AOC 24G2SPU Monitörde dalgalanmalar

Semre57

Kilopat
Daha fazla  
AOC 24G2SPU monitörde koyu renklerde dalgalanma yaşıyorum. Paugge'in 1.4 DP kablosunu kullanıyorum. Ekran kartı 1.4, ama monitör 1.2 destekliyor. Bu farktan olabilir diye düşünüyorum ama elimde somut bir veri yok. Bir de araştırdığımda prizleri ayırmam gerektiği söylenmiş. Odamda tek priz var, 3'lu fiş ile hem kasa hem monitör aynı 3'lu fişe bağlı. Farklı bir 3'lu fiş deneyeceğim bu akşam veya komple prizleri ayırıp kasayı çalıştırmaya çalışacağım durumu anlamak adına. Sizce sorun ne? Monitör kendi siyah ekranında herhangi bir dalgalanma yapmıyor. Keza masaüstünde veya beyaz ekranda sorun yok. Akşam fotoğraf eklerim konuya.

@Saint Lucia hocam yine sizi etiketliyorum kusura bakmayın :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Durum böyle, dalgalanma dediğim videoda beyaz Windows çubuğu değil, şu kısımdaki su dalgası gibi olanlar;

1685563115419.png

YouTube karanlık teması dışında bu sorunun yaşandığı bir yere rastlamadım. En azından gözle göremiyorum oluyorsa da başka yerde. Ama YouTube'da rahatsız ediyor ayrıca montiör için cebimden çıkan tutar az değil, olası hatalar can sıkıyor.

1685564827242.png

Şu sekmede oluyor, SS almama rağmen enteresan şeklinde SS'te de görünüyor. Acaba monitör değil de youtube'ın sorunu mu, zira monitöde sorun olsa SS alsam görünmemesi gerekiyor(du).

SS aldığımda bariz şekilde görüyorum ki oradaki pikseller mi diyeyim her neyse adı birbirinden farklı ayrışıyor. Niçin böyle acaba? Sorun ekran kartı kaynaklı falan mı ki, monitörden olsa SS aldığımda görünmemesi gerekmez miydi? Dikkat ederseniz çok bozuk bir görüntü var.

1685565689940.png

Son düzenleme:
Açtığın konulara bakıyordum zaten. Açıkça ben monitörde sorun göremiyorum.
Lakin rahatsız olduğun konuların "ucu açık" bir sorun olduğunu söylemem gerek.

Dalgalanma, pikselleşme, çizgiler görme vb gibi görsel bozukluklar sadece monitör ya da panelden kaynaklı olmaz. İhtimal midir? -Evet ihtimaldir. Olabilir. Tek seçenek değil.

Buna; priz, elektrik akımı, kablo(lar), sistemde dahi neden olabilir?

Şimdi sen monitörü servise götürsen ve servis taktığında böyle bir şey görmezse sorun yok diyerek eve geri döneceksin. Bunlar bu forumda gördüğüm bazı şeyler. Bu yüzden bu durumu farklı bir sistemde, evde, prizde denemen lazım.
Zaten sorun devam ediyorsa iki şey kalıyor geriye.
Ya monitör renk, sıcaklık, parlaklık ayarların çok dengesiz (eğer yaptıysan) ya da monitör arızalı. Panel dalgalanma yapıyor.

Ambiyans modu gibi geldi. Video kalitesini değiştirdiğin yerden ambiyans modunu kapat hocam.

Akşam deneyeceğim.

Açtığın konulara bakıyordum zaten. Açıkça ben monitörde sorun göremiyorum.
Lakin rahatsız olduğun konuların "ucu açık" bir sorun olduğunu söylemem gerek.

Dalgalanma, pikselleşme, çizgiler görme vb gibi görsel bozukluklar sadece monitör ya da panelden kaynaklı olmaz. İhtimal midir? -Evet ihtimaldir. Olabilir. Tek seçenek değil.

Buna; priz, elektrik akımı, kablo(lar), sistemde dahi neden olabilir?

Şimdi sen monitörü servise götürsen ve servis taktığında böyle bir şey görmezse sorun yok diyerek eve geri döneceksin. Bunlar bu forumda gördüğüm bazı şeyler. Bu yüzden bu durumu farklı bir sistemde, evde, prizde denemen lazım.
Zaten sorun devam ediyorsa iki şey kalıyor geriye.
Ya monitör renk, sıcaklık, parlaklık ayarların çok dengesiz (eğer yaptıysan) ya da monitör arızalı. Panel dalgalanma yapıyor.

Dalgalanma dediğim soruna YouTube dışında denk gelmedim, YouTube'da da video oynatmaya başlayınca oluyor karanlık temada. Yine beyaz temada sorun yoktu. Dediğiniz sebeplerden ötürü ben de geri yollamak ile uğraşmayacağım zira işimi görüyor ve abartı bir sorun değil.

Akşam bir video daha yükleyeceğim, paylaşırım yine. CS:GO açık iken monitörü güç tuşundan kapatıp açınca ekranda belirli belirsiz gelen mavi ışınlar beliyor ve monitörün sağ tarafı ile alt tarafı blurlu görünüyor. Alt Tab'a alınca düzeliyor zaten sonra tekrar oyunu tam ekrana alıyorum. Şimdilik resim atayım, akşam video atarım. Teşekkürler yardımınız için.

Screenshot_2023-06-01-16-13-48-313_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2023-06-01-16-14-05-396_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2023-06-01-16-14-16-927_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2023-06-01-16-15-11-141_org.telegram.messenger.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimlerinde hiçbir şey göremiyorum. Normal duruyor.
Belki IPS Glow miktarı senin gözüne fazla geliyordur.
IPS panelin siyahlarının açık tonda olması farklı gelmiş olabilir sana.
Yok resimlerde ekrandaki mavi ışınlar normalde yok. Ama csgo açıkken monitörü düğmeden açıp kapatınca her yerden o ışıklar fırlıyor. Yani monitör kendini adapte edemiyor oyuna, masaüstüne dönüp gelmeden çalışmıyor düzgün. Video atayım ne demek istediğimi anlatabilirim o şekilde sanırım.

Ambiyans modu gibi geldi. Video kalitesini değiştirdiğin yerden ambiyans modunu kapat hocam.
Evet ambiyans moduymuş zannettiğim gibi bir dalgalanma problemi değilmiş neyse ki, teşekkürler.

Resimlerinde hiçbir şey göremiyorum. Normal duruyor.
Belki IPS Glow miktarı senin gözüne fazla geliyordur.
IPS panelin siyahlarının açık tonda olması farklı gelmiş olabilir sana.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam videoyu yükledim, videoda göreceğiniz gibi ekranda mavi ışınlar belirmesi, monitörün sağ ve alt tarafının blurlanması ekranın kararıp gelmesi gibi sorunlar oluyor. Tabi altını özellikle çizmek isterim ki bu durum CS:GO ekranda açık iken monitörü kapatıp açtıktan sonra oluyor.

Yani CS:GO ekranı açık iken monitörü kapıyorum, açıyorum. Açar açmaz CS:GO gelince mal oluyor monitör. Masaüstüne dön gel yapınca düzeliyor. Masaüstünde kapatıp masaüstünde açınca zaten sorunsuz. CS:GO çözünürşüğü düşükte oynuyorum belki ondandır bilmiyorum. Youtube sorunu dalgalanma değil ambiyans modu imiş. Şu anlık monitörden memnunum. İadeye de gerek kalmadı sanırım :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı