APU Sistem 2400 MHz'te Reset Sorunu

Kubilay samet

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaslar ben 1500 TL'lik sistemi topladim Tecnopattaki. Çok memnunum ama CS-GO'ya girince bilgisayar kendini bazen yeniden baslatiyor bazen yeniden baslatmiyor bile. Kasa aciliyor ama ekran gelmiyor. Bazen de kasa kapatma dugmesine bastigim halde kapanmiyor. İslemci fani fazla devirde donuyor ve RAM'lerim XMP destekli oldugu icin 2400 MHz'da calisiyor. Bu olay olduktan sonra bilgisayari acip BIOS'a giriyorum ve RAM'lerin hizi 1333'e çekilmiş oluyor. Cevaplarınızı beklıyorum. Teşekkür ederım.

Sadece CS:GO'da oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde ısı yüzünden bahsettiğin senaryolar gerçekleşir ısı değerlerini kontrol et işlemci soğutucuyu kontrol et temassızlık olabilir yada fanın dönmüyor olabilir, BIOS'unu güncelle bir de Windows'u güvenli modda başlat bakalım aynısı olacak mı.

Genelde ısı yüzünden bahsettiğin senaryolar gerçekleşir ısı değerlerini kontrol et işlemci soğutucuyu kontrol et temassızlık olabilir yada fanın dönmüyor olabilir, BIOS'unu güncelle bir de Windows'u güvenli modda başlat bakalım aynısı olacak mı.

Isidina olmadigina eminim cunku bilgisayar maksimum 41'e cikiyor. PSU 700W. Acilinca RAM'ler 2400'den 1333'e cekilmis oluyor. RAM'ler 2400 MHz edilebiliyor, XMP ozellikli yani.

Sadece oyunlarda oluyor. CS:GO'da harita yuklenirken oluyor.

Bilgisayar özellikleri;

• amd a10 7890k işlemci
  • 4×2 2400 mhz xmp ram
  • msi A68HM - E33 V2 anakart
  • kingston hyperx 120gb ssd
  • windows 10
  • 1TB 7200rpm sabitdisk

Aynı sorunla bende karşılaştım ve hiç bitmeyen lanet bir yeniden başlatma ve ansızın donup kulaklıktan hırrrrr gelen bir ses ile kilitlenme ve sürekli "physical memory dump error" hatası aldım. İlk önce RAM bozuktu tespit ettim, önce bir RAM'i çıkardım. 1 gün kullandım sorun yok. Sonra diğer RAM'de hata devam etti derken anakartı da değiştim işte.

Ürünün yeni olması bozulmayacağı anlamına gelmez kardeşim. Ben de daha çok gencim ama hastalıkta olabilir sakatlıkta, sana tavsiyem;

• RAM'ler çift ise değişerek kullan ve dene,
  • Sistemi başkası topladı ise ona götür baksın,
  • Sen topladı isen çok güvendiğin bir bilgisayarcıdan sadece arızalı ürün hangisi kontrol ve test etmesini rica et.

Ben hicbir hata almadan direk kapanıyor.

1486766864295.jpg

Hala sorun var ve birşey dikkatimi çekti: DxDiag yazdigimda komuta ekrana girdigimde yaklaşık toplam bellek yazmiyor. Ben ekran kartimi APU'dan kullanmaktayim. Harici bir ekran kartim yok. Bazen bilgisayar hic acilmiyor. İslemci fani baya hizli devirde donuyor. RAM'ler 1333'e cekilmis oluyor actigimda. Asla isinma sorunum yok.

1486810503693.jpg

BIOS v8.3 guncel. Güc kaynağından kaçak olmadığına eminim.

2 tane RAM var. 2x4 OC 2400 MHz.

Sistem çalışıyor. Her şey çalışıyor ama ekran gidiyor. Sonra overclock sıfırlıyor. RAM'ler 1333 MHz oluyor.

Bilgisayar hiç açılmamaya başladı.

1486842891794.jpg

Bellekler kendini 1333'e çekiyor.

Yanlış Bilgilendirme
Yeni bir güç kaynağı almanı öneririm. Overclockda bilgisayarı fazla güç için zorluyorsun. RAM'ler, CPU, ekran kartı çok güç harcıyor. Bir yerde güç yetmezliği olunca Intel otomatikmen kendini kapatıyor. Diğer bileşenler kısa devre yapmasın diye. Güzel bir güç kaynağı al ve kapasitesi daha çok olsun. Genelde güç kaynağı pek önemsenmez ama çok önemli bir bileşen. Benim teorim böyle. Kafana yatar yatmaz senin bileceğin iş.

Hani demişin ya bellekler 1333'e çekiliyor. Güç yetmeyince otomatikmen overclock'u devre dışı bırakıyor ondan. Hatta attığın ekran fotosundaki uyarıda bunu kastediyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı