APU işlemciye ekran kartı takmak FPS yükseltir mi?

Güç kaynağın çöp bomba. Değiştir.

1050 Ti alma. 1650 Super al o fiyata.

1050 Ti da 1650 Super'de darboğaz yapmaz ona.

Ekran kartı ekleyeceksen APU alma. O zaman APU'nun amacı ne?

APU'ya ekran kartı eklersen GPU performansın artar. İşlemcinin performansı artmaz? İşlemci performansı ne alaka?
Bütün söyleyeceklerimi söylemişsiniz teşekkür ederim. :D

Merhaba;

APU işlemciler & darboğazlar vs. gibi konularda genellikle sitelerde çok bilgi ve öneri olmakla beraber doğru bilinen yanlışlarda var. Benim gibi çok uzun zamandır APU işlemci kullanacaksanız bildiklerimi yazayım kararı siz veriniz.

İlk işlemcim APU trinity idi ve 1 adet 4 GB 1600 DDR3 RAM vardı. Sonra yine bu sitelerden AMD A10 7870K almıştım ve 1 adette 4 GB 1600 MHz DDR3 RAM almıştım. Yanılmıyorsam 2016 yılında bu sitedeki video ve yorumlara bakarak. Ekran kartına ihtiyaç duymadan 2020 Ağustos ayında ekran kartı almaya karar verdim ve çeşitli yazılar, makaleler okuyarak yaklaşık 2 hafta araştırıp ASUS phonix RX550 Evo 2 GB bir erkan kartı ve 1 tane WD Blue 240GB SSD ve 1 adet mecburen VGA dönüştürücü aldım.
Sonra anladım ki burada veya başka sitelerde yapılan yorumların doğru olmadığını hatta beni bile şaşırtan bir performans gerçekleştirdiğini gördüm. AMD Adrenalin 2020 yazılımında desteklemeyen hatta uyarı veren oyunları bile oynadım çok rahat bir şekilde. En son açmaz dediğim Control oyununu açmayı bıranız 35-40 FPS ortalama ile oyunu dün bitirdim.

APU işlemci alacaksanız yukarıdaki arkadaşların önerdiği gibi 2K 2, 5K ya varan fiyat ekran kartlarına para vermenize bana göre gerek yoktur. Öneriler doğru mu evet doğrudur. FPS 'nizi arttırır. İşlemci performası arttırmaz sadece üzerine binen yükü azaltırsınız. Bu yüzden o kadar para vermeyi düşünüyorsanız zaten APU'suz işlemci tercih etmelisiniz.
AMD Ryzen 3400G işlemci düşünüyorsanız ekran kartınıza en fazla ileride 1K Max bütçe vererek veya taş çatlasa 1, 5K bütçe verebilirisniz. Çoğu herkes İngilizce sitelere bakıp darboğaz oranına bakıyor veya sizler ona göre darboğaz olur mu olmaz mı kaldırır mı kaldırmaz mı yorum yapılıyor. Ama o sitelerde özellikle yazıyor RAM bilgisi, ekran kartı ve işlemci yazılım bilgileri, SSD bilgileri vs. gözardı edilmiştir. Diye halbuki örneğin AMD Adrenalin yazılımlarında bazen APU işlemciler için performans arttırıcı güncelemeler geliyor. Bunlara dikkat ediniz. Son olarak da Türkiye'de neden sürekli AMD APU işlemcilerine NVIDIA ekran kartı sürekli öneriliyor anlamıyorum. AMD ekran kartı daha mantıklı tercihtir.

Geri
Yukarı