APU sistem bellek kullanımı

LEONSCOUT

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Merak ettiğim bir konu var birkaç konu araştırdım fakat tam kesin bilgi bulamadım, APU sistemlerde sistem belleğinin genelde %40'ı paylaşılıyor mevcut belleğin ya da mevcut belleği de geçtim maksimum paylaşılabilir bellek miktarı nedir?

2GB'ı dahili ekran kartına yani Vega GPU'suna verilir. Kalan paylaşılan kısım da her sistemde olduğu gibi onboard ekran kartına verilir.

Örnek veriyorum benim sistemim de 16 GB bellek var bunun maksimum ne kadarını dahili ekran kartına paylaşabilirim?
Vega GPU genelde 2GB bellek alır. Bazı grafik birimleri ihtiyaç duyarsa belirli bir miktara kadar RAM miktarının yarısına kadar alabiliyor ama o güçteki bir kart asla aktif olarak 8GB VRAM kullanmaz 😀

Mesela UHD 630 grafik birimi 64GB VRAM destekliyor. Gerçi 2GB sonrası o kartın neyine o da ayrı konu.

Benim konuyu açma amacım yeni çıkacak olan APU'lardan bir sistem toplamak çünkü oynadığım oyunlar üst düzey değil eğer yüksek miktar bellek paylaşılabiliyorsa ekran kartı miktarının yarısından azı ile bellek ekleyip mevcut performansı artırmayı hedeflemiştim.

Geri
Yukarı