Apple Pay Türkiye'de ne zaman kullanıma açılacak?

Cumali.goksu

Hectopat
Yer
Kıbrıs
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i5 11400f
Msı b560m pro vdh
2x8 kingston 3600mhz
512GB sandisk m2
1 TB kioxsia m2 ssd
Palit rtx 3060
Phanteks glaccer one 240mm
Phanteks 650w
Meslek
Operatör
2023 yılının 2. çeyreğine girmek üzereyiz ama halen daha Apple Pay ile ilgili herhangi bir gelişme veya bunun üzerine bir habere rastlamadım. Kaç yıldır bekliyoruz Türkiye bankalarıyla birlikte ne zaman kullanıma açılacak bu özellik? Daha ne kadar beklememiz gerekiyor? Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türk bankalarının hala desteklememesi çok saçma geliyor bana. Apple Pay destekleyen yabancı banka kartın varsa bu arada Türkiye'de kullanabiliyorsun Apple Pay. Tek yapman gereken telefonunun bölgesini Apple Pay destekleyen bir ülkeye geçirmek Amerika gibi sonra kredi kartını veya banka kartını Apple Wallet uygulamasına eklemen gerekiyor.

Türk bankalarının hala desteklememesi çok saçma geliyor bana. Apple Pay destekleyen yabancı banka kartın varsa bu arada Türkiye'de kullanabiliyorsun Apple Pay. Tek yapman gereken telefonunun bölgesini Apple Pay destekleyen bir ülkeye geçirmek Amerika gibi sonra kredi kartını veya banka kartını Apple wallet uygulamasına eklemen gerekiyor.

Evet bende bu saçmalıktan rahatsızlık duyuyorum. Ne gerek var? İlk önce paramı yabancı para birimine dönüştürüyorum ardından tekrar TL'ye çevirerek kullanabiliyorum. Çok mu zor Türk bankalarının bu Apple Pay ile iş birliği yapması anlamış değilim.

2023 yılının 2. çeyreğine girmek üzereyiz ama halen daha Apple Pay ile ilgili herhangi bir gelişme veya bunun üzerine bir habere rastlamadım. Kaç yıldır bekliyoruz Türkiye bankalarıyla birlikte ne zaman kullanıma açılacak bu özellik? Daha ne kadar beklememiz gerekiyor? Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Merhaba;
Daha önce forumda bir arkadaş sormuştu bu soruyu cevabını aynen bu şekilde iletmiştim.

İş Bankası ile yaptığım görüşmenin cevabıydı bu.
“… Apple'ın iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda mobil temassız ödeme işlemini sadece Apple Pay ödeme sistemi üzerinden yapılacak şekilde kurgulaması ve adı geçen ödeme sisteminin ülkemizdeki yasal mevzuat ile uyumlu olmaması sebebi ile planlanan bir geliştirme takvimi bulunmamaktadır”

Aslında buradaki "yasal mevzuat" dedikleri şey, Türkiye; bütün banka giriş çıkış bilgilerinin ülkede kalmasını istemesiyle oluşuyor, ayrıca Apple bu sistem üzerinden bankalardan komisyonu fazla istiyor da olabilir.
PayPal'da bu yüzden Türkiye'de engellenmişti.

Apple Pay kullanmak için birkaç yöntem var (arkadaşımın söylediği gibi, örneğin. Wise) ancak şimdiki prosedürleri nedir bilemiyorum

Wise kullanımı ile ilgili bilgisi olan paylaşırsa yararlı olur.

Geri
Yukarı