APU sistem vs ekran kartlı sistem

astegon

Hectopat
Gençler, oğlan için bir bilgisayar toplama düşüncem var. Genelde basit oyunlar oynuyor. Roblox, CS:GO Minecraft vb.

Kafamda Ryzen 5600G üzerinde bir APU sistem var. Çeşitli sitelerde ve bu forumda olabildiğince dolaştım. B550 anakart, 2x8 GB iyi bir RAM ve ileride bir ihtimal ekran kartı alınması durumunda PSU'su 550-600W civarında olan bir kasa düşünmekteyim. Hazırlara da bakıyorum kendim de ufak tefek varyasyonlar yaptım.

Ancak bir taraftan da mining sebebiyle ekran kartı tarafında bir gelişme olmayacağından acaba diyorum ekran kartlı bir sistem mi toplayayım.

Bu konuda fikri olan var mıdır?

Bütçeniz varsa ekran kartlı bir sistem daha iyindir genellikle.

Ekran kartının %50'si bile kullanılmayacak, bence gereksiz. Hemde ekran kartları bu kadar pahalıyken iyice gereksiz.
R5 5600G CS:GO ve Roblox için gayet yeterli performans verir.

Gençler, oğlan için bir bilgisayar toplama düşüncem var. Genelde basit oyunlar oynuyor. Roblox, CS:GO Minecraft vb.

Kafamda Ryzen 5600G üzerinde bir APU sistem var. Çeşitli sitelerde ve bu forumda olabildiğince dolaştım. B550 anakart, 2x8 GB iyi bir RAM ve ileride bir ihtimal ekran kartı alınması durumunda PSU'su 550-600W civarında olan bir kasa düşünmekteyim. Hazırlara da bakıyorum kendim de ufak tefek varyasyonlar yaptım.

Ancak bir taraftan da mining sebebiyle ekran kartı tarafında bir gelişme olmayacağından acaba diyorum ekran kartlı bir sistem mi toplayayım.

Bu konuda fikri olan var mıdır?

Performansa bakılırsa 2 3 yıl yetecektir ilave bir ekran kartıyla uzun yıllar kullanılabilir APU'lar ancak 2.elden bir sistem toplamak APU'lara göre daha karlı olacaktır. Tabii bütçede bu yerde önemli.

Çocuğunuzun yaşıda önemli. Yaş bilgisi verebilirseniz iyi olur.

Ekran kartının %50'si bile kullanılmayacak, bence gereksiz. Hemde ekran kartları bu kadar pahalıyken iyice gereksiz.
R5 5600G CS:GO ve Roblox için gayet yeterli performans verir.

Uzun süreli bir kullanım olacaksa ekran kartı düşünülmeli (bence).

APU sistemlere sonradan ekran kartı takılabiliyor. 5600G güzel bir işlemci. Aslında çocuğunuzun ve sizin 2 sene rahat işinizi görür APU sistem. Fakat bütçeye göre sistem bakmak daha mantıklı. GPU'lu sistemler daha performans açısından daha makul çünkü.

İlk paragrafta yazdıklarınızı birebir uygulayın şuan sizin için en mantıklı tercih olacak. 5600g'nin hem dahili grafik işlemcisi işinizi görecektir, hem de ilerde ekran kartı ilave ettiğinizde bir çok grafik kartını besleyebilecek güçtedir.

Geri
Yukarı