Aorus 15GKC düşük CPU ve GPU kullanımı

FurkanKutlu

Kilopat
Gigabyte Aorus 15G KC laptopta test ettiğim 3 oyunda da düşük kaynak kullanımı var.

Valorant’ta 80 120 arası FPS alıyorum CPU da GPU da %30 40 arasında kullanılıyor.

GTA V’de GPU CPU kullanımı aynı şekilde. FPS çok dengesiz bazen 80’e kadar çıkıyor kullanım yine aynı sonra 30 40 civarına düşüyor kullanım yine aynı. Genelde 30 50 arası FPS veriyor.

CS:GO’da 70 90 FPS arası alıyorum yine kullanım diğer 2 oyundaki gibi.

Son olarak Teardown girdim GPU olması gerektiği gibi %90’larda CPU ise %30 civarıydı.

4 oyunda da sıcaklıklar 70 derece altı ve MUX kapalıyken de açıkken de denedim. Grafikler de 1080p en yüksek. Eski 2060’lı masaüstümde de GTA’da düşük kaynak kullanılıyordu ama stabil 70 80 FPS aldığım için çok da önemli değildi. CS ve Valorant o bilgisayarda 300 civarı FPS veriyordu normal bir şekilde. Bu bilgisayarda neden böyle anlamadım.
Sorun nerden kaynaklanıyor olabilir? Eğer lazımsa ekran kaydı alıp atabilirim.

Yüksek performans güç ayarında mı bu sonuçlar var? Cihaz prize takılı şekilde test ediyorsun değil mi?

Control Center üzerinden Gaming Mod'da olup olmadığını ve dGPU modda olup olmadığını kontrol eder mısın?
Prize takılı mı?
Eger Quiet modda ise normal bu durum.
Ayrı iten Control Center'dan high performance seçili mi?

Yüksek performans güç ayarında mı bu sonuçlar var? Cihaz prize takılı şekilde test ediyorsun değil mi?
Nihai Performans'ta ve prize takılı.
Control Center üzerinden Gaming Mod'da olup olmadığını ve dGPU modda olup olmadığını kontrol eder mısın?
Prize takılı mı?
Eger Quiet modda ise normal bu durum.
Ayrı iten Control Center'dan high performance seçili mi?
Quiet moddaydı dediğiniz gibi Gaming moda aldım ama bu sefer FPS iyi sıcaklıklar iyi ama hafif fan sesi var.

Fan sesi olmaması gibi bir durum dizüstü bilgisayarlar için pek mümkün değil. Oyun sırasında kulaklık kullanmak en iyi seçenek.

Nihai Performans'ta ve prize takılı.

Quiet moddaydı dediğiniz gibi Gaming moda aldım ama bu sefer FPS iyi sıcaklıklar iyi ama hafif fan sesi var.
Oyun için Gaming Mod'da kullanın. Fan sesi normal. Biraz fazla geldiyse biraz sıcaklık artmasını da kabul ederseniz Normal Mod ile kullanabilirsiniz veya Deep Control ile kendinize özel Normal ile Gaming arası bir düzen de yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı