Apple yeni modellerinde neden SSD hızını düşürdü?

Selam, bugün birçoklarının aklında kalan ve biraz kirli bilgiden ibaret bu soruyu cevaplamaya çalışacağım. Bilindiği gibi kullanıcılar arasında yeni modellerin depolamalarının eskisine kıyasla yarı yarıya az olduğuna dair bir kanaat var. YouTube'da izlenme almak için belirlenen "oldie goldie" minvalinde thumbnailler koyan içerik üreticileri ile beraber aslında bu kanaat aldı başını gitti ancak olay bundan ibaret değil. Evet ortada bir downgrade söz konusu ancak nasıl bir downgrade olduğunu bilmekte fayda var.​

Hikayenin doğuşu: M1 modelleri ilk çıktığı zaman kullanıcılar 5000mb/s dolaylarında okuma hızları aldılar ki herkes tarafından kabul görüldüğü üzere iyi bir değerdir. Apple bu değerlere bus kanallarını artırarak çıkıyor. Bus kanalları iletişim hatları ya da direkt olarak yollardaki şeritler olarak hayal edilebilirler. Ne kadar çok yol var ise o kadar çok trafik olabilir ki bu trafik bizim verilerimizi sembolize ediyor. Yani daha fazla kanal ile daha yüksek okuma yazma hızlarına ulaşabiliriz. Gelgelelim M1 modellerinde olan da buydu. 256 GB M1 Air ya da M1 Pro işlemcili modelleri alan kullancıların cihazlarında paralel çalışan 2 adet NAND çipi anakartın üzerine konumlandırıldılar. Aşağıdada görüldüğü gibi bu NAND çiplerinin birden fazla oluşu trafiği artırıyor ve işlemciye birçok kanaldan depolama birimlerince yük bindirilebiliyor. Görselde 2 adet 128 GB boyutunda NAND çipine sahip bir MacBook yer alıyor. Sihrin başladığı yer burası.

1694320055590.png

M2 piyasaya sürülüyor: 24 Haziran 2022'de gelen M2 ve 17 Ocak 2023'te gelen M2 Pro modelleri, daha önce M1'in yarattığı etki sayesinde merakla bekleniyordu ve kullancılar neyin farklı olduğunu görmek için ürünler piyasaya sürüldükten hemen sonra karşılaştırmalar yapmaya başladılar ve bu noktada eleştiriler gelmeye başladı. Çünkü anakart tasarımındaki farkları görmek için sistemleri gözle incelemek isteyen bazı kullancılar Apple'ın yeni modellerde çift yerine tek NAND kullandığını gördüler ki bu da yukarıda açıkladığım gibi daha az trafik ve okuma yazma hızlarında neredeyse yarı yarıya düşüş anlamına geliyor. M1 Pro 512 GB modellerinde 2 adet 256 GB büyüklüğünde NAND var iken bu M2 Pro modellerinde yine teke düştü. Markanın bu sene de çıkaracağı hemen tüm taban modeller tek NAND çipine sahip olacaklar. Bunlara Mac Mini'ler de dahil.

1694320768316.png

Apple'ın yorumu: Apple tarafından bu konuda çokça sorulan sorular şu şekilde resmi bir şekilde cevaplanmış oldu;

Michelle del Rio: Thanks to the performance increases of M2, the New MacBook Air and the 13-inch MacBook Pro are incredibly Fast, even compared to Mac laptops with the powerful M1 chip. These New systems use a New higher density NAND that delivers 256 GB Storage using a Single chip. While benchmarks of the 256 GB SSD may show a difference compared to the previous generation, the performance of these M2 based systems for real world activities are even faster.

( M2'nin performans artışı sayesinde yeni MacBook Air ve 13-inç MacBook Pro modeller, güçlü M1 çipine sahip MacBook'lar ile kıyaslandığında dahi inanılmaz derecede hızlıdır. Yeni sistemler daha yüksek yoğunluklu NAND kullanarak 256 GB depolamayı tek çip kullanarak verebiliyorlar. 256 GB SSD'ler önceki nesillerle kıyaslandığında değişik sonuçlar gösterse de, M2 tabanlı sistemler pratikte daha hızlılar. )

Bu noktada bir karmaşa söz konusu zira iki tarafın da haklı tarafları yok değil. Kullancılar haklı ki aynı depolama alanına sahip olmalarına karşın okuma yazma hızlarında bir düşüş söz konusu ancak elbette bu düşüş son kullanıcının fark edebileceği boyutta elbette değil. Zira SSD süratlerinin bu denli yüksek olması cihazlarının gerçek anlamda tüm performanslarına ihtiyacı olan bazı profesyonelleri ilgilendiren bir konu. Bu noktada SSD'nin süratleri aslında açılış - kapanış - dosya transferi noktalarında değil RAM tamamen tüketildiğinde Mac sistemlerinin kullandığı Memory swap noktasında.

1694321641272.png

Yukarıdaki grafiğe bakıldığında görülüyor ki pratikte daha hızlı olduğu savunulan modeller gerçekten öyleler ancak işler RAM'in tamamen dolması noktasına geldiğinde tersine dönüyor. Son kullanıcı için %15 dolaylarında iyileştirmeler söz konusu olduğu gibi düşük RAM kapasiteli cihazların %13 kadar performansları bu noktada daha düşük. Yani bir takas söz konusu. Bu yüzde 13 farka bile ihtiyacı olan kullancıların kapasitelerini Air modellerde 512 GB'a, Pro modellerde 1TB'a yükseltmeleri gerekiyor. Yani daha fazla ödemeleri gerekiyor. Öte yandan yazılımcılar - web tasarımcılar - grafik tasarımcılar ve küçük ölçekte editörlük yapanların performanslarında bir kayıp söz konusu değil, aksine iyileştirmeler mevcut. Çok yüksek boyutlarda video editleyen ve oyun tasarlayanlar ise bir performans azalması ile karşı karşıyalar.

Son olarak Apple'ın resmi açıklamalarını dikkate aldığımızda yeni NAND çiplerinin Single vs Single karşılaştırmasında daha yüksek alan içermesine rağmen performanslı olmaları da aslında resmi açıklamayı bir noktada doğru kılıyor. SSD'ler üretilirken içlerinde mikroçipleri yaratmak için silikon kullanıldığı ve çip üretim prosesleri takip edildiği göz önüne alındığında pandemi sırasında ve sonrasında meydana gelen büyük çip krizlerinden kendi ürünlerini korumak için kart mimarilerinde bu şekilde bir değişiklik yapmış olmaları da muhtemel. Bu şekilde tüm cihazlar göz önüne alındığında devasa oranda daha az kaynak kullanmış olacaklar ki sürdürülebilirlik açısından pozitif bir durum.

Sizin görüşleriniz neler? Bireysel performans ile az kaynak tüketimi beraberinde daha verimli olduğu öne sürülen komponentler arasındaki savaşta hangi taraftasın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac'lerde hiçbir sekilde ne SSD ne RAM upgrade in olmaması da cabası. Bana belki 4 TB M.2 SSD lazim napacagim sirf onun icin 100k mi vereyim?

Almazsın olur biter hocam bana neden soruyorsun anlamadım? Ben burada zaten Apple'ın sözcülüğünü yapmıyorum. Mükemmel de demiyorum. İyi yanlarına değinilmeden saçmalık minvalinde yorumlar yapılıyor onlara karşın kibarca bir şeyler açıklıyorum sadece. Ekran eğer çok önceliğiniz ise son nesilde çok güzel xdr OLED mini-LED 120 Hz 1600 nits panelleri var markanın. 60Hz tek problemse geçmenin tam zamanı.

Son düzenleyen: Moderatör:
İş için bana bir iMac verdiler. 2021 M1 çipli olan. Neden bilmiyorum, kendi Windows bilgisayarımdan çok daha yavaş. Hissedilir biçimde. Onun dışında ekranın 60 Hz olması beni çok rahatsız ediyor. 24 inçlik alete 4k'den fazla çözünürlük koymuşlar, kendi önerdiği ve hâlihazırda gelen çözünürlük FullHD+ gibi bir şey. Bir kez o çözünürlüğe çekip deneyeyim dedim, gözüm kör oluyordu resmen. Olsun diye koymuşlar sadece. Magic mouse dedikleri fare dünya üzerindeki en rahatsız fare olabilir. Klavye ise standart. İşletim sisteminde ise bazı sinir bozucu noktalar var Apple'ın buyurduğu, çok aradım, düzeltemedim. Uğraşmıyorum artık. İş için kullanıyorum, bittiği an aleti kapatıyorum. Sonrasında dokunmuyorum bile.

Size hiçbir şey sordugum yok. Turkce literaturunde bir tabir vardir "Sözde soru." Apple sektorun oncusudur diger markalarin cok onunde tur bindirmis yazan ben degildim. Yok tur bindiriyormus (?) vs vs. Apple'da olmayan ozellikler 5 6 yıldır diger markalarda var nasıl bir tursa sondan geliyor herhalde. Air'larda 120Hz yok kaldi ki 120Hz bile ust bir şey degil. 15leri de 60Hz cikartsinlar ki bir gulelim keyfimiz yerine gelsin.

İş için bana bir iMac verdiler. 2021 M1 çipli olan. Neden bilmiyorum, kendi Windows bilgisayarımdan çok daha yavaş. Hissedilir biçimde. Onun dışında ekranın 60 Hz olması beni çok rahatsız ediyor. 24 inçlik alete 4K'den fazla çözünürlük koymuşlar, kendi önerdiği ve hâlihazırda gelen çözünürlük Full HD+ gibi bir şey. Bir kez o çözünürlüğe çekip deneyeyim dedim, gözüm kör oluyordu resmen. Olsun diye koymuşlar sadece. Magic Mouse dedikleri fare dünya üzerindeki en rahatsız fare olabilir. Klavye ise standart. İşletim sisteminde ise bazı sinir bozucu noktalar var Apple'ın buyurduğu, çok aradım, düzeltemedim. Uğraşmıyorum artık. İş için kullanıyorum, bittiği an aleti kapatıyorum. Sonrasında dokunmuyorum bile.

Hocam bizim gibi gelismemis ulkelerde marka hayranligi ne yazik ki hat safada. Adamin elinde iPhone 6 var S23 ultrayi begenmiyor ne anlatabilirsin ki. Kusura bakmayin ama bir tarafina alacak donu yok iPhone icin borclanip 6-7 asgari maasi gozden cikarmayi goze almis. Neden cunku iPhone aliyorsan statu sensin elit sensin.

Bizim gibi az gelismis ulkelerde Apple'in pazarlama ekibine bile ihtiyaci yok, yeterince "taciri" var zaten.
Ben Apple hateri degilim, kendim iPad Pro 12.9, iPad Air 2 kullanıyorum, ilk cikan iPad 1 ve iPad 2'yi almistim hala calisir ve evde durur durumda arada acar bakarim. Yakin zamanda ben de dusunuyorum bir şeyler ama parasi olmayip da su Apple urunlerini aylarca odeyemeyecek olmasina ragmen surunenleri anlamıyorum.

Elbette marka tercih edeceksiniz ancak her değişikliği övmek de köleliktir, kusura bakmayın.
Performansımı düşüren bir değişikliği niçin kabul edeyim mesela? :D
Dostum apple kutu iceriginden bir urun eksiltti herkes bayildi övdü 🤣. Sonra kutudan bir icerik daha eksiltti yine ovuldu " oo markaya bak be ekosistemi nasil da onemsiyor" gel gor ki sirf ayri olarak satmak icin kabloyu bile lisanslayip urunu kilitlemeyi dusunen marka.. Evet ya tüketim azaldı baya, herkes 1k lik adaptoru ayri satin aliyor kulaklik da ayni sekil.

Geri
Yukarı