APU Sistemde Monitörü Anakarta Bağlamak

Melik Buğra

Hectopat
Merhabalar, yeni gelecek olan 3. nesil Ryzenler ile yeni bir APU sistem kuracağım. Kafama takılan soru şu,
APU sistemde harici ekran kartım olmadığı için monitörü mecbur anakart üzerinden mi bağlamam gerek ve bunu yaparsam harici ekran kartına bağlamakla arasında ne gibi farklar ortaya çıkar?

Dostum;

İşlemcinin üstünde VGA yada HDMI çıkışı görebiliyor musun? Ben şahsen işlemcinin üzerinde bir port göremiyorum.

Görünü çıkışını anakarttan almak zorundasın. Başka görüntü çıkışı yeri yok :D. Anakarttan almak demek kötü bir şey değil. Zira eskilerden kalma bilgileriniz varsa, haklısınız. Eski işlemcilerde HD Graphics yada APU dediğimiz nispeten güçlü bir grafik işlemci (GPU) vardı. Ama eskiden o da yoktu. Anakartın üzerinde olan GMA adı verilen, sadece ekrana Windows logosunu getiren dahili GPU'lar vardı.

Aklın onlara gitmesin.

Ayrıca APU sisteme neden ekran kartı takıyorsunuz ki? Bu Hovercraft alıp sadece karada gitmek gibi bir şey. Madem ekran kartı alacaksınız neden APU alıyorsunuz? Normal bir Ryzen işlemci almıyorsunuz?

Dostum;

İşlemcinin üstünde VGA yada HDMI çıkışı görebiliyor musun? Ben şahsen işlemcinin üzerinde bir port göremiyorum.

Görünü çıkışını anakarttan almak zorundasın. Başka görüntü çıkışı yeri yok :D. Anakarttan almak demek kötü bir şey değil. Zira eskilerden kalma bilgileriniz varsa, haklısınız. Eski işlemcilerde HD Graphics yada APU dediğimiz nispeten güçlü bir grafik işlemci (GPU) vardı. Ama eskiden o da yoktu. Anakartın üzerinde olan GMA adı verilen, sadece ekrana Windows logosunu getiren dahili GPU'lar vardı.

Aklın onlara gitmesin.

Ayrıca APU sisteme neden ekran kartı takıyorsunuz ki? Bu Hovercraft alıp sadece karada gitmek gibi bir şey. Madem ekran kartı alacaksınız neden APU alıyorsunuz? Normal bir Ryzen işlemci almıyorsunuz?
Dediklerin doğru, lakin beni şu anlık idare edebilmesi gerek, daha fazla param yok. Öğrenciyim ve bundan dolayı da elimde ekstra para yok, yazın elime geçen paradan eğer artarsa ekran kartı alacağım yoksa APU sistemin dahili birimiyle devam edeceğim :)

Anakarta bağlamanızda herhangi bir artı veya eksi yok. Tek olumsuz olarak görebileceğimiz yanı, APU içerisindeki dahili grafik birimine RAM'den bir miktar bellek ataması. 8 GB belleğiniz varsa 2-3 GB'ı APU'ya ayrılıyor gibi düşünün.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı