APT Update çok uzun sürüyor

Danzo

Hectopat
APT Update komutunu verdikten sonra ilk başta hızlı bir şekilde ilerliyor. Daha sonra bir noktada duruyor. Ya uzun bir süre gelmiyor ya da hiç gelmiyor. Sebebi ne olabilir?

apt_update.png

Paket listelerini indirdikten sonra onları açıp tek bir liste haline getiriyor ve yüklü olan bütün paketlerin güncel olup olmadığını, gerekli ve gereksiz paketleri kontrol ediyor.

İşlemciniz ve diskiniz nedir?

Almanya' dan almaya çalıştığı için olabilir. Türkiye' den yapmama rağmen "tr" ben de problem yaşatıyordu. Araştırdığım zaman, ana sunucudan almak daha iyi olabilir demişlerdi. O zamandan beri bir problem yaşamadım.

Software Updater -> settings ->ubuntu software -> Download From

Yansılarınız DNS lerinizden dolayı yavaş yükleniyor. Eğer yansıları güncellerseniz bu sorunu çözebilirsiniz. Aynı zamanda DNS leri de değiştirmenizi öneriyorum. (/etc/resolv.conf)
Bir örnek verebilir misiniz? Hangi DNS sunucularına geçmem gerekiyor?
Almanya' dan almaya çalıştığı için olabilir. Türkiye' den yapmama rağmen "tr" ben de problem yaşatıyordu. Araştırdığım zaman, ana sunucudan almak daha iyi olabilir demişlerdi. O zamandan beri bir problem yaşamadım.

Software Updater -> settings ->ubuntu software -> Download From
Almanya kullanmamın sebebi Türkiye'de bulunan sunucuların düzenli olarak sorun çıkartması.

Bir örnek verebilir misiniz? Hangi DNS sunucularına geçmem gerekiyor?
Ben genelde şunları kullanıyorum

Best Free & Public DNS Servers
ProviderPrimary DNSSecondary DNS
Google8.8.8.88.8.4.4
Quad99.9.9.9149.112.112.112
OpenDNS Home208.67.222.222208.67.220.220
Cloudflare1.1.1.11.0.0.1
CleanBrowsing185.228.168.9185.228.169.9
Alternate DNS76.76.19.1976.223.122.150
AdGuard DNS94.140.14.1494.140.15.15
Ama DNS'lerden önce yasılarınızı güncelleyin. Bunu yapmak için örneğin us bölgesi için:

sudo sed -i 's|http://us.|http://|g' /etc/apt/sources.list

konutunu kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Resimde çıktısı paylaşılan sorunun DNS ile ilgisi yok. Paket bilgileri zaten alınmış, ekran görüntüsü paylaşılan çıktıda tamamlandığı görülüyor. Bunların işleme aşamasında, Türkçe'deki ASCII desteği olmayan karakterlerden kaynaklanan bir sorun var (daha önce rastladığım bilgiye göre, command-not-found apt implemantasyonu çalıştırırken sorun oluşuyor). Yani DNS ve yansı değiştirmenize gerek yok.

Geri
Yukarı