Apple'dan gelen mail gerçek mi?

skaDa

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, biraz önce E-posta mı kontrol ederken spam klasörün'de böyle bir postaya denk geldim. yollanan mail adresi "[email protected]". Daha Apple'a kaydım dahi yokken böyle bir posta almam dikkatimi çekti. Report payment dediğimde ise bu siteye yönlendirdi. Asıl sorum şu, bu eğer hesap çalma veya dolandırıcılık yöntemi ise nasıl oluyor Apple'nin resmi sitesinin mail adresinden gönderiliyor? Değilse de kaydım dahi yokken nasıl böyle bir olay başıma geliyor?

395329

395332

Merhabalar, biraz önce E-posta mı kontrol ederken spam klasörün'de böyle bir postaya denk geldim. yollanan mail adresi "[email protected]". Daha Apple'a kaydım dahi yokken böyle bir posta almam dikkatimi çekti. Report payment dediğimde ise bu siteye yönlendirdi. Asıl sorum şu, bu eğer hesap çalma veya dolandırıcılık yöntemi ise nasıl oluyor Apple'nin resmi sitesinin mail adresinden gönderiliyor? Değilse de kaydım dahi yokken nasıl böyle bir olay başıma geliyor?

Eki Görüntüle 395329

Eki Görüntüle 395332
Bariz fake hem hesabınızı kilitledik diyor hem de rapor edin siz değilseniz diyor, başka seçenek de yok kurgu zaten saçma. 24 saatiniz var hemen edin falan diyor, sen yine de Apple'a gönder bence benim hesabım yok ama şöyle bir mail aldım de onlar büyük ihtimalle hukuki boyutuna bakar işin. Apple markasını kötülemiş oluyor dolandırıcılar.

Son düzenleme:
Soruyu kendiniz cevaplamışsınız zaten. Apple ile alakalı bir hesabınız bile yokken, ayrıyeten bir de "yanıltıcı bir siteye girmek üzeresiniz" diye uyarı alırken gerçek olmasını beklemiyorsunuz değil mi?
Postanın gönderildiği adres [email protected] bu domain üzerinden açılmış bir mailden nasıl böyle bir posta yollanıyor ona şaşırdım.

Spam mesajı. Ona rağmen linke tıklamışsınız böyle tıklamaya devam ettiğiniz için önceden beri mailler almaya daha çok devam edeceksiniz.
Gönderi kısmını gönderici olarak okuyorsunuz da o yüzden orj. zannediyorsunuz. Hangi mail servisi kullanıyorsanız gönderinin nasıl öğrenileceğini öğrenip görebilirsiniz.

Zaten konuya yazan herkes phishing yani oltalama maili olduğunu söylemiş. Emin olmanız için şöyle anlatayım;

Apple sistemi hiç bir zaman kullan>öde şeklinde çalışmaz. Yani diyelim ki hatırlayamadığınız çok eski bir Apple kimliğiniz var. Herhangi bir hizmet, abonelik veya uygulama satın alınmak istendiğinde Apple önce ücreti tahsil eder, sonra ürünü veya hizmeti kullanmanıza müsaade eder. Yani siz bir hizmet almışsınız şu kadar da ödemesi var şeklinde bir durum ortaya çıkamaz.
Konuyu okuyan ve Apple kimliği sahibi arkadaşlar için bu kısmı ekliyorum: Apple kimliğinin seçili olduğu bölge neresiyse, Apple her zaman o ülkenin dilinde mail ve/veya SMS gönderir. Bunun da haricinde Türkiye seçili Apple kimlikleri için çıkacak ücret her zaman TL cinsinden olur, asla dolar cinsi ödeme yapılmaz.

Bu ifadelerin hepsi aldığınız mailin oltalama maili olduğunu zaten gösteriyor. kaldı ki @kemalcan33 doğru bir noktaya da parmak basmış. Çoğu uyanık, harfler üzerinde böyle akıllıca oynamalar yapabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı