Apple Pay Türkiye'de kullanılabilir mi?

Ata Sevdikk

Hectopat
Arkadaşlar Apple Pay'i Türkiye'de kullanmanın bir yolu var mıdır? Yurt dışında bir banka hesabı açmak gerekiyorsa açabilirim, adres de girebilirim. Arkadaşlarım orada yaşıyor.

Yurt disi yontemleri de pek iyi degil. Kisaca kullanilmiyor, kullanilsa bile kesinti kotu.

Kesinti olayı vs nasıl? Masraflı mı?
Hesabınızda sadece TRY (TL) kullanacaksanız sorun olmaz. Ancak döviz alım/satım yaparken kesinti yapıyor.
Banka hesabından Wise hesabına para gönderirken kesinti yapmıyor. Sadece bankanıza EFT/Havale ücretini ödüyorsunuz.
Olur da hesap açarsanız, kendi adınıza açın. Çünkü banka hesabından Wise hesabına yalnızca kendi adınıza olan hesaplardan para gönderebilirsiniz.
İşlem yapmak için kart çıkartma zorunluluğu ve kart ücreti var. VPN ile arkadaşınızın ülkesinden hesap açarak onun adresine kartı gönderebilirsiniz. Sonra fiziki kartı dondurup sanal kart kullanabilirsiniz.
Fiyatlandırma hakkında detaylı bilgi burada mevcut: Wise Fees & Pricing: Only Pay for What You Use
Tavsiye: Wise hesabı olan arkadaşınızdan davet kodu alın. Belli bir miktara kadar ücretsiz transfer kazanırsınız.

Arkadaşlar Apple Pay'i Türkiye'de kullanmanın bir yolu var mıdır? Yurt dışında bir banka hesabı açmak gerekiyorsa açabilirim, adres de girebilirim. Arkadaşlarım orada yaşıyor.
Merhaba;
Daha önce forumda bir arkadaş sormuştu bu soruyu cevabını aynen bu şekilde iletmiştim.

İş Bankası ile yaptığım görüşmenin cevabıydı bu.
“… Apple'ın iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda mobil temassız ödeme işlemini sadece Apple Pay ödeme sistemi üzerinden yapılacak şekilde kurgulaması ve adı geçen ödeme sisteminin ülkemizdeki yasal mevzuat ile uyumlu olmaması sebebi ile planlanan bir geliştirme takvimi bulunmamaktadır”

Aslında buradaki "yasal mevzuat" dedikleri şey, Türkiye; bütün banka giriş çıkış bilgilerinin ülkede kalmasını istemesiyle oluşuyor, ayrıca Apple bu sistem üzerinden bankalardan komisyonu fazla istiyor da olabilir.
PayPal'da bu yüzden Türkiye'de engellenmişti.

Apple Pay kullanmak için birkaç yöntem var (arkadaşımın söylediği gibi, örneğin. Wise) ancak şimdiki prosedürleri nedir bilemiyorum

Wise kullanımı ile ilgili bilgisi olan paylaşırsa yararlı olur.

Merhaba;
Daha önce forumda bir arkadaş sormuştu bu soruyu cevabını aynen bu şekilde iletmiştim.

İş Bankası ile yaptığım görüşmenin cevabıydı bu.
“… Apple'ın iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda mobil temassız ödeme işlemini sadece Apple Pay ödeme sistemi üzerinden yapılacak şekilde kurgulaması ve adı geçen ödeme sisteminin ülkemizdeki yasal mevzuat ile uyumlu olmaması sebebi ile planlanan bir geliştirme takvimi bulunmamaktadır”

Aslında buradaki "yasal mevzuat" dedikleri şey, Türkiye; bütün banka giriş çıkış bilgilerinin ülkede kalmasını istemesiyle oluşuyor, ayrıca Apple bu sistem üzerinden bankalardan komisyonu fazla istiyor da olabilir.
PayPal'da bu yüzden Türkiye'de engellenmişti.

Apple Pay kullanmak için birkaç yöntem var (arkadaşımın söylediği gibi, örneğin. Wise) ancak şimdiki prosedürleri nedir bilemiyorum

Wise kullanımı ile ilgili bilgisi olan paylaşırsa yararlı olur.
Yurt dışında yaşayan bir arkadaşımın da yardımıyla Wise hesabı açtım ve kullanmaya başladım. Dijital kart açıp apple pay olarak ekledim ve şu anda sorunsuz kullanabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı