Apple fanboyluğu

ZennsMi

Hectopat
Merhaba dostlar, arkadaş ortamında olsun diğer ortamlarda olsun aşırı şekilde fanboy sorunları yaşamaya başladım yaşadığım sorunları teker teker yazdım. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz kesinlikle Apple kötülemek gibi bir amacım yoktur zaten Apple'ın kalitesi tartışılmaz.

-Yazdığım yazıda en ufak bir abartı yoktur bu şeyleri neredeyse her gün yaşıyorum dostlar.

1. bir tane arkadaşım bugün WhatsApp grubunda 15k civarında telefon önerisi istedi tanıdığım herkes iPhone 11 ya da SE modelini önerdi. Ben de bu telefonun bu kadar hak etmeyeceğini S22 almaları daha uygun olacağını iPhone 13 rakibi bir telefon olduğunu söyledim ve keşke söylemez olsaydım "S22 ne ya çöp iPhone varken" "S22 alacak 3 gün sonra kasacak" "iPhone 13'ün değil iPhone 5'in rakibi olamaz S22" gibi cümleler görmeye başladım. O an anladım ki ne yazarsam yazayım her zaman aynı şeyleri yazacaklar ondan telefonu alacak olan arkadaşa biraz araştırıp içine sinen bir telefonu al dedim. Oda 15,999 TL'lik iPhone 11 alacağını söyledi bende tamam yazdım uzatmadım.

2. Temmuz aylarında falan başka bir tane arkadaşım yine aynı grubtan 5K ya telefon önerisi istedi bende biraz araştırma yaptım sıfır alacaksan ve birazcık para katabilirsen A52 veya M51 almasını söyledim eğer katamazsan M32 veya Redmi Note 10 alabileceğini söyledim. Benim bu kadar önerilerime rağmen fanboy arkadaşlarım ikinci el iPhone 7 Plus önerdi bende desteğinin bittiğini artık alınmayacağını birkaç sene sonra birçok uygulama desteğini kesmeye başlar dedim. O zaman git dandroid al falan dediler aynen dedim gülücük emojisi attım sonra bir daha da yazmadım. 1 hafta sonra arkadaşımla telefonu alacak arkadaşımla buluştuğumda cidden iPhone 7 Plus almış hem de ahizesi mikrofonu Touch ID'si bozuk olandan bulmuş bende iyi yapmışsın diye gülüp geçtim. Sonra sen böyle gülüyorsun fakat bu telefon tüm Android telefonlara saplar dedi bende o an bununlada adam gibi sohbet edilmeyeceğini anladım aynen öyledir kanka dedim geçiştirdim.

3. Şu an kullandığım telefon S20FE ikinci el temizini bulup almıştım. Zamanında 2-3 ay geçti gerçekten memnunum tek sorunu şarjı biraz hızlı bitiyor. Neyse konumuz o değil, genellikle arkadaşlarımla bir yere gittiğimiz zaman genellikle iPhone 11 sahibi bir fanboy arkadaşım fotoğraflarımızı çeker fakat arkadaşım sanki NASA'nın telefonu varmış gibi triplere girdiğinden dolayı asla ama asla benim telefonumdan çekilen fotoğrafı beğenmez anca telefonumun kötü çektiğini söyleyip durur inanmayacaksınız. Kardeşim dediğim arkadaşımla güzel bir an bulduk ve selfie çekilmiştik ikimizde çekilen fotoğrafı çok beğendik fakat NASA telefonuna sahip arkadaşım fotoğrafı sil ben sizi çekip atayım sana dedi. O an öyle bir sinirlenmiştimki 5 dk duramadan kalkıp eve gittim.

Artık Android telefon önermeye hatta Android'in 'A'sını söyleme korkar oldum dostlar her an linç yiyebilirim diye konuşmamayı tercih ettim artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir zaman gelecek ki, o tür insanları hayatına soktuğun için kafanı duvarlara vuracaksın. O zaman gelmeden onları hayatından çıkar. Hem psikolojine yazık hem de öylesi sana bir şey katmaz. Daha seviyeli insanlarla takılmaya çalış. Yoksa cidden ileride çok üzüleceksin. Bunu ben çok çektim 🙂 Sen yaşama diye söylüyorum.

Hocam bizim insanımızın geneli objektif bakamıyor bence. iPhone öneren arkadaşın keşke Android telefonlara sallamak yerine özellikleri ile ilgili bir tartışma yapsaymış, ona göre tavsiye isteyen kişi de doğru karar vermiş olurdu. "3 gün sonra kasacak" tabiri zaten ön yargısını göstermiş. Büyük ihtimalle insanlara hava atmak için iPhone almıştır diye düşünüyorum. Yani böyle insanlarla bu konularda konuşmamanızı öneririm.

İletişimi keseceksin direkt. Bunlarla uğraşmaya değmez.

He bende iPhone fanıyım biraz ama benimki farklı :D. Küçük ekran dolayısıyla iPhone istiyorum ama ne yapalım para yok, Android kullanıyorum.

iPhone çok kısıtlı bir cihaz gerçektende.
Eğer ES File Explorer ve Aloha olmasaydı, gerçekten çekilecek bir cihaz olurdu.

Aman ne takılıyorsunuz diyeceğim bu duruma. Markaların üzerine titreyip bu kafalarındaki markaların dışına çıkamayan birçok kullanıcı var, evet belki siz elinizden gelen en iyi önerilerde bulunmaya çalışıyor olabilirsiniz ancak herkesin kafasında farklı doğrular vardır ve çoğu zaman bunu değiştiremezsiniz bile.
Apple markası da mükemmel bir örnek buna, birçok kullanıcı bu markanın ürünlerine dair bir rakipsizlik düşüncesine sahip ve bu konuda kimi kişilerin büyükçe dayatması var, kimi kişilerinde tam tersine bu markaya büyük bir nefreti ve tam tersine doğru bir büyükçe dayatması var.

Burada mesela Galaxy S22 ve iPhone 11 üzerinden örnek vermişsiniz, evet Galaxy S22'nin iPhone 11 ile aynı dönemin cihazları olmadığı hatta olsalardı bile iPhone 11'in kimi yanlarda halen donanımsal olarak geride kaldığı (ekran tazeleme, panel teknolojisi, pil) bir gerçek hatta buna Galaxy S22 ile aynı dönemin cihazları olan iPhone 13'te dahil (iPhone 11'deki panel teknolojisini çözmek dışında günlük yaşama kare tasarım dışında bir farklılık getirmiyor iPhone 13 kimse kusura bakmasın ama) geri kalma olarak. Ancak burada büyük bir fark varki marka imajı hem ikinci elde çok büyük bir fark oluşturuyor (iPhone 11'in ve Galaxy S10'un fiyatlarına bakın sarı siteden ne dediğim bariz anlaşılır), ne kadar Android ekosisteminin bir sorunu olmasa bile Apple'ın kendi işletim sistemi IOS'in daha uzun süreli kullanım sağlaması (iPhone 6S ve Galaxy S6 örneği, kabul ediyorum tasarım ve panel açısından Galaxy S6 çok daha mükemmel bir cihaz hatta kişisel bir yorum olacak ama S6 ve S7 serileri Android cihazlar arasında en hoş tasarıma sahip olan ikili seridir bence ama gerçekçi olalım bu iki cihazın esamesi kalmadı artık ama birde iPhone 6S'i düşünürsek cihaz halen daha birçok kişi tarafından kullanılmakta ve halen daha el değiştirmekte), markanın mükemmel bir ekosistem sağlaması (birden fazla Apple cihazı kullanırsanız anlarsınız gerçekten farklı bir deneyim, Android üreticilerden bunu Huawei çok iyi bir şekilde sağlıyor ancak GMS'e erişim sorununu biliyorsunuz malumunuz) ve ne kadar rakipleri kadar mükemmel olmasa bile kaliteli ve son derece kararlı ürünler sunuyor olması (yine verdiğiniz örnek, iPhone 11: Cihaz IPS bir panel kullanıyor hatta çözünürlüğü 720P'den hallice bir şey ancak vermiş olduğu görüntü son derece düzgün ve renk doğruluğu gayet yerinde, aynı durum düşük tazeleme hızlı olup rakiplerine göre düşük ekran/kasa ile gelen iPhone 12 ve 13'ün panelleri içinde geçerli) bu Apple markasının ve ürünlerinin bu denli sevilmesine sebep oluyor.

Vermiş olduğunuz ikinci örnekteki sorunu olan 32 GB iPhone 7 Plus kullanıcısı içinse tartışmaya bile girmek yersiz bırakın ne yaparsa yapsın derim kendi parasını ağaçtan bulmuş sanırsam diyeceğim sadece başka bir yorum bulamıyorum. Üçüncü yorum içinde arkadaşınızın özür diliyorum ama kendi zeka sıkıntısı bu durum. Kendimde o iPhone 11'i kullanıyorum (ve kullanmaya devam edeceğim gibi duruyor, 14'ler çıkınca değiştiririm diyordum ancak o fiyatlarla yurt dışına çıkmadığım sürece hiçbir şey değiştirmem) ancak ne bu kadar kalkacak kadar mükemmel bir kameraya sahip olduğunu söyleyebilirim ne de arkadaşınızın yapmış olduğu şeyin etikliğini savunabilirim, size önerim arkadaşınızın yaptığı ayıptan ziyade arkadaşlığınızı kontrol edin derim çünkü böyle bir kişiyle arkadaşlık ileriye dönük planda gerçekten sorunlar oluşturabilir size.

Türk milleti Redmi veya Samsung J, M, A serisi gibi cihazlar dışında başka bir cihaz kullanmadığı için "Android abi bu ya 3 gün sonra kasar la" sözünü kolay söylüyorlar. Elime yüzlerce farklı cihaz geçti şimdiye kadar. Mi serisi ve OnePlus serilerine gerçekten hayranım. Ana cihaz olarak Poco X3 NFC (MIUI'da kesinlikle kullanılmaz PE+, PE, AncientOS, ArrowOS gibi yazılımlar atılmalı). Yan cihazlarda 3 ay boyunca Mi 11 Ultra denedim gerçekten efsane bir cihazdı ki performansla kalmayıp kamerasında iPhone 13 ve 12 Miniye bariz farklarla saplıyordu. X3 NFC ise 250 dolarlık bir cihaz fakat fotoğraf olarak denginin iPhone X veya 8 Plus olduğunu söyleyebilirim (GÜN IŞIĞI İÇİN). Gece içinse Yeni nesil iPhone modelleri daha iyi. Fakat dediğim gibi param olmasına rağmen iPhone yerine Mi serisi cihazlardan devam ediyorum. X3 NFC'yi bu yıl sonu alacağım Mi 12 ile bitireceğim. Muhtemelende başka bir cihaz kullanmayacağım.

Mi 11U ile örnek resimlerim:
1662595401639.png
1662595449217.png
1662595462438.png

Geri
Yukarı