APU sistemde kaç GB RAM donanıma ayrılır?

burk19

Decapat
RAM
8 GB
Ekran kartı
Amd Radeon R7 Graphics
Anakart
F2A68HM-DS2
İşlemci
AMD A8 7650K
Merhaba arkadaşlar. APU bir sistemde donanıma ayrılan RAM'in ideal değeri kaç GB olmalı? Bende 1.1 GB donanıma ayrılan diyor. Kullanılabilir 6.95 GB diyor.

Onu sistemin kendi seçecek. Benim 3200G ile 4 GB ayırıyordu. Değişir bu sistemden sisteme. Bir de Ryzen işlemciler için APU frekansı kendi ayarında çok düşük sanırsam. Ryzen Master ile overclock yapabilirsin.

2 GB yeterlidir. BIOS varsayalın olarak 2 GB ayırır bir ayar yapılmadığı sürece.

Hocam ben BIOS'tan VRAM ayarlayınca kullanılabilir 6.95 GB RAM'den düşüyor. O 1.1 GB sistem kendine alıyor sanırım.

Sizin değerler gayet iyi hocam. Ben 8 GB ayıran sistemler görmüştüm.

Sağ olun hocam teşekkür ederim. Bundan 5 6 yıl önce kullanılabilir RAM'in 7.80'lerde olduğunu hatırladığımdan sordum. Tabii eski ne kadar doğru hatırlıyorum bilemem. Teşekkürler.

Sizin değerler gayet iyi hocam. Ben 8 GB ayıran sistemler görmüştüm.

Hocam peki bu ayrılan RAM VRAM'e mi gidiyor. 1.1 GB.

Benim ablamdaki laptopta da aynı durum mevcut. A8-6410 APU işlemci var. Gayet normal diyebiliriz senin değerlerin.

Teşekkürler hocam. Bu ayrılan RAM VRAM'e mi gidiyor bilginiz var mı?

Onu sistemin kendi seçecek. Benim 3200G ile 4 GB ayırıyordu. Değişir bu sistemden sisteme. Bir de Ryzen işlemciler için APU frekansı kendi ayarında çok düşük sanırsam. Ryzen Master ile overclock yapabilirsin.

Sağ olun hocam.

2 GB yeterlidir. BIOS varsayalın olarak 2 GB ayırır bir ayar yapılmadığı sürece.

Hocam bu ayrılan RAM VRAM'e mi ayrılıyor biliyor musunuz?

Son düzenleme:
Evet oradan düşecek. Şu 1.1 GB ayarlı.
Sayı olarak 2 yaparsan, RAM miktarın Max 5.95 olur, VRAM'inde 2 GB olur.

Hocam anladım. Teşekkür ederim ilgi ve cevaplarınız için ama o 1.1 GB VRAM'e gidiyorsa neden BIOS'tan VRAM ayarlayınca kullanılabilir RAM'den düşüyor? Bu arada ben yine bu forumdan birine sordum CS:GO falan oynuyorum diye VRAM'i Auto yap demişlerdi. Şu an Auto da sizce 2 GB daha mı iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı