AOC 24G2U vs ASUS VG249Q

Açıkçası gözlük kullanan birisiyim ve zaten camlarım Anti Blue Light özelliğe sahip, güzelde bir para ödemiştik bunlar için :D. Monitörde olmasa da olur diye düşünüyorum.

Ben de gözlük kullanıyorum ve benim de gözlüklerim aynı özelliğe sahip:) 4-5 derece civarı miyopum. Ne yalan söyleyeyim, bu özelliği hiç kullanmıyorum ama kullanmadan önce bir göz doktoruna sorsak mı acaba? Uzun süre sarı ışığa maruz kalmak ne bileyim belki zararlıdır gözler için.
Gözünle görerek almak daha mantıklıdır.

Kesinlikle katılıyorum.

1-TN panel istemiyorum deyip 1 ms olan ips modellere yönelip hata yapıyorsun çünkü hiçbir ips monitör 1 ms veremez (mprt-gtg-btw).
2-Mavi Işık filtresi her monitörde sararma yapar, gözlüklerde de aynıdır, sararmıyorsa mavi ışık hüzmesi seni linç ediyor demektir yani bu bir problem değil.
3-Her monitörde ölü pixel, ışık hüzmesi, anormal çizgiler, ghosting olabilir. Gözünle görerek almak daha mantıklıdır.
4-Monitörleri farklı firmalardan alınca içeriğinden farklı kablolar çıkabilir, almadan onu sorgula.
5-İyi bir sistemin yoksa 144 Hz kullanamazsın, kasma yapabilir.
6-Özellikleri birebir aynı olsa da monitörlerin renk canlılığı modelden modele farklılık gösterebilir.
Bu ikisi arasında AOC daha çok tutuyor.
1ms GtG IPS monitörler de var ama çok üst seviye ve pahalı ürünler.

1-TN panel istemiyorum deyip 1 ms olan ips modellere yönelip hata yapıyorsun çünkü hiçbir ips monitör 1 ms veremez (mprt-gtg-btw).
2-Mavi Işık filtresi her monitörde sararma yapar, gözlüklerde de aynıdır, sararmıyorsa mavi ışık hüzmesi seni linç ediyor demektir yani bu bir problem değil.
3-Her monitörde ölü pixel, ışık hüzmesi, anormal çizgiler, ghosting olabilir. Gözünle görerek almak daha mantıklıdır.
4-Monitörleri farklı firmalardan alınca içeriğinden farklı kablolar çıkabilir, almadan onu sorgula.
5-İyi bir sistemin yoksa 144 Hz kullanamazsın, kasma yapabilir.
6-Özellikleri birebir aynı olsa da monitörlerin renk canlılığı modelden modele farklılık gösterebilir.
Bu ikisi arasında AOC daha çok tutuyor.
Görerek alma ihtimalim yok çünkü bulunduğum yerde her hangi bir mağaza yok. IPS tercih etmemin nedeni renk ve açı avantajıydı. Şuan kullandığım model TN panel hafif oturduğum yerden aşağı doğru kaysam ekranın üst tarafı kararıyor. Ayrıca monitörden de pek anlamıyorum sadece bildiğim şeyler Hz, MS, panel vb şeyler.
1ms gtg IPS monitörler var, hem de bayağı. MPRT'yi söylemeye gerek yok herhalde. IPS'ler gerçek 1ms olamaz eskide kaldı.

Hatta bu bütçede bile var bkz. XG2405.

Monitörden fazla anlamıyorum sadece Hz, ms, panel türü vb. bu yüzden gtg, MPRT yazdığını şeyleri anlamadım. Yazdığınız monitörün ne gibi bir artısı var diğerlerine göre açıklar mısınız?

Monitörden fazla anlamıyorum sadece Hz, ms, panel türü vb. bu yüzden gtg, MPRT yazdığını şeyleri anlamadım. Yazdığınız monitörün ne gibi bir artısı var diğerlerine göre açıklar mısınız?
MPRT ve GtG ne kadar az olursa o kadar az ghosting ve az motion blur olur.

Fakat ileri düzeyde bir rekabetçi oyun oyuncusu değilseniz MPRT-GtG çok takılmanıza gerek yok. Benim bildiğim başlıktaki ikisi de ghosting olarak iyi, yeterli.

1Ms GtG IPS monitörler var, hem de bayağı. MPRT'yi söylemeye gerek yok herhalde. IPS'ler gerçek 1ms olamaz eskide kaldı.

Hatta bu bütçede bile var bkz. XG2405.
XG2405'in tepkime süresi 24G2U ile yakın değil miydi? LG 27GL850-B en yüksek overdrive modunda 1ms'e yakın bir değer elde etse de kullanılamaz hale getiriyordu. Fiyatının yarısı olan bir monitörün daha iyi yaptığını düşünmek zor, yapsa bile GL850 ile aynı durum gerçekleşir bence.

Hem 1ms tepkime süresini gerçekleştirebilen birçok TN ve IPS monitör var dediğin gibi ama çoğunlukla o seviyelere gelmek için kullandığı overdrive ayarları overshoot ve vb. sorunlara sebep oluyor diye biliyorum.

MPRT ve gtg ne kadar az olursa o kadar az ghosting ve az Motion blur olur.

Fakat ileri düzeyde bir rekabetçi oyun oyuncusu değilseniz MPRT-gtg çok takılmanıza gerek yok. Benim bildiğim başlıktaki ikisi de ghosting olarak iyi, yeterli.

İleri düzeyde bir profesyonel bir oyuncu değilim, ama olmayı çok isterim. Şu an kullandığım monitör 60 Hz ve Valorant'ta elmas elodayım. Açıkçası yüksek Hz'e sahip bir monitöre geçersem daha iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum, yani en azından. Ama çok fazla fark edecekse TN panel olanı alabilirim. Eğer ki olmazsa IPS panel alıp geçeceğim. Ayrıca TN panel üzerinde renk ayarı falan yaparak daha iyi görüntü almam mümkün mü, ya da parlaklık falan açarak açıdan dolayı gelen karanlık görüntüyü birazda engelleyebilir miyim?

XG2405'in tepkime süresi 24G2U ile yakın değil miydi?
Ghosting olarak yakınlar diye biliyorum ama kağıt üstünde XG2405 1ms GtG diye geçiyor. Pratikte o akıcılığı sunuyor mu tartışılır.
Hem 1ms tepkime süresini gerçekleştirebilen birçok TN ve IPS monitör var dediğin gibi ama çoğunlukla o seviyelere gelmek için kullandığı overdrive ayarları overshoot ve vb. sorunlara sebep oluyor diye biliyorum.
XG2405'deciddi bir parlaklık düşmesi var. Overshoot'u da duydum ama %100 emin değilim. Zaten sırf 1ms için önermem ben onu, örnek olsun diye yazdım.

@0-FuRKaN-0 hayır, o kadar fark etmez. Hatta odaklanmadan anlar mısınız şüpheliyim. Hızlı bir IPS'in yeteceğini düşünüyorum.

24G2U hem gecikme hem de tepkime (Ghosting) olarak çok başarılı diye biliyorum. ASUS hakkında derin bilgiye sahip değilim.

TN'in görüş açısı problemini çözemezsiniz. Renklerini de aynı şekilde. Bir monitör parlaklık ayarıyla vs. düzeltilmez. Sizin karanlıklaşma dediğiniz şeyi kararma, siyahlaşma olarak düzeltirsek daha anlaşılır olacaktır neden düzelmeyeceği.

Eğer görüntü kalitesini önemsiyorsanız TN ile çok işiniz olmasın derim.

"TN adamı kusturur" gibi abartılara katılmıyorum ama sağlam bir IPS varken 2021 yılında spesifik nedenler dışında TN almak bana mantıklı gelmiyor.

Son düzenleme:
Ghosting olarak yakınlar diye biliyorum ama kağıt üstünde XG2405 1ms gtg diye geçiyor. Pratikte o akıcılığı sunuyor mu tartışılır?

XG2405'deciddi bir parlaklık düşmesi var. Overshoot'u da duydum ama %100 emin değilim. Zaten sırf 1ms için önermem ben onu, örnek olsun diye yazdım.

@0-FuRKaN-0 hayır, o kadar fark etmez. Hatta odaklanmadan anlar mısınız şüpheliyim. Hızlı bir IPS'in yeteceğini düşünüyorum.

24G2U hem gecikme hem de tepkime (ghosting) olarak çok başarılı diye biliyorum. ASUS hakkında derin bilgiye sahip değilim.

TN'in görüş açısı problemini çözemezsiniz. Renklerini de aynı şekilde. Bir monitör parlaklık ayarıyla vs. düzeltilmez. Sizin karanlıklaşma dediğiniz şeyi kararma, siyahlaşma olarak düzeltirsek daha anlaşılır olacaktır neden düzelmeyeceği.

Eğer görüntü kalitesini önemsiyorsanız TN ile çok işiniz olmasın derim.

"TN adamı kusturur" gibi abartılara katılmıyorum ama sağlam bir IPS varken 2021 yılında spesifik nedenler dışında TN almak bana mantıklı gelmiyor.

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. Bu hafta içinde AOC 24G2U monitörü alıyorum. Aldığım zaman unutmazsam geri dönüş yaparım.

Yeni konular

Geri
Yukarı