Apple'ın yaptığı dolandırıcılık

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hangi tür kullanıcılara hitap ettiğini bu videoda anlayabilir ve dinleyebilirsiniz.
Tam ben atacaktım bu videoyu siz atmışsınız.

Apple donanımdan çok isim satıyor. Mesela Apple yarın Celeron işlemcili iWorkstation şeklinde bir iş istasyonu cihaz piyasaya sunsa bunu bile alacak kişiler olur. Celeron işlemcinin düşük performansına bakmazlar. Sadece cihazın üzerinde Apple logosu var mı diye bakarlar.

Konuyu açan arkadaş Mac neden Mac, Mac Pro kimlere hitap ediyor, Mac Pro neden pahalı gibi soruları cevaplanası gerekir. Gereksiz, altı boş ve gerçek kullanımdan uzak bir konu olmuş.

Bir kere Mac Pro, gerçekten Apple’a göre oldukça güzel bir cihaz. En boş paketiyle alıp, istediğiniz değişikliği yapabiliyorsun. RAM, SSD, CPU, GPU, HDD... Pahalı olmasının da nedeninini Linus bir videosunda açıklamıştı: Artık MacBook’lar, masaüstü bilgisayarlar kadar iyi iş çıkartıyor. Yeni çıkan M1 Mac’lere bakın ya, emülatörlü hallerine rağmen X86 uygulamaları daha iyi açıyorlar.

Pahalı olması ise, RTX 3090’ın pahalı olmasıyla aynı sebebi taşıyor: Paylaştığın iki bilgisayar da normal kullanıcılar için değil.

Keza macOS, başlı başına bir sebep, verimlilik ve yüksek performans için.

Yani konuyu açan hangisi F/P ürünü görün diye mesaj yazmış. 15.000 Dolar F/P değil de 5.000 çok mu F/P sanki?

Yani biraz araştırın, okuyun, kullanım senaryolarına bakın, performanslara bakın. Özellikle render söz konusu olduğunda sentetik testlere kesinlikle bakılmamalı. Donanım uyumluluğu, kullandığın işletim sistemi, kullandığın ekran kartı nesli, markası, kullandığın RAM hızı bile sentetik testlerde ortaya çıkmayan farklar çıkartıyor, gerçek hayatta.

Yani şu mesajı giriş seviyesi bir iPad’den yazıyorum. Şu an şehir dışındayım, laptobumla beraber tabletimi de getirdim ve bir kere bile Windows laptobumu açmadım. Apple, sektöre her zaman liderlik etti, bakın bu dediğim X teknolojiyi ilk Apple kullandı demek değil. Ancak belli başlı standartları koyan Apple.

Komik ya, komik.
Apple donanımdan çok isim satıyor. Mesela Apple yarın Celeron işlemcili iWorkstation şeklinde bir iş istasyonu cihaz piyasaya sunsa bunu bile alacak kişiler olur. Celeron işlemcinin düşük performansına bakmazlar. Sadece cihazın üzerinde Apple logosu var mı diye bakarlar.

İş dünyasında buna katılmıyorum. Evet, Apple’ın ismi var ama oturmuş modeller de var. Mesela Dell XPS, mesela Lenovo Thinkpad.

Ama MacBook’lar ya da tablet tarafında iPad’ler daha çok tercih ediliyor. İyi ekran, incelik, daha fazla giden batarya, ekosistem gibi faktörler var. En azından çevremde gördüklerim bu. Şu anki M1 işlemcili MacBook Air bile parası yeten bir kişi için süper bir seçenek. Keza artık tabletler de Ultrabook’ları günlük kullanımda tercih edenler için sağlam bir alternatif.

Son düzenleme:
Konuyu açan arkadaş Mac neden Mac, Mac Pro kimlere hitap ediyor, Mac Pro neden pahalı gibi soruları cevaplanası gerekir. Gereksiz, altı boş ve gerçek kullanımdan uzak bir konu olmuş.

Bir kere Mac Pro, gerçekten Apple’a göre oldukça güzel bir cihaz. En boş paketiyle alıp, istediğiniz değişikliği yapabiliyorsun. RAM, SSD, CPU, GPU, HDD... Pahalı olmasının da nedeninini Linus bir videosunda açıklamıştı: Artık MacBook’lar, masaüstü bilgisayarlar kadar iyi iş çıkartıyor. Yeni çıkan M1 Mac’lere bakın ya, emülatörlü hallerine rağmen X86 uygulamaları daha iyi açıyorlar.

Pahalı olması ise, RTX 3090’ın pahalı olmasıyla aynı sebebi taşıyor: Paylaştığın iki bilgisayar da normal kullanıcılar için değil.

Keza macOS, başlı başına bir sebep, verimlilik ve yüksek performans için.

Yani konuyu açan hangisi F/P ürünü görün diye mesaj yazmış. 15.000 Dolar F/P değil de 5.000 çok mu F/P sanki?

Yani biraz araştırın, okuyun, kullanım senaryolarına bakın, performanslara bakın. Özellikle render söz konusu olduğunda sentetik testlere kesinlikle bakılmamalı. Donanım uyumluluğu, kullandığın işletim sistemi, kullandığın ekran kartı nesli, markası, kullandığın RAM hızı bile sentetik testlerde ortaya çıkmayan farklar çıkartıyor, gerçek hayatta.

Yani şu mesajı giriş seviyesi bir iPad’den yazıyorum. Şu an şehir dışındayım, laptobumla beraber tabletimi de getirdim ve bir kere bile Windows laptobumu açmadım. Apple, sektöre her zaman liderlik etti, bakın bu dediğim X teknolojiyi ilk Apple kullandı demek değil. Ancak belli başlı standartları koyan Apple.

Komik ya, komik.

İş dünyasında buna katılmıyorum. Evet, Apple’ın ismi var ama oturmuş modeller de var. Mesela Dell XPS, mesela Lenovo Thinkpad.

Ama MacBook’lar ya da tablet tarafında iPad’ler daha çok tercih ediliyor. İyi ekran, incelik, daha fazla giden batarya, ekosistem gibi faktörler var. En azından çevremde gördüklerim bu. Şu anki M1 işlemcili MacBook Air bile parası yeten bir kişi için süper bir seçenek. Keza artık tabletler de Ultrabook’ları günlük kullanımda tercih edenler için sağlam bir alternatif.
Son cümle beni anlatıyor. Ultrabook yerine bir tablet almak günlük kullanıcı için çok ideal.

Hem daha ucuz hem de sadeliği ile öne çıkıyor.

@BİR USER arkadaşa katılıyorum hem düşük donanımlı(oyunlar için) cihazları pahalı satıyor hem de Windows gibi istediğimiz bilgisayara kuramıyoruz mesela benim kuzenim dün bana Windows 7'den Windows 10'a geçtim diye mesaj atmış ama Windows 7'den Big Sur'e geçtim diyebiliyor muyuz hayır.
Ancak belli başlı standartları koyan Apple.

Hindistan'da da bir standart var Avrupa'da da.
Apple Hindistan olarak standart koymaya çalışıyor ve Apple'ın MacOS'a pek bir emeği yok sadece belirli sistemler için geliştiriyorlar ancak Windows'da ister 1GB RAM(X86)+celeron ister 128 GB RAM(X64)+10900K.
Yani bu kadar kombinasyonda bilgisayar için bir işletim sistemi geliştirmek kolay değil.

Son düzenleme:
ARM işlemci MacBook'da Windows 10, surface Pro'dan daha iyi çalışıyor.

Ama Windows'da surface zorunluluğu yok ve isterseniz M1 MacBook ile RTX 3090+10900K+128 GB RAM Windows 10 oyun performansını karşılaştırın çünkü bir insan MacBook'u aldıktan sonra oyun da oynamak ister.
MacOS'a bir emeği yok demek de komik. macOS her sisteme kurulan OS değil.

Neden her sisteme kurulmuyor neden bunun gibi değil Windows 10'u İndirin ortalama bir bilgisayara Windows 10'u rahatça kurabiliyorsun ama o bilgisayara Hackintosh yapmak çok daha zor oluyor ve yapıp yapamayacağın da belli değil
Esasen Mac dışına da kurulmamalı ama Apple takmıyor.

Peki Microsoft neden kendi Surface'ini düşünmüyor isterse Windows 10'u sadece Surface`e verir ama neredeyse tüm sistemlere Windows 10 kurulabiliyor(kurulamayanlara da 8.1, 8 ve 7.
Apple'ın MacOS'a bir emeği yok demek.

Yani Apple sadece belirli cihazlara göre yapıyor ama Microsoft Celeron'da açsın 10900K da açsın Windows 10'u diyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı