Apple, Japonya satışlarında tüketim vergisi ödemediği için 105 milyon dolar para cezası ödeyecek

Makaleler
45
Apple, Japonya'da toptan sattığı telefonlardan tüketim vergilerini hiçe saydığı için 105 milyon dolar ceza yedi. Japonya parası ile dersek 14 milyar yen. Gerisi haberde.

Apple, Japonya'da toptan sattığı telefonlardan tüketim vergilerini hiçe saydığı için 105 milyon dolar ceza yedi. Japonya parası ile dersek 14 milyar yen. gerisi haberde.

İyi bir haber.

Fahiş telefon fiyatlarının yanında bir de ihlal de bulunmuş.

Telefonlar fahiş değil, fakir olan fakir. Amiral gemisi Android'ler de bu fiyatlarda satılıyor. Ucuz market telefonlarını ayrı tutuyorum.

Bir de Apple çalışanlarına TL bazında asgari ücret ödemiyor. Kazandığını cömertçe dağıtan bir şirket.

Sanırım tam olarak öyle değil. Dolar cinsinden aynı fiyata sahip olan android ve iOS telefonlar arasında yaklaşık 10000₺ kadar fark oluyor. Ülkemizde popüler olan şeylerden daha fazla vergi alındığından olsa gerek.

Vergiler uçuruyor farkı maalesef. Yoksa gelişmiş ülkelere göre fiyat farkı bize göre iPhone 2000 TL ise amiral gemisi Android 1500 TL gibi kalıyor. Alım gücüne göre bu fark göze batmıyor bu kadar.

O fark da kendi işletim sistemi olan trilyon dolarlık şirket ürünü için normal diyorum.

Geri
Yukarı