Apple, İşlemcilerinde Kısmi Olarak RISC-V Mimarisine Geçebilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Yeni MacBook modelleri Apple M2 işlemci

SemiAnalysis‘ten Dylan Patel’e göre Apple, gömülü çekirdeklerini ARM mimarisinden RISC-V mimarisine taşımaya hazırlanıyor. Şirket Apple Silicon tasarımıyla yeni bir devir başlatmıştı. Özel tasarlanan SoC’lerde işletim sistemine ve son kullanıcı uygulamalarına güç sağlayan birçok çekirdek yer alıyor. Örneğin M1 SoC’lerde işletim sistemiyle ilgili olmayan iş yüklerinden sorumlu 30’dan fazla çekirdek kullanılıyor. Görünüşe göre bu çekirdeklerin çoğu […]

Devamı: Apple, İşlemcilerinde Kısmi Olarak RISC-V Mimarisine Geçebilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Apple, x86(CISC)'dan RISC mimarisine gecisi baslatti.
Ne kadar surecegini bilmiyorum ancak buyuk ihtimalle x86 devrinin kapandigi gunleri gorecegiz inşAllah.

Zaten ilk günden itibaren konuşuluyordu, yapmaması için bir neden yok ARM'a para vermektense açık kaynaklı ücretsiz RISC-V mimarsini kullanmak çok daha mantıklı, ileride geçecek zaten ayrıca her ne kadar "gizli" geliştiriyor gibi görünsede açtığı iş ilanlarından, takıma kattığı yönetici ve mühendislerden belli adamların geçmişi tamamen RISC-V üzerine, bu adamları takıma alıp ne yapacak başka. Neyse şimdi "gizli" projelerini konuşmayalım. :D

Apple, x86(CISC)'dan RISC mimarisine gecisi baslatti.
Ne kadar surecegini bilmiyorum ancak buyuk ihtimalle x86 devrinin kapandigi gunleri gorecegiz inşAllah.
Apple fansız bilgisayar devrini başlattı, yakın zamanda büyük değişiklikler olacak, ortam kızışacak gibi görünüyor bir yandan AMD ve İntel gibi iki dev var diğer taraftan yenilikçi Apple. Oldukça heyecanlı bir döneme giriyoruz.

Zaten ilk günden itibaren konuşuluyordu, yapmaması için bir neden yok ARM'a para vermektense açık kaynaklı ücretsiz RISC-V mimarsini kullanmak çok daha mantıklı, ileride geçecek zaten ayrıca her ne kadar "gizli" geliştiriyor gibi görünsede açtığı iş ilanlarından, takıma kattığı yönetici ve mühendislerden belli adamların geçmişi tamamen RISC-V üzerine, bu adamları takıma alıp ne yapacak başka. Neyse şimdi "gizli" projelerini konuşmayalım. :D

Apple fansız bilgisayar devrini başlattı, yakın zamanda büyük değişiklikler olacak, ortam kızışacak gibi görünüyor bir yandan AMD ve İntel gibi iki dev var diğer taraftan yenilikçi Apple. Oldukça heyecanlı bir döneme giriyoruz.
M1'li macbook kullandıktan sonra iş için şirketin verdiği çöp gibi geldi. İnanılmaz fark var arada. Özellikle sadece mail'leşme gibi ofis işi yapanlar için çok fark ediyor. Yarı yarıya hafif, sessiz ve şarj derdi olmayan pc'den, şarj adaptörü takılı olmadığında ağlayan bir cihaza geçtim.

M1'li makine varken başka bir şey almak açıkçası altın bedava dağıtılırken gümüşe para vermek gibi geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı