Apple bataryaları garanti dışı bırakmaya çalışıyor

• Konuyu başlatan die
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 362

die

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, öncelikle bu duruma 8-9 ay önce şahit olduğumu fakat bugün bir Apple kullanıcısının da aynı olaya maruz kaldığını görünce dile getirmek istediğimi söylemek istiyorum. Şöyle ki, eğer telefonunuz 500 defa 0'dan %100'e şarj edilmeden batarya sağlığı %80'in aşağısına düşerse, garanti kapsamında ücretsiz bir biçimde bataryanızı Apple değiştiriyordu. Fakat hangi sürüm hatırlamıyorum, o sürümden sonra batarya sağlığım yükselmişti. Şu an 300 küsur defa şarj edilmiş gösteriyor ve batarya sağlığım %87. yani söylemek istediğim, batarya sağlığım kesinlikle %87 değil fakat garanti kapsamından çıkmaması için bir algoritma ile şarj edilme sayısına bağlanmış. Büyük ihtimal 530 veya 540 gibi rakamlarda batarya sağlığım %80'e düşecek. Çünkü bir yılda %4 düşmesi imkansız. Güncellemeden sonra %92'den %98'e çıkmıştı.

Bu olay batarya değiştirme ile alakalı değil bence. Bazen telefonu güncellediğiniz zaman batarya sağlığı azalması ya da yükselmesi olabiliyor. Yani diğer firmalar gibi değiştirmek için çok zor yöntemler koyabilirler. Samsung cihazımı garantiye götürdüğümde kendi testlerini yapıp sorun olursa değiştireceklerini söylemişlerdi.

Şaşırmadım cidden. Kullanıcı kitlesinde genel olarak böyle bir şey varsa ve biraz ses getirirse Apple'ın yeni rezaleti olur bilinçli yavaşlatmadan sonra.

Şöyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama bir fikir olabilir; elinizde önceki sürümden kalan bir batarya log'u vs varsa Apple'a bunu sorabilirsiniz. Nasıl oluyor da bataryam değişmeden sağlığı artıyor, burada loglarım kayıtlı gibisinden bir konuşma yapabilirsiniz. Apple'ın cihaz hakkında bilgi topladığı bir sistem vardı. Belki oralarda yazıyordur bu yüzdeler.

Pillerin kesin olarak eskime oranını ölçmek imkansız. Pillerin kimyasal yapısının zamanla değişimi kullanıma ve ortama bağlı çok değişiklik gösterebiliyor. Üreticiler genel olarak ortalama rakamlar kullanıyorlar. Kesin olmamakla beraber piliniz daha iyi veya daha kötü olabilir. Pilin zamanla aşınması ise doğal.

Garanti konusuna ise yorum yapmayacağım.

Şaşırmadım cidden. Kullanıcı kitlesinde genel olarak böyle bir şey varsa ve biraz ses getirirse Apple'ın yeni rezaleti olur bilinçli yavaşlatmadan sonra.

Şöyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama bir fikir olabilir; elinizde önceki sürümden kalan bir batarya log'u vs varsa Apple'a bunu sorabilirsiniz. Nasıl oluyor da bataryam değişmeden sağlığı artıyor, burada loglarım kayıtlı gibisinden bir konuşma yapabilirsiniz. Apple'ın cihaz hakkında bilgi topladığı bir sistem vardı. Belki oralarda yazıyordur bu yüzdeler.
Maalesef buna dair bir ekran görüntüm vs. yok olur da burada belki hala eski sürüm kullanan iPhone 11, 12 kullanıcıları vardır diye yazmak istedim. Belirtilen loglarda yüzde ile ilgili bir bilgi göremedim ben maalesef. :(

2-3 sene içerisinde pil sağlığım %100'den sadece %90'a düştü. Hiç azalıp arttığını görmedim arada bir kontrol ederim belki de ben dikkatli kullanıyorum. Üstte bir arkadaş yazmış pillerin kesin değerini ölçemezsiniz fakat firmalar arada bir cihazın pil sağlığını daha iyi ölçmesi için pil değeri ölçmeyle alakalı optimizasyonlar/güncellemeler getirebiliyorlar diye biliyorum bundan dolayı değişmiş olabilir belki.

Geri
Yukarı