AOC 24G2U vs LG 27GL650F-B

CaFein

Decapat
Arkadaslar uzun zamandir monitör ariyorum, fiyatlar her gecen gun artiyor, LG olan modelde G-Sync var ekran kartim NVIDIA ve IPS panel daha once kullanmadim. AOC olanda FreeSync var yazilimsal olarak destekliyor ama donanimsal bir ozellik olsa daha mı iyi olur yardimci olur musunuz? VA monitör daha mı iyi olur?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201031-172437_Chrome.jpg
    Screenshot_20201031-172437_Chrome.jpg
    48 KB · Görüntüleme: 74
  • Screenshot_20201031-172349_Chrome.jpg
    Screenshot_20201031-172349_Chrome.jpg
    66,5 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğiniz üzere G-Sync NVIDIA'nın kendi teknolojisi. FreeSync ise AMD'nin teknolojisi. Tercihiniz bu ikisi arasındaysa tavsiyem G-Sync destekli olandan yana.
Ve ek olarak, LG varken bence AOC almayın.

Donanımsal olarak G-Sync daha garanti ve iyi olacaktır.

IPS paneller VA'lardan daha iyi renklere ve görüş açısına sahiptir. Yeni nesil IPS'ler ile VA'lar arasında da genel olarak çok hız farkı yok.

Alınabiliyorsa IPS öneririm.

İkisi arasından seçiminizin özeti "24 inch mi, 27 mi?" Olmalı bence.

AOC renk gamutları ile tokatlarken LG'de de HDR10 ve G-Sync var . Harelet kabikiyeti ve kalite olarak ikisi de iyi.

Bildiğiniz üzere G-Sync NVIDIA'nın kendi teknolojisi. FreeSync ise AMD'nin teknolojisi. Tercihiniz bu ikisi arasındaysa tavsiyem G-Sync destekli olandan yana.
Ve ek olarak, LG varken bence AOC almayın.
Reis smdi kartım nvdia olsa bile freesyncdn pek faydalanamicam çünkü bir yazilimsal bisey degilmi. Gerçekten kafam çok karışık
Donanımsal olarak G-Sync daha garanti ve iyi olacaktır.

IPS paneller VA'lardan daha iyi renklere ve görüş açısına sahiptir. Yeni nesil IPS'ler ile VA'lar arasında da genel olarak çok hız farkı yok.

Alınabiliyorsa IPS öneririm.

İkisi arasından seçiminizin özeti "24 inch mi, 27 mi?" Olmalı bence.

AOC renk gamutları ile tokatlarken LG'de de HDR10 ve G-Sync var . Harelet kabikiyeti ve kalite olarak ikisi de iyi.
Hangisine daha önem vermeliyim hocam ips panellerde 1 ms aktif edildiğinde görüntü kararıyor imis almışken en kalitelisini almak istiyorum ve birde hepsinde ışık sızması olabiliyormuş glow felan diyorlarmis

Öncelikle mesajınız da yazım hataları mevcut alıntı yapmam kurallara aykırı. Sizde mesajlarınızdaki yazım hatalarına dikkat etmeniz tavsiyemdir. (Hitap konusunda bir sorun yok benim adıma ☺️)

Kartın NVIDIA ise önce de yazdığım gibi G-Sync destekliyi al. Kartın kendisi G-Sync destekli olursa doğal olarak diğerlerinden verimli olacaktır.

Öncelikle mesajınız da yazım hataları mevcut alıntı yapmam kurallara aykırı. Sizde mesajlarınızdaki yazım hatalarına dikkat etmeniz tavsiyemdir. (Hitap konusunda bir sorun yok benim adıma ☺️)

Kartın NVIDIA ise önce de yazdığım gibi G-Sync destekliyi al. Kartın kendisi G-Sync destekli olursa doğal olarak diğerlerinden verimli olacaktır.
Kusura bakmayın telefondan kaynaklanıyor belli yerler basmadigi için zorlaniyorum. Peki sizce bu ışık sızması gibi olaylar çok kafamı yorarmi genelde hepsinde oluyormuş glow adı altında ve amazondan alsam bir sorun olursa iade etmem daha kolay olur diye duydum

@CaFein Kartınız Nvidia ise FreeSync üzerinden DP kablosu ile G-Sync açmanız mümkün ama hem çalışmama riski var, hem de çipli G-Sync kadar verimli olamayabiliyor.

Evet, IPS'lerde ışık sızması olur ama bu VA'lar için de geçerli, özellikle de kavisliler.

Eğer ışık sızması fark edilmiyor ise sorun yok ki normali öyledir. Günlük kullanımda bile etkikiyor ise daha az sızmalısı için değişim talep edebilirsiniz.
Çok takılacak bir şey değil bence.

Gecikme olayına çok takılmayın derim, 1ms'de sorunsuz kullanmak için görüntü kalitesi çöp seviyesinde olan TN'lerden kullanmalısınız.

O da sırf kırmızı olduğu icin yat yerine kayık tercih etmek gibi olur. Profesyonel derecede rekabetçi oyunlar oynamıyorsanız TN asla önermem.

24 vs 27 inc karsilastirmasi saçma olmuş. 1080P'de çalışacak ekran kartlarinin tercih edecegi en iyi monitör AOC 24G2U. Monitör deyince aklima her zaman AOC gelir ozelliklede bu fiyat segmentlerinde cok iyiler

@CaFein Kartınız Nvidia ise FreeSync üzerinden DP kablosu ile G-Sync açmanız mümkün ama hem çalışmama riski var, hem de çipli G-Sync kadar verimli olamayabiliyor.

Evet, IPS'lerde ışık sızması olur ama bu VA'lar için de geçerli, özellikle de kavisliler.

Eğer ışık sızması fark edilmiyor ise sorun yok ki normali öyledir. Günlük kullanımda bile etkikiyor ise daha az sızmalısı için değişim talep edebilirsiniz.

Gecikme olayına çok takılmayın derim, 1ms'de sorunsuz kullanmak için görüntü kalitesi çöp seviyesinde olan TN'lerden kullanmalısınız.

O da sırf kırmızı olduğu icin yat yerine kayık tercih etmek gibi olur. Profesyonel derecede rekabetçi oyunlar oynamıyorsanız TN asla önermem.
Teşekkür ederim
24 vs 27 inc karsilastirmasi saçma olmuş. 1080P'de çalışacak ekran kartlarinin tercih edecegi en iyi monitör AOC 24G2U. Monitör deyince aklima her zaman AOC gelir ozelliklede bu fiyat segmentlerinde cok iyiler
Mesele 27 olması değil uzaktan kullanıyorum gysnc ve freysnc şuan mevzu

Peki hocam biraz bütçe düşünürsem aocu almak mantikli olurmu yazılım üstünden gysnc desteği alsam aşırı gözle gorunen fark olurmu yırtılma ve benzeri

Yeni konular

Geri
Yukarı