Apple ile Huawei'nin fiyat eşitsizliği

Knncmn

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Telefon almayı düşünüyorum, aklımda iPhone almak vardı daha kaliteli bulduğum için, sonra shiftdeletenin geçen hafta yayınladığı geçmişten günümüze iPhone fiyatları videosunu izledim ve Apple iPhone fiyatlarına 4 yıldır 1 dolar bile zam yapmadığını öğrendim. Yani iPhone X 1.099 USD olarak satışa çıkarılmış, iPhone 13 Pro Max da 1099 dolar olarak satışa çıkmıştır. 13 Pro Max'ın Türkiye başlangıç fiyatı 29 bin TL, kur artışı ve vergilerden pahalı olduğunu biliyordum iPhone 13 Pro Max, ın ama markanın teknolojisi geliştiği içinde fiyatının arttığını sanıyordum... Sonra acaba Huawei Amerika da ne kadar Türkiye'de ne kadar merak ettim ve Huawei P50 Pro Amerika da 939 USD'den satışa çıkarılmış, Türkiye'de ise bu telefon 18.099 TL'den satılmaktadır. Normalde bu iki telefonun arasındaki fark 160 USD yani 2.618TL olması gerekiyor ama aradaki fark 10.900TL. Sonuçta IPhone'den alınan vergi Huawei'den de alınmıyor mu? Uzun oldu özür dilerim ama iPhone almak aptallık mı?

Şu an üst model bir telefon alacaksanız en mantıklısı 7.5k'ya s20 fe almak oluyor. Kamerası güzel, 120hz seçeneği var, ekran amoled, 8gb lpddr5 ram, 256gb rom, snapdragon 865 oldukça stabil bir işlemci hızı ise iphone 11 ve 12 arasında tam.

Şu an üst model bir telefon alacaksanız en mantıklısı 7.5K'ya S20 FE almak oluyor. Kamerası güzel, 120Hz seçeneği var, ekran AMOLED, 8 GB LPDDR5 RAM, 256 GB ROM, Snapdragon 865 oldukça stabil bir işlemci hızı ise iPhone 11 ve 12 arasında tam.

Dediğiniz ürün tam F/P ama almışken güncel bir cihaz alıp en azından 4 sene telefon sorunumun olmamasını istiyorum.

Bu fiyatlara almak öyle. Aynı şeyler benzer fiyatlara satılan Android modelleri için de geçerli.

Demek istediğim şu S22 Ultra 23 bintl yani 13 Pro Max'den 7 bin TL ucuz, ama Amerika da ise S22 Ultra 13 Pro Max'den 100 dolar daha pahalı. Yani Apple ürünlerine ekstra uygulanan bir vergi mi var yoksa Apple Türkiye mi fiyat yükseltiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz ürün tam F/P ama almışken güncel bir cihaz alıp en azından 4 sene telefon sorunumun olmamasını istiyorum.

Demek istediğim şu S22 Ultra 23 bintl yani 13 Pro Max'den 7 bin TL ucuz, ama Amerika da ise S22 Ultra 13 Pro Max'den 100 dolar daha pahalı. Yani Apple ürünlerine ekstra uygulanan bir vergi mi var yoksa Apple Türkiye mi fiyat yükseltiyor?
4 sene sonra sorun çıkaracak bir cihaz olduğunu sanmıyorum ama sanırım en son model bir telefon kullanmak istiyorsunuz.

Yani Apple ürünlerine ekstra uygulanan bir vergi mi var yoksa Apple Türkiye mi fiyat yükseltiyor?
Diğer cihazlara da aynı vergi uygulanıyor. Temel sebep Apple'nin fiyat politikası. Kur ve vergiler yüzünden de ekstra piyasadakitüm cihazlar daha pahalı.

Apple Türkiye artık şunu anladı ki "biz ne kadar fiyat yükseltirsek yükseltelim satışlarımız düşmüyor, alacak olan alıyor, müşteri kitlemiz belli". Bu durumda Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapma gereklilikleri kalmıyor. Diğer markalar ise zamları ne yapsak da yansıtmasak derdindeler çünkü satışları direkt azalıyor.

Apple Türkiye artık şunu anladı ki "biz ne kadar fiyat yükseltirsek yükseltelim satışlarımız düşmüyor, alacak olan alıyor, müşteri kitlemiz belli". Bu durumda Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapma gereklilikleri kalmıyor. Diğer markalar ise zamları ne yapsak da yansıtmasak derdindeler çünkü satışları direkt azalıyor.
Evet sorumun cevabı bu olmalı, teşekkür ederim

Geri
Yukarı