Çözüldü [email protected] Güvenilir Mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tyrist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Bugün sabah Apple destek sitesinden arama başlatma yerine numaramı verdim hemen aradılar. Arayan numara İrlanda numarası. Batarya değişimi hakkında sorular sordum cevapladılar. Yaklaşık 6 saat sonra [email protected] adresinden Apple desteğini değerlendirme maili geldi. Mail gönderen garip geldi bana. İçinde 5 tane seçenek var memnunum değilim gibisinden. Bos bulundum tıkladım. c.apple.com yükleniyor gözüküyor sonra survey.apple.com açılıyor anket. İşin garip yani babam Apple destekle görüşmediği halde dün ayni maili aldı. Ona dedim boş ver bakma dolandırıcı falandır dedim. Bugün ayni mail bana geldi boş bulundum tıkladım.
Tekrar Apple destek sitesinden arama için istek gönderdim WhatsApp'dan +905304371391 numarası aradı. Dedim Apple galiba açtım. Aynı sabah aradığımdaki gibi Apple destek bandı konuştu. Görüşmek için 1'e basın dedi ama WhatsApp'da tuşlayacağım yer yok kapattım hemen. Bir daha istek attım bu sefer sabahki numara yani İrlanda'dan(+353214259200 Cork korluğu İrlanda yazıyor telefonda) aradılar. Dedim böyle bir mail aldım size mi ait diye. Adam daha göndereni sormadan bize aittir, zaten IPhone'lere virüs girmiyor içiniz rahat olsun falan dedi. Biraz kıllandım orada da.
Size daha önce geldi mi? Tıkladınız mı? Bir şey oldu mu? Bilginiz var mı?
Ve bu tarz bir saldırı mailine tıkladığımızda telefona format atmak çözüm olur mu?
Bayağı paranoyak oldum.
Mesela 3 numaralı resim de sabah konuştuğum kişi gönderdi o [email protected] dan geldi. Alt tarafı farklı adres falan.
Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    49,1 KB · Görüntüleme: 72
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    59,8 KB · Görüntüleme: 76
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    48,1 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Çözüm
Güvenilir. Aynı e-posta ben müşteri hizmetleriyle konuştuğum için bana da gelmişti.
Güvenilir. Aynı e-posta ben müşteri hizmetleriyle konuştuğum için bana da gelmişti.

Çözüm
insideapple.apple.com, Apple'a ait resmi bir alt alan adıdır. Aldığınız mail gerçek bir mail.

Çok teşekkür ediyorum içim rahatladı. 1 saattir kıvranıyordum. Peki o tarz saldırı maili olsun linki olsun tıkladığımızda telefonu formatlasak kurtulabilir miyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı