydı daha iyi olabilirdi. Kendi kullandığım ve önerebileceğim ayarlar ise;
Kontrast: 45
Parlaklık: 60
Eco: Standart
Gamma: Gamma 3
DCR: Kapalı
Oyun Modu: Kapalı
Gölge Kontrolü: 50
Oyun Rengi: 10
FreeSync: Açık

Parlaklık konusunda bazı kişilerin endişesi olabiliyormuş. Endişe edecek bir şey yok :D Parlaklık gayet yeterli seviyede. Oyun modunu açınca oyunun çok keskinleştiğini gördüm. O yüzden kapalı olarak kullanıyorum. Eğer ayarlar için bir öneriniz varsa bekliyorum. Son olarak monitörün kavisli olması hiç tuhafıma gitmedi. Zaten sanılanın aksine kavis oranı oldukça az.
İlk kez monitör incelemesi yaptım. Eksiklikler olduysa affola. Sorularınız varsa bildiğim kadarıyla yanıtlayabilirim.

Ekran Alıntısı.PNG
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aoc G-Menü uygulamasıyla monitörü rahatlıkla kontrol edebilirsin eğer tuşlarla uğraşmak istemiyorsan.
Deneyeceğim en kısa sürede.
Hocam aradığım şeyleri yazmışsınız teşekkürler. Harbiden o ayaklar neymiş ya öyle😁 Neyse ya o kadar da olsun. Bende almayı düşünüyorum sistemi topladığım zaman. Kavisli ekranı çok seviyorum bu yüzden bir sorum olacak. Kavisli ekran oyunlarda kötü gösterme gibi felan sorun çıkarıyormu?
Kavisli ekran belki resimden bakınca fazla gibi durabilir ama ilk andan beri hiç gözüme farklı gelmedi. Kötü gösterme gibi durumlarda yok.

Merhaba, geçen hafta cuma günü bu monitörü İtopya'dan sipariş ettim, hala bekliyorum.

144 Hz oyun oynarken çeşitli ghostingler oluyormuş diye duydum ama herkes bir şey söylüyor. Siz monitörden hala memnun musunuz? Şu aralar gözünüze çarpan problemler var mı yoksa oyun performansı için ve gündelik kullanım için hala güzel bir monitör mü?

Deneyeceğim en kısa sürede.

Kavisli ekran belki resimden bakınca fazla gibi durabilir ama ilk andan beri hiç gözüme farklı gelmedi. Kötü gösterme gibi durumlarda yok.

Merhabalar, monitörü almayı planlıyorum, cs go gibi oyunlarda TN panel tercih edilmesi belirtiliyor her ne kadar eski de olsa. Benq Zowie 2411P ve Viewsonic XG2402 arasında kalmıştım, fakat bu monitör şu an kafama takıldı, siz aralarından aoc kullanan biri olarak hangisini önerirsiniz? Teşekkürler, iyi bayramlar.

@mithatcan Açıkçası ben monitörden memnunum. Bu monitör alıp ölü piksel sorunu yaşayanlar olmuş ama ben bir sıkıntı yaşamadım. Benq Zowie 2411P eski olmasına rağmen yayıncılar tarafından bile sıklıkla kullanılan bir panel. Bu 3 modelde oldukça fazla tercih edildi. TN panel genelde online rekabetçi oyunlarda en düşük tepkime süresine sahip olduğu için tercih sebebi. Ama renk doğruluğu açısından VA ve özellikle IPS paneller daha başarılı. Tercih size kalmış. Oyun içinse TN panel alabilirsiniz. Oyun haricinde film izlemek veya montaj yapmak gibi uğraşlarınız varsa VA veya IPS panel önerimdir. İyi bayramlar diliyorum.

Öncelikle herkese merhaba. Uzun yıllardır elimde isminden de anlaşılacağı üzere 2011 model HP Pavilion 2011x 20" bir monitör vardı. 900P çözünürlüğü, tepkime süresi, ekran teknolojisi, ekran boyutu vs. hepsi artık sıkıntı yaşatıyordu. Özellikle PUBG vs CS:GO oynarken zevk alamıyordum. Bunun üzerine 144Hz monitör almaya karar verdim. Bütçem 1400 TL olduğu için seçenekler çokta fazla değildi. Sonuç olarak İtopya üzerinden bu monitörü teslim aldım. Mağazada ilk getirilen monitörün arka kısmında devasa bir leke vardı. Depodan ikinci monitör geldi. Orada açıp kontrol ettik. Ölü pixel veya ışık sızması olayı yoktu. Yaklaşık olarak 1,5 aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum ve memnunum. Tabi eski bir monitörden geçince arada büyük bir fark oldu. Evet karar aşaması ve alışveriş kısımlarından sonra asıl olaya, incelemeye geçebiliriz.
Monitörün özellikleri;
Ekran Boyutu: 24"
Çözünürlük
: 1920 x 1080
Tazeleme Hızı
: 144 Hz
Panel Tipi
: VA
Tepkime Süresi:
1ms
Parlaklık:
250 cd/m2
Kontrast Oranı:
3000:1, 80,000,000:1
Renk:
16.7 Milyon
Görüş Açısı:
178° (H) / 178° (V)
Sync Teknolojisi: FreeSync (AMD) ve G-sync (NVIDIA)

Sondan başlayacak olursak eğer monitörde G-sync teknolojisi var. NVIDIA Denetim Masası üzerinden aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sayede oyunlarda yırtılmanın önüne geçebiliyorsunuz. FPS 40-50'ye düşünce bile takılma olmuyor.
Monitörün VA panel olması ve 178° görüş açısı sunması oldukça önemli. Sağdan, soldan, yukarıdan veya aşağıdan bakınca görüntüde bir bozulma veya renklerde bir değişme olmuyor. Yani sadece oyun için değil film izlemek içinde uygun. 144Hz olayı ise burada satırlarca yazı yazılsa bile deneyimlemeden anlaşılamaz, ifade edilemez. Gerçekten çok güzel bir teknoloji. Oyunun akıcı olması bir yana sanki hızlanma oluyor. 24" ise bence oyun için en ideal boyut. Tasarım konusunda genel olarak memnunum ama monitörün ayakları biraz büyük geldi. Masa üzerinde fazla yer kaplıyor. Ürünün yukarıdan aşağıya veya sağa, sola hareket etme kabiliyeti olması olumlu bir özellik. Kendi oturma düzeninize göre rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz. Menü kısmı ise sevemediğim ikinci kısım. Monitörün sağ alt kısmında 5 tane tuş var. Bunlar sırasıyla; soldan sağa doğru bağlantı tipini değiştirme ve menüyü kapatma, ayar değerini kısma ve sola hareket, ayar derecesini artırma ve sağa hareket etme, menü açma ve alt ayara girme, monitör açıp kapatma tuşu. Bu tuş düzenine alışması 2-3 günümü aldı. Tuşlar Joystick şeklinde ve monitörün arka kısmında olsaydı daha iyi olabilirdi. Kendi kullandığım ve önerebileceğim ayarlar ise;
Kontrast: 45
Eco: Standart
Gamma: Gamma 3
DCR: Kapalı
Oyun Modu: Kapalı
Gölge Kontrolü: 50
Oyun Rengi: 10

Parlaklık konusunda bazı kişilerin endişesi olabiliyormuş. Endişe edecek bir şey yok :D Parlaklık gayet yeterli seviyede. Oyun modunu açınca oyunun çok keskinleştiğini gördüm. O yüzden kapalı olarak kullanıyorum. Eğer ayarlar için bir öneriniz varsa bekliyorum. Son olarak monitörün kavisli olması hiç tuhafıma gitmedi. Zaten sanılanın aksine kavis oranı oldukça az.
İlk kez monitör incelemesi yaptım. Eksiklikler olduysa affola. Sorularınız varsa bildiğim kadarıyla yanıtlayabilirim.

Eki Görüntüle 442574Eki Görüntüle 442594Eki Görüntüle 442595Eki Görüntüle 442596Eki Görüntüle 442597Eki Görüntüle 442598Eki Görüntüle 442599Eki Görüntüle 442600Eki Görüntüle 442601Eki Görüntüle 442602Eki Görüntüle 442603Eki Görüntüle 442604Eki Görüntüle 442605
Hocam aynisindan bugun elime geldi (hediye mouse gelmedi niyeyse) monitordeki aoc yazisinin yazdigi ince siyah panel var ya sag kisimda milimlik bir aciklik mevcut sizde de o aciklik var mi?
Sizce garantiye gondermeli miyim?

Dosya Ekleri

• 3BF6CFB3-B13C-4DD7-9BCE-4462BF23AAC1.jpeg
    3BF6CFB3-B13C-4DD7-9BCE-4462BF23AAC1.jpeg
    92,8 KB · Görüntüleme: 124
Öncelikle herkese merhaba. Uzun yıllardır elimde isminden de anlaşılacağı üzere 2011 model HP Pavilion 2011X 20" bir monitör vardı. 900P çözünürlüğü, tepkime süresi, ekran teknolojisi, ekran boyutu vs. hepsi artık sıkıntı yaşatıyordu. Özellikle PUBG vs CS:GO oynarken zevk alamıyordum. Bunun üzerine 144Hz monitör almaya karar verdim. Bütçem 1400 TL olduğu için seçenekler çok da fazla değildi. Sonuç olarak İtopya üzerinden bu monitörü teslim aldım. Mağazada ilk getirilen monitörün arka kısmında devasa bir leke vardı. Depodan ikinci monitör geldi. Orada açıp kontrol ettik. ölü pixel veya ışık sızması olayı yoktu. Yaklaşık olarak 1, 5 aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum ve memnunum. Tabi eski bir monitörden geçince arada büyük bir fark oldu. Evet karar aşaması ve alışveriş kısımlarından sonra asıl olaya, incelemeye geçebiliriz.
monitörün özellikleri;
ekran boyutu: 24"
Çözünürlük
: 1920 X 1080.
Tazeleme hızı
: 144 HZ.
Panel tipi
: VA.
Tepkime süresi:
1ms.
Parlaklık:
250 cd/m2.
Kontrast oranı:
3000:1, 80, 000, 000:1.
Renk:
16.7 milyon.
Görüş açısı:
178° (h) / 178° (v)
Sync teknolojisi: FreeSync (AMD) ve G-Sync (NVIDIA)

Sondan başlayacak olursak eğer monitörde G-Sync teknolojisi var. NVIDIA denetim masası üzerinden aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sayede oyunlarda yırtılmanın önüne geçebiliyorsunuz. FPS 40-50'ye düşünce bile takılma olmuyor.
Monitörün VA panel olması ve 178° görüş açısı sunması oldukça önemli. Sağdan, soldan, yukarıdan veya aşağıdan bakınca görüntüde bir bozulma veya renklerde bir değişme olmuyor. Yani sadece oyun için değil film izlemek içinde uygun. 144Hz olayı ise burada satırlarca yazı yazılsa bile deneyimlemeden anlaşılamaz, ifade edilemez. Gerçekten çok güzel bir teknoloji. Oyunun akıcı olması bir yana sanki hızlanma oluyor. 24" ise bence oyun için en ideal boyut. Tasarım konusunda genel olarak memnunum ama monitörün ayakları biraz büyük geldi. Masa üzerinde fazla yer kaplıyor. Ürünün yukarıdan aşağıya veya sağa, sola hareket etme kabiliyeti olması olumlu bir özellik. Kendi oturma düzeninize göre rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz. Menü kısmı ise sevemediğim ikinci kısım. Monitörün sağ alt kısmında 5 tane tuş var. Bunlar sırasıyla; soldan sağa doğru bağlantı tipini değiştirme ve menüyü kapatma, ayar değerini kısma ve sola hareket, ayar derecesini artırma ve sağa hareket etme, menü açma ve alt ayara girme, monitör açıp kapatma tuşu. Bu tuş düzenine alışması 2-3 günümü aldı. Tuşlar joystick şeklinde ve monitörün arka kısmında olsaydı daha iyi olabilirdi. Kendi kullandığım ve önerebileceğim ayarlar ise;
kontrast: 45.
Eco: Standart.
Gamma: Gamma 3.
Dcr: Kapalı.
Oyun modu: Kapalı.
Gölge kontrolü: 50.
Oyun rengi: 10.

Parlaklık konusunda bazı kişilerin endişesi olabiliyormuş. Endişe edecek bir şey yok :D parlaklık gayet yeterli seviyede. oyun modunu açınca oyunun çok keskinleştiğini gördüm. O yüzden kapalı olarak kullanıyorum. Eğer ayarlar için bir öneriniz varsa bekliyorum. Son olarak monitörün kavisli olması hiç tuhafıma gitmedi. Zaten sanılanın aksine kavis oranı oldukça az.

Eki Görüntüle 442574Eki Görüntüle 442594Eki Görüntüle 442595Eki Görüntüle 442596Eki Görüntüle 442597Eki Görüntüle 442598Eki Görüntüle 442599Eki Görüntüle 442600Eki Görüntüle 442601Eki Görüntüle 442602Eki Görüntüle 442603Eki Görüntüle 442604Eki Görüntüle 442605

Aynısını ben de aldım ancak en fazla 120Hz var. 144Hz nasıl yapacağım?

Aynısını ben de aldım ancak en fazla 120Hz var. 144Hz nasıl yapacağım?
Nvidia kullanıyorsanız, Nvidia denetim masasını açın. Resimdeki gibi soldan "Çözünürlük değiştirme" sekmesine girin. Orada bazı çözünürlükler olacak, biraz aşağı kaydırın ve PC ana başlığının altında 1920x1080 var, onu seçip 144 Hz yapın.

144.png

DisplayPort uzerinden baglaman gerekiyor.

DisplayPort'tan bağladım ama gözükmüyordu. Ben de monitörün yazılımından yaptım.
Nvidia kullanıyorsanız, Nvidia denetim masasını açın. Resimdeki gibi soldan "Çözünürlük değiştirme" sekmesine girin. Orada bazı çözünürlükler olacak, biraz aşağı kaydırın ve PC ana başlığının altında 1920x1080 var, onu seçip 144 Hz yapın.

Eki Görüntüle 734488
Ben de 120hz vardı en fazla yazılımından yaptım.

Yeni konular

Geri
Yukarı