APU Mantıklı Mı?

Satana kadar geçen sürede o ekran kartının fiyatı aynı mı kalacak? Ya cidden aklını peynir ekmekle yiyor bazıları. 2200g ile 1600’ü denk gördüğümü nerden çıkardın onu da anlamış değilim. Sen kaç liralık ekran kartı öneriyorsun arkadaşa? Vega 8’den gözle görülür fark ettirecek bir GPU 350-400 lira. Bu süre zarfında o ekran kartı yeni çıkacak serilerle beraber değer kaybedecek. Ayrıca 2200g ile orta yüksek ayarlarda birçok oyunu oynayabilir. Sen kullandın mı da konuşuyorsun? Kullandıysan sistemi zaten böyle demezsin çünkü bizzat ben indirim kovalayarak parçaları alıyorum. Bu süre zarfında da 2200g kullanıyorum. Birçok oyunu yüksek ayarda oynayabiliyorum. 600 liraya bu performans gayet iyi. Önereceğin kartı da hala merakla bekliyorum.

250-300 TL ikinci elden aldığı ekran kartını satarken ne kadar değer kaybı olacak ki varsın olsun 50 TL zarar etsin. Hem kendin diyorsun zarar edecek diye hemde 2200g satar 100tl zararı olur 1600 alır diyorsun. Kendi kendinle çelişiyorsun. Hadi onu geçtim sıfır aldığın bir parçayı ikinci eldemi daha fazla değer kaybı olur yoksa zaten ikinci el aldığın parçayı satarken mi daha fazla zararın olur. Ekran kartı takacak ise hem APU yu aldırıp hemde sonra sattırıyorsunuz bravo size... Hem yaza doğru 4. nesil işlemciler gün yüzüne çıkacak 1600 un ne kadar daha piyasada olacağını öngörüyorsunuz. Zamanı geldiğinde satışı olmazsa gene ikinci elden değişim yapmak zorunda kalacak.
Valla kasa eski core 2 duo serisinden artık bilgisayar beni sal artık diyor.Bende kararsız kaldım.1-2 aya para toplanmış olur.Öğrenciyiz sonuçta hem yks var üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.Para ağır birikmese direk sistemi alırdım ama işte malum şimdi cidden tartışmayı bırakında ne yapmalıyım cidden?

Hocam bütçen nedir hangi parçaların var hangileri eksik ilk önce bunu sormak lazımda sağ olsun arkadaşlar direkt konuyu kendi bildiklerine çekiyorlar.

APU alıp ekran kartı takarsan ekran kartının performansı sınırlanır. Ryzen serisinde dahili ekran kartı PCI E 3.0 x 16 iken harici de bu x8 oliyor. Alt sınıf ekran kartında veri yolu genişliği çok sorun etmese de performans da düşüş illaki yaşarsın.
Ryzen 3 1200 işlemcisini alırsan ikinci elde de rahat satabilirsin ilerleyen zamanlarda. RX570 için bazı AAA oyunlarda darboğaz yapıcaktır ama ilerde işlemciyi değiştirmen kolay olur.
Ikinci el ekran kartı bulabiliyorsan ikinci el alıp işlemciyi Ryzen 3 ya da Ryzen 5 al. APU işlemciyi satman bir tık daha zor. Ha dersen ki ben satarım, o zaman APU kur. Ama bilmelisin ki APU da verim yüksek olması için çift kanal RAM kullanmalısın. 2x4 ve ya 2x8GB gibi.

Ya benim işlemci+anakart+ram değişcek işte psu cooler master mwe 400w 80+ 12v kanalindan 360w veriyor.Bütceyi en fazla 1500tlye çıkartabilirim.

Birkaç alternatif var. Seçimini yaparsın. İşlemci için APU alırsın anakart ve RAM'ler ile birlikte 1500TL belki biraz geçer bir sistem toplarsın. Ama ileride ekran kartı taktığında APU için verdiğin paranın bir kısmını çöpe atmış olacaksın çünkü kullanmayacaksın. Ekran kartı zaten takmam diyorsan gözü kapalı APU alabilirsin.
Ya da aynı sistemi APU değil 1600 AF ile toplarsın fazladan 300TL civarına 2. el bir ekran kartı takar daha sonra yükseltirsin.
İşlemciyi APU alıp hepsini 2. elden toplayabilirsin bu şekilde 200-300 TL para kalır. Onuda biriktirip RX570 ya da başka bir karta geçiş yaparsan işlemciyi de değiştirebilirsin.
Bu arada PSU RX570 için yeterli olabilir ama daha fazlası için randıman vermeyebilir.
Tercih çok sen hangi oyunları hangi kalitede oynamak istediğine karar verip bunların karşılaştırılmalı testlerini internetten bakabilirsin. Karar vermene yardımcı olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha geçen hafta 600₺'ye sattığım Ryzen 2400G işlemcimi 2 ay boyunca harici ekran kartı olmadan, 4 ay da RX 570 ile kullandım. APU ile R6 1080P low ayarlarda akıcı şekilde 55 60 FPS alıyordum. Sonra RX 570'e geçtim BF1 ve CoD MW'yi multiplayerda 1080P ultra ayarlarda sorunsuz oynadım.

Yani demem o ki şimdi bütçen yokken APU işlemci alabilirsin. Sonradan RX 580 veya RX 570 alıp takabilirsin. Sonradan da benim yaptığım gibi APU işlemciyi satıp, 630₺'ye sıfır Ryzen 1600 AF 12NM alıp kullanabilirsin. Alabilirsen 2400G veya 3400G al. İşlemci gücü 2200G ve 3200G'ye göre daha yüksek.

Şimdi apu aldık diyelim bu rx 570le kullanılmayacak kadar mı darboğaz yapar?

Dar boğaz yapmaz ama daha iyisi varken daha azını almış olursun. Benim tavsiyem ikinci el bir apu sistem kur kendine. Hem 1500TL den elinde para da kalır. Daha sonra ekran kartı takmak istediğinde işlemciyi de ikinci elden satıp ekran kartı ile birlikte 1600 af geçiş yaparsın @AlgoritMa dediği gibi. En mantıklısı bu gözüküyor.

Sonra grafik kartı takılacağı taktirde gayet mantıklı fakat sonradan kart takılmayacak veya uzun süre sonra takılacaksa gereği yok işlemciye daha fazla yük bindirmenin.

Sonra grafik kartı takılacağı taktirde gayet mantıklı fakat sonradan kart takılmayacak veya uzun süre sonra takılacaksa gereği yok işlemciye daha fazla yük bindirmenin.
İşte sorun da bu ne zaman ekran kartı takabileceğimin belirli bir süresi yok.Belkide biraz daha para biriktirip hiç apuya bulaşmadan direk sistem toplamalıyım kararsızım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı