Çözüldü AOC 24G2U vs Samsung C27FG73FQM

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xClaush

Hectopat
Monitör alacağım ve bu ikisi arasında kaldım.

İkisi birbirinden farklı ürünler olduğunun farkındayım ama aşırı iyi yorumları olan AOC'un IPS ekranına karşılık Samsung'un kavisli olması ve 2K çözünürlüğü beni cezbetti diyebilirim.

Hangisini önerirsiniz?

Karşılaştırma linki: Samsung LC27JG54QQMXUF (C27JG54) - AOC 24G2U/BK Karşılaştırması - Epey

Yorumlarınızı bekliyorum çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
AOC hakkındaki duyumlarım sizinkiyle birebir aynı. Beni tereddütte bırakan durum hala ekranın F/P olup olmadığıyla alakalı. Ben 24G2U almaya karar verdiğimde fiyatı 1000₺ bandındaydı hala değer mi bilemediğim için başka monitörlere bakıp buraya danışmaya karar verdim. Açıyla alakalı bir problemim olacağını sanmıyorum. Bu başlık altındaki karşılaştırmada kafama takılan ikilem de burada başlıyor zaten. IPS ekranın sağlayacağı canlılık mı yoksa 2K kavisli ekran mı? Daha uzun süreli olarak IPS ekran hiç kullanmadım. O yüzden almazsam arayacağım bir özellik değil. Ama IPS ve VA (TN'ye hiç girmeyelim) panel arasındaki kalite farkı tartışmaya açık bir konu değil. Çözünürlük farkında da size katılıyorum. Bu yüzden farklı yorumlara ihtiyacım var.

Burada performans değerlerinizi göz önüne alın. Ekran kartınız 5700XT ise evet 2K monitör kullanabilirsiniz. Gerçeği tam yansıtmayan şekilde örnekler veriyorum. RDR2 mi oynayacaksınız? 1080P 70 FPS mi yoksa 2K 50FPS mi? CS:GO mu oynayacaksınız 1080P 300 FPS mi yoksa 2K 200 FPS mi? Film dizi izliyorsunuz. 2 k yüksek çözünürlüklü başrol oyuncusunun yüzündeki gözeneği mi görmek istiyorsunuz yoksa soluk bir ten rengi mi ya da gerçekçi bir ten rengi mi? IPS kullanmadıysanız evet aradığınız bir özellik olmayabilir. Ben IPS panel kullanmamıştım aldığımda ise ilk dediğim şey baktığım renkler renk değilmiş oldu. 2K seçmenizde şöyle bir avantaj var tabii istediğiniz zaman 1080P'ye çekip performansınızı artırabilirsiniz. Ancak 2K monitör alıp da 20 FPS'i kafanıza takıp 1080P'de kullanacaksanız renk kalitesinden neden vazgeçtiğinizi sorgularken bulabilirsiniz kendinizi. Bunun için karar vermenin en kolay yolu. Vatan vb. bir mağazaya gidip panelleri karşılaştırın. IPS VA arasındaki farkı görün çok da matah değil benim için derseniz 2K monitör tercih edebilirsiniz.

F/P konusuna gelince AOC için. Panda panel kullanıyor. Benzer bütçedeki diğer IPS monitörlerin çoğuda aynı paneli kullanıyor. Şu an fiyatlarını tam bilmiyorum ama benim aldığım dönemde 1600 TL idi AOC. 1400 TL'ye aynı panel kullanan bir ASUS monitör vardı özellikler birebir aynı. Ancak pivot özelliği yoktu, hoparlör yoktu, USB portları yoktu. Burada yine o fiyat bandında istediğiniz özelliklere göre ürün seçebilirsiniz.
5700xt ekran kartına 2k 144hz ekran olmaz güzel kardeşim, mesela yakın zamanda çıkan hikayeli oyun oynayacaksın ultra 1080pde 144hzyi anca açar açmaz o kart. sen birde 2k açacam dersen ozaman 144hzden faydalanamazsın. bende gtx 1080ti var son oyunlarda 144hz açmıyo sen benimkinden düşük kartla 2k 144hz almaya kalkıyosun yalnış yapıyosun. bende gtx 1080ti var 144hz 1080p ekran kullanıyorum ve fps 144den aşağı kaldığı oluyo 120-130 çoğu oyunda. ayrıca 4ms ekrana bakıyosun rekabetçi oyunlar oynuyosan kesinlikle 1ms ekran bak

Hikayeli oyunda 144 fps'i kim arıyor? Kartlar birbirine performans olarak çok yakın. 2K monitörü böyle uygun bir fiyatı varken alır, ister 1080P ister 2K kullanır. 5700 XT 2K bir ekran kartı. Alabildiği performansı alsın, 100-120 fps'yi geçtiği sürece o akıcılığın keyfine varacak zaten. Konudaki AOC 24G2U ile Samsung C27FG73FQM monitörlerinin arasında 370 TL gibi bir fiyat farkı varken geleceğe yatırımı da düşünüp 2K almak daha mantıklı bence. Ama biri IPS, diğeri VA. Konudaki arkadaşların yorumları gayet yeterli, ona göre karar verilebilir.

Burada performans değerlerinizi göz önüne alın. Ekran kartınız 5700XT ise evet 2K monitör kullanabilirsiniz. Gerçeği tam yansıtmayan şekilde örnekler veriyorum. RDR2 mi oynayacaksınız? 1080P 70 FPS mi yoksa 2K 50FPS mi? CS:GO mu oynayacaksınız 1080P 300 FPS mi yoksa 2K 200 FPS mi? Film dizi izliyorsunuz. 2 k yüksek çözünürlüklü başrol oyuncusunun yüzündeki gözeneği mi görmek istiyorsunuz yoksa soluk bir ten rengi mi ya da gerçekçi bir ten rengi mi? IPS kullanmadıysanız evet aradığınız bir özellik olmayabilir. Ben IPS panel kullanmamıştım aldığımda ise ilk dediğim şey baktığım renkler renk değilmiş oldu. 2K seçmenizde şöyle bir avantaj var tabii istediğiniz zaman 1080P'ye çekip performansınızı artırabilirsiniz. Ancak 2K monitör alıp da 20 FPS'i kafanıza takıp 1080P'de kullanacaksanız renk kalitesinden neden vazgeçtiğinizi sorgularken bulabilirsiniz kendinizi. Bunun için karar vermenin en kolay yolu. Vatan vb. bir mağazaya gidip panelleri karşılaştırın. IPS VA arasındaki farkı görün çok da matah değil benim için derseniz 2K monitör tercih edebilirsiniz.

F/P konusuna gelince AOC için. Panda panel kullanıyor. Benzer bütçedeki diğer IPS monitörlerin çoğuda aynı paneli kullanıyor. Şu an fiyatlarını tam bilmiyorum ama benim aldığım dönemde 1600 TL idi AOC. 1400 TL'ye aynı panel kullanan bir ASUS monitör vardı özellikler birebir aynı. Ancak pivot özelliği yoktu, hoparlör yoktu, USB portları yoktu. Burada yine o fiyat bandında istediğiniz özelliklere göre ürün seçebilirsiniz.

Kesinlikle katılıyorum. Elbette oyunları 2K oynarken performans düşecektir ancak bu kartta spesifik oyunlar dışında rahatsız edici olmayacaktır bence. Oyunlar dışında da kullanılacağını varsayarsak, 2K monitör güzel oluyor. En iyisi IPS ve VA'yı bir yere gidip denemek dediğiniz gibi.

Son düzenleme:
Kesinlikle katılıyorum. Elbette oyunları 2K oynarken performans düşecektir ancak bu kartta spesifik oyunlar dışında rahatsız edici olmayacaktır bence. Oyunlar dışında da kullanılacağını varsayarsak, 2K monitör güzel oluyor. En iyisi IPS ve VA'yı bir yere gidip denemek dediğiniz gibi.

Hayatımda uzun süre boyunca bırakın IPS monitörü 5ms nin altında gecikmeli monitör bile kullanmadım. Aldığım monitörle de sonuçta 1 milyon dolarlık oyun turnuvalarına falan katılmayacağım.

Galiba neredeyse bütün yorumların önerdiği gibi Samsung monitörü alacağım.

Elbette 2K AAA oyun oynarken 20 FPS rahatsız etmeyecektir. Burada dediğim gibi mesele daha fazla ayrıntı mı yoksa daha iyi renk mi? Buna karar vermek için kesinlikle görüp gözlemleyip karar verilmeli. 2K VA panel çok üzmeyecektir. Benim vurgulamak istediğim yeterli bütçe varsa 2K IPS bakılmalı.

Elbette 2K AAA oyun oynarken 20 FPS rahatsız etmeyecektir. Burada dediğim gibi mesele daha fazla ayrıntı mı yoksa daha iyi renk mi? Buna karar vermek için kesinlikle görüp gözlemleyip karar verilmeli. 2K VA panel çok üzmeyecektir. Benim vurgulamak istediğim yeterli bütçe varsa 2K IPS bakılmalı.

Önerdiğiniz monitör varsa paylaşır mısınız?

Dediğiniz gibi bir kaç farklı siteden araştırdım aşağı yukarı aynı fiyat bandında IPS (hatta kavisli) monitörler falan var. Monitörler benim bildiğim bir alan olmadığı için sizin tavsiyeleriniz daha iyi olur.

Son düzenleme:

Dediğiniz gibi birkaç farklı siteden araştırdım aşağı yukarı aynı fiyat bandında IPS (hatta kavisli) monitörler falan var. Monitörler benim bildiğim bir alan olmadığı için sizin tavsiyeleriniz daha iyi olur.

Benim de profesyonel olarak bildiğim bir alan değil. Kendime alırken araştırıp aldım ve memnun kaldım. Eğer bütçenizi zorlamayacak seçenekler bulduysanız o seçenekleri araştırarak ve forumda soruşturarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ama dediğim gibi VA panel 2K monitör sizi üzmeyecektir. Eğer bulduğunuz seçenekler 100-200 TL farkla IPS ise alınabilir ama sırf IPS diye de 500-600 fark vermeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı