Apple, iOS 8 Yazılım Geliştirme Kitini (SDK) Piyasaya Sürdü

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.810
En iyi cevaplar
763
Beğeniler
90.002
Yer
İstanbul
Apple, geliştiricilere her zamankinden farklı yepyeni uygulamalar yaratma fırsatı veren, 4.000’den fazla yeni API’a sahip, bugüne kadarki en büyük geliştirici sürümü olan iOS 8 SDK’yı piyasaya sürdü. iOS 8 geliştiricilerin Bildirim Merkezi uygulamaları ve üçüncü taraf klavyeler gibi önemli genişletilebilirlik özellikleriyle müşteri deneyimini daha da özelleştirebilmelerini sağlıyor; HealthKit ve HomeKit gibi sağlam çerçeveler sunuyor. iOS 8 aynı zamanda A7 çip ve Swift’in performansını maksimuma çıkaran yeni grafik teknolojisi, çok güçlü ve yeni bir programlama dili olan Metal’i de içeriyor.

“Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, "Tüm dünyada satılan 800 milyondan fazla iOS aygıtıyla, geliştiriciler için sağlanan fırsat müthiş,” diyor. “Bu, App Store'un açılmasından bu yana çıkan en büyük iOS sürümü. iOS 8 SDK muhteşem ve yeni çerçeveler, çok daha büyük bir genişletme kapasitesi ve devrim niteliğindeki yeni programlama dili de dahil 4.000’den fazla yeni API sunuyor.”

iOS 8, sağlık ve egzersiz uygulamalarının birbirleriyle iletişim kurabilme becerisini ortaya çıkaran HealthKit API’ları da dahil, geliştiricilere sağlam çerçeveler sunuyor. İzin vermeniz halinde her uygulama sağlığınızı ve zindeliğinizi yönetmeniz için size daha bütüncül bir yol sunmak için diğer uygulamalardan aldığı belirli bilgileri kullanabilir. Örneğin, kan basıncınızı ölçen uygulama, sahip olduğu verileri Mayo Clinic gibi bir doktor uygulamasıyla paylaşabilir ve böylece doktorunuz size yüksek kaliteli rehberlik ve bakım hizmeti sunabilir.

Tıp Doktoru, Mayo Clinic’in başkanı ve CEO’su John Noseworthy, “Apple’ın HealthKit’inin sağlık endüstrisinin insanlarla kurduğu iletişimde bir devrim yaratacağını düşünüyoruz,” diyor. “Mayo Clinic uygulamasıyla bu yenilikçi teknolojinin öncüsü olduğumuz için gurur duyuyoruz.”

HealthKit sağlığınızı daha iyi korumanıza yardımcı olmak için sağlığınızla ilgili verileri toparlarken, HomeKit evinizi daha iyi düzene sokabilmeniz için ev aksesuarlarınızın sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlar. HomeKit, Siri ile de entegre olarak evin her yerinde ortak bir protokol, güvenli bir eşleşme ve tek tek veya grup halindeki aygıtları kolaylıkla kontrol edebilme yeteneği sağlar. Örneğin Siri’ye “yatmaya gittiğinizi” söylersiniz ve Siri ışıkları kapatır, kapılarınızı kilitler, garaj kapısını kapatır ve termostatı ayarlar.

Philiphs Lighting’in CEO’su Eric Rondolat, “Ev otomasyonunu güvenli ve entegre bir biçimde gerçeğe dönüştürmedeki bir sonraki adımın parçası olmaktan heyecan duyuyoruz,” diyor. “HomeKit sayesinde, evin her yerinde aygıtları güvenli bir şekilde eşleştirip Siri ile kontrol etmeyi kolaylaştırarak Philips Hue aydınlatma deneyimini daha da iyi hale getiriyoruz.”

Geliştiriciler yeni paylaşım seçenekleri, özel fotoğraf filtreleri, özel işlemler ve belge API’ları da dahil iOS genişletmeleriyle kullanıcı deneyimini daha da özel hale getirebilirler. Geliştiriciler şimdi kendi uygulamalarını Bildirim Merkezi’ne ekleyebilirler, ayrıca üçüncü taraf klavyeler yeni şablonlar ve giriş yöntemleri sunmakta.

A7 çipin performansını maksimuma çıkaran yeni grafik teknolojisi Metal ile, iOS 8’de oyun oynama deneyimi büyük bir gelişme gösteriyor. Draw Call hızını inanılmaz bir şekilde 10 katına çıkaran Metal, önde gelen oyun sağlayıcılarının ilk defa konsol sınıfı 3B oyunları mobil aygıtlara taşıyabilmelerini olanaklı kılıyor. Gündelik oyunlar için iOS 8 şimdi SceneKit’i sunuyor; bu sayede SpriteKit’teki alan kuvvetleri, piksele düşen fizik ve ters kinematik gibi büyük yenilikler de dahil olmak üzere eğlenceli 3B oyunlar yaratmak çok daha kolay hale geliyor.

Swift, iOS ve OS X ile çalışan, muhteşem uygulamalar yaratmayı geliştiriciler için her zamankinden daha kolay hale getiren yeni programlama dili. Cocoa ve Cocoa Touch için tasarlanan Swift, derlenmiş dillerin performansı ve etkililiği ile yaygın betik dillerinin basitliği ve etkileşimliliğini bir araya getiriyor. Swift, tasarımı sayesinde sık yapılan programlama hatalarını her açıdan ortadan kaldırarak geliştiricilerin daha güvenli ve güvenilir kodlar yazmasını olanaklı kılıyor, aynı zamanda Objective-C koduyla birlikte çalışabildiği için geliştiriciler Swift’i mevcut uygulamalarına kolaylıkla ekleyebiliyorlar. Xcode Playgrounds, Swift kodunun çıktısını anında görüntüleyerek, Swift kodu yazmayı son derece etkileşimli hale getiriyor.

iOS 8 aynı zamanda Touch ID API’larına da sahip. Böylece geliştiriciler kullanıcıları uygulamalarda güvenli bir şekilde doğrulayabiliyor, girişleri ve kullanıcı verilerini güvenceye alabiliyor ve anahtar zinciri öğelerini açabiliyor. iOS 8 ile geliştiriciler bir yandan parmak izi bilgilerinizi güvenli çevrelemede saklı ve güvende tutarken, diğer yandan başarılı bir parmak izi eşleşmesiyle doğrulama yapabilir.

Diğer iOS 8 geliştirici özellikleri:
• Geliştiricilerin daha hızlı performans, bozucu olmayan düzeltmeler ve Fotoğraflar kütüphanesini aynı anda okuyabilmek ve yazabilmek için yerleşik Fotoğraflar uygulamasıyla aynı sağlam çerçevenin gücünden faydalanabilmelerini sağlayan PhotoKit;
• Geliştiricilere odaklanma, beyaz dengesi ve pozlamada iyi bir gren kontrolü sağlayan yeni Kamera API’ları;
• Geliştiricilerin sunucu kodları yazma ve sunuculara bakım sağlama ihtiyacından kurtaran bütünlüklü ve ölçeklenebilir nihai çözüm CloudKit; ve
• Geliştiriciler için uygulama önizlemeleri ve paketleri, ücretsiz analizlerle yeni iTunes Connect ve uygulamaları piyasaya sürmeden önce beta testi yapmak için TestFlight gibi yeni App Store özellikleri.

iPhone, iPad ve iPod touch müşterileri dünyanın 155 ülkesinde 1,2 milyonun üzerinde uygulama sunan çığır açıcı App Store’a erişebilecekler. App Store her hafta 300 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor ve iOS kullanıcıları şimdiye kadar 75 milyardan fazla uygulama indirdi.

iOS Geliştirici Programı üyeleri iOS 8 beta yazılımını ve SDK’yı developer.apple.comadresinde bulabilirler. Bu sonbaharda iOS 8 iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, 5. nesil iPod touch, iPad 2, Retina ekranlı iPad, iPad Air™, iPad mini™ ve Retina ekranlı iPad mini'lerde ücretsiz yazılım güncellemesi olarak yüklenebilecek. iCloud Fotoğraf Arşivi ve iCloud Drive™, ilk 5 GB'ıücretsiz olan iCloud depolamayı kullanır. Özelliklerde değişiklik yapılabilir. Bazıözellikler her bölgede veya dilde mevcut olmayabilir.

iOS ve OS X Geliştirici Programı üyeleri, Swift’in beta sürümüne developer.apple.comadresinden ulaşabilirler. Tamamlanmış sürüm bu sonbaharda kullanılabilecek ve Swift ile yazılan uygulamalar iOS 8 ve OS X Yosemite piyasaya sürüldüğünde App Store ve Mac App Store’a yüklenecektir.

Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac’leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.
 

Ersin

Hectopat
Katılım
20 Mart 2014
Mesajlar
13
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
2
Yer
Manisa
Paylaşım için teşekkürler reyiz bize artık yayınlanmasını beklemek düşer.
 Yukarı