AÖL'den okuyup bir yandan çalışmak mantıklı mı?

TzioN

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 5 1600
Ekran kartı: Zotac GTX1070 AMP 8GB
Ram:8x8 16GB 3200MHz Ram
Anakart: Asus a320M-K
Selam. Kararsız kaldığım durum var ve bu benim için ciddi, abimin şu anda motor kuryelik yaptığı işi var, akşam 10.00'da işe gidiyor ve sabah 10.00'da işten ayrılıyor, siparişi yoksa 10'da geliyor fakat varsa ve uzak mesafeyse geç geldiği de oluyor, ben bir yandan AÖL (açık öğretim lisesi) de çalışıp bir yandan kendi hayallerimi ufak ufak gerçekleştirmek istiyorum, 10. sınıfa gidiyorum ve bir kere aptallığım yüzünden devamsızlıktan kaldım, neden gitmedin diyenler için kesinlikle bir kız yüzünden, saçma gelebilir sonra pişman oldum işte, her neyse konuya dönelim, açıktan hiç okumadım ve dersleri nasıl takip edebilirim? Açık öğretimde nasıl kredi alabilirim? Hiçbir fikrim ve bilgim yok, aslında okula normalden de devam edebilirim babam ve annem okula gidip eğitim görmemi istiyor fakat abim neredeyse 1 yıldır beraber çalışıp şunları yaparız diye hayaller kuruyor ve evet beraber çalışırsak kolayca olacak bir hayal, bilmiyorum, eğer açıktan okursam sanki iş yüzünden yapamam gibi geliyor, sınavda kalırım gibi geliyor, en çok korktuğum şey ise asosyal gibi olacağım, sadece iş ve ders, dışarı çıkmaya vaktim olacak mı ondan bile emin değilim. Kafamda zaman için birkaç plan kurdum, 10.00 da gidip sabah 10.00 da geleceğim, 6 saat uyku sonunda bana işe gitmem için kalan zaman 6 saat, dersleri vs 2 saat çalışsam arkadaşlarıma veya oyuna ayıracağım zaman kesinlikle 4 saat😕bilmiyorum kafam çok karışık ve hiçbir şeyi dert etmediğim kadar bunu dert ettim. Arkadaşlar bana sadece akıl verin, ben hep kendi kendime şunları diyorum, okursam zamanım kesinlikle olacaktır arkadaşlarımla vakit geçirebilirim eğlenebilirim diye düşünüyorum, çalıştığım zamanda ise bana sırf okul dersi yüzünden kalan az bir zaman olacak, okumasam sanki yalnız hissedecekmişim gibi oluyor, sanki evde her gün LoL oynayıp abur cubur atıştıran tiplerden olacağım gibi geliyor, hiçbir şeyde mutlu olamıyorum fakat mutlu olacak bir yaştayım, genelde hiçbir şeyi kafaya takmam asla, ciddi işlerde bile kafaya takmayan biri olarak bunu tam 10 saattir kafaya taktım ve her aklıma geldiğinde izlediğim film oynadığım oyun hiçbir şey yüzümün gülümsemesini getirmiyor. Çok mu iyi yürekliyim yoksa herkes mi böyle bilmiyorum ama abimin öyle anlattığı hayaller var ki gerçekleştirmesine yardım etmek istiyorum, eğer ders çalışmak gibi bir problemim olmasaydı kesinlikle çalışmayı tercih ederdim çünkü motor sürerek iş yapmak bir keyif, ama araya ders girince sana kalan 4 saatte hiçbir şey yapamazsın, film mi izleyeceksin, ortalama 1.30 saat, oyun mu oynayacaksın eğer benim gibi Witcher oynamıyorsanız 3.30 saat size hiç yetmez, eğer okursam benden küçükler ile ders alacağım ama önemli değil çünkü benden yaşça küçük arkadaşlarım var ve problem olmuyor. Eğer okursam gerçekten okuldan sonra bolca zamanım olacak, eğer iş 12 saat değil de 10 saat olsaydı gerçekten bu bana büyük bir zaman kazandırırdı, çünkü gittiğim okul 10 saat ders veriyor, eğer iş 10 saat olsaydı gerçekten çok şey değişirdi. Arkadaşlar beni anlamadıysanız belirtin, ne yazdın sen diyenler için arkadaşlar sadece 5 dakikamı ayırdım yazar olanlar bunu daha iyi bilir. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Bloodlinee iş yeriyle görüşüp 12 saat olan zamanı 10 saat düşürüp öyle devam edebilirim, o zaman okul zamanıma eşit oluyor. Teşekkürler.

@Baris03097 okul üzerinden bir mesleği soruyorsan bizim okulda ilgimi çeken tek benim bölümüm var o da zor, yüksek ihtimal açıktan devam edip kurye işine gireceğim. Teşekkürler.

AÖL iyi bir lise. Dersleri kitaplar üzerinden takip et halk eğitimden veriyorlar. Soruları test ve oldukça kolay.

AÖL iyi bir lise. Dersleri kitaplar üzerinden takip et halk eğitimden veriyorlar. Soruları test ve oldukça kolay.
kararımı verdim zaten, açıktan okuyup bir yandan da çalışacağım, iş süresini 10 saat yapıp geri kalan zamanda ders öğrenirim gezilecek zamanda da gezerim zaten. İş süresi ile okul süresi aynı olduğu için gezme veya oyun gibi şeylere zamanım kalacaktır. Bilgiler için teşekkürler.

Geri
Yukarı