AÖL 1 sene notlar kötü olursa OBP'ye ne kadar etki eder?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Merhaba, açık lise 1 sene hiç çalışmadım, ve ortaokulda da aynı çalışmamak olunca yüz yüze sınav ile zayıf oldu. İlk açık lise 1 senesi Online idi ve Online olduğu için kaldığım ders olmuyordu ama yine de çok yüksek değildi, aslında benim için yüz yüze olması daha iyi oldu çünkü çalışmaya başladım ve Online olsa bile diyelim bir şekilde mezun oldun ama ilk başta TYT için hazır olmayacaktın, en azından 2 sene öncesinden fark ettim durumu. Ki zaten üniversite de açıktan okusan bölüm, üniversite farklılıkları olacak lisedeki gibi değil. Bu arada notlar için bu konuya bakabilirsiniz, notların hepsini attım.

1 haftadan fazla süredir çalışmaya başladım. Asıl sormak istediğim, bu 1 senenin yapacağı kötü notların etkisi çok kötü olur mu, üniversite sınavı TYT ve AYT sıralama için OBP? 16 yaşta, örgün eğitim yaşına göre yani 10. sınıfa göre daha 66 kredi var ve girilecek bir sürü sınav var ve benim çalışmada ne kadar başarılı olacağım var, bunların hepsinin sonucu çıkmadan bir şey demek doğru olmaz ama öğrenmek istiyorum, şimdi ki 2 sene içerisinde ders notları muazzam oldu diyelim ama önceki 2 senenin 1 senesi kalınan ders olmadı ama 1 senesi kötü oldu, hatta 1 döneminde sadece İngilizce'den geçildi. Nasıl bir şey olur?

Verilen bir sıralama hedefi veya bölüm hedefi, üniversite hedefi olmadığı için OBP şöyle çok etki eder kaçırırsın, OBP çok etki etmez bölüme girersin demenizi beklemiyorum; çünkü değişiyor bunlar ve daha yeni başladım çalışmaya, bir bölüm, üniversite en başta istenir ama çalışarak anlayacağım ve karar vereceğim işte düzeyime göre, "temelde en iyisi, en iyi çalışmak olacak."

"Temelde en iyisi, en iyi çalışmak olacak." bunları derken de şu an çarpım tablosu ezberlemeye çalışıyorum bir yandan da ezberleyerek çözmeye, toplama ve çıkarma bitti. Şu an çarpma ve bölmedeyim, sadece matematik çalışıyorum şu anlık.

Notlarınızı toplamaya bakın derim, nasıl bir hesaplama yapılıyor bilmiyorum OBP şu olur veyahut şu kadar etki eder demek doğru değil. OBP seneye göre değişiklik gösterse de gerçekten çok etki ediyor. Düşük OBP ile de istediğiniz bölüm veya Üniversite kazanılabilir ama diğer insanlardan daha yüksek netler yapmanız gerek o açıdan zorlayıcı olabilir.

2022 senesi AÖL girdiğim ilk seneydi. Her yılda 3 dönem olduğu gibi o senede de 3 dönem olmuş sınav. Ben sadece 2'sine girmiş gözüküyorum kayıt yenilemeyle beraber. 1 dönem de kaçırılmış sınav, bu da çok eksi olmuş şimdi, ben de ilk sene 2 kere girdiğimizi hatırlıyorum. Kaçırılmasının sebebi artık annem mi söylemeyi unuttu bilmiyor muydu bilmiyorum da ben de bakıyordum tarihe, hiç hatırlamıyorum o zaman ne olduysa. 2022 kayıt tarihi yani ilk dönemim; 23/09/2022 ilk senenin dönem 2; 2022 - 2. dönem ondan sonra da 2023-1 geldi yüz yüze olarak. Şu an toplam 5 dönem gösteriyor. Şu an gireceğimizi de sayıyor kayıt yenilemeyle. Yani 6 olması gerekiyordu bu zamana kadar. Bari Online olduğu zaman 1 kere daha girseymişiz de biraz daha kredi olsaymış. 66 kredi için bu tabloyu buldum internette ama bu okulun kendi belirlediği tablo da olabilir, yaşa göre- sınıfa göre krediyi değerlendirip şu an ne kadar geri olduğuma baktım. Görseli atamıyorum forum hata veriyor;

Şu an 66 kredi var ve 1 dönem kaldı. Bu dönemdeki derslerin hepsini geçersem 36 kredi verecek. Hepsini geçemeyeceğimden dolayı Din'den 4 kredi, Felsefe'den 2 kredi, Tarih'den 2 kredi, coğrafyayı da belki desek 2 kredi, yabancı dil çok yüksek ihtimal geçerim diğerinden 70 falan aldım ama tabii bu sınava 30 yaşındaki adam da giriyor desek İngilizce zor olmaması beklenir 4 kredi desek, belki bir ihtimal Türk dilinin diğerinde olduğu gibi 55 alarak geçsem desek. Matematikte de hiç geometri bilmediğimden ve diğer derslerden yapabilme farkım şu an çalışıyor olduğum tek ders matematik desek ve sınava 20 gün kaldı desek, bu 1 haftadan fazlası toplama ve çıkartmaya gitti desek benim böyle kıt öğrenimimle... Neyse direkt 45 üstü geçmiş sayılıyor ama 45 ile 100 aynı krediyi veriyor mu yoksa muaf olayı etki edip krediyi 100 ile 45 arasında mı veriyor, bilmiyorum. Eğer 45 üstü direkt kredinin hepsini veriyorsa;

Din, felsefe, tarih, coğrafya, yabancı dilden alabileceğim kredi 14, Allah bereket versin.

Seçtiğim dersler;

SİLMEK İÇİNDERS KODUDERS ADIDÖNEMKREDİMUAFİYETKATEGORİKREDİOTURUM NO
443​
BİYOLOJİ - 3​
3
2​
Ortak21
114​
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 4​
4
2​
Ortak23
121​
FELSEFE - 1​
3
2​
Ortak21
134​
TARİH 4​
4
2​
Ortak23
433​
KİMYA - 3​
3
2​
Ortak23
113​
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 3​
3
2​
Ortak23
153​
COĞRAFYA 3​
3
2​
Ortak23
423​
FİZİK - 3​
3
2​
Ortak22
243​
YABANCI DİL - 4​
4
4​
Ortak42
543​
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 3 (*)​
3
5​
Ortak53
544​
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 (*)​
4
5​
Ortak51
163​
MATEMATİK - 3​
3
6​
Ortak63

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam, yardimci olur musunuz OBP sorusuna?

Geri
Yukarı