APU sisteme farklı RAM takmak

Melih Kurucan

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben PC'mi toplarken APU ve 1x8 olarak topladım çünkü o zaman param yetmemişti. şimdi ise yeni bir RAM alıyorum ama aynısından bulamıyorum. Yine aynı markanın farklı bir modeli var ama özellikleri aynı 8 GB 2666 MHz CL 19 ikisi de, çift kanal performansı verir mi merak ediyorum. Lütfen cevap verir misiniz?

Sistemim:
  • R3 2200G.
  • Crucial 8 GB 2666 MHz CL19 RAM.
  • APU ekran kartı.
  • B450M h anakart.
  • 650W 80 Plus PSU.
  • Kioxia 240 GB SSD.

Merhaba arkadaşlar. Ben PC'mi toplarken APU ve 1x8 olarak topladım çünkü o zaman param yetmemişti. Şimdi ise yeni bir RAM alıyorum ama aynısından bulamıyorum. Yine aynı markanın farklı bir modeli var ama özellikleri aynı 8 GB 2666 MHz CL 19 ikisi de, çift kanal performansı verir mi merak ediyorum. Lütfen cevap verir misiniz?

Sistemim:
  • R3 2200G.
  • Crucial 8 GB 2666 MHz CL19 RAM.
  • APU ekran kartı.
  • B450M h anakart.
  • 650W 80 Plus PSU.
  • Kioxia 240 GB SSD.

Verir büyük ihtimal hocam her şey uyuşup aynı marka altındaysa.

İki farklı belleği normalde bile önermezken belleğin aktif olarak GPU tarafından kullanılacağı APU sistemde hiç önermem. Sakın böyle bir hata yapmayın.

Unutmayın: Aynı model olsa bile çipleri farklı olabilir. Her zaman kit alınmalı.

Aynısını bulamıyorsan elindekini satıp kit olarak alman mantıklı olabilir. Çünkü denildiği gibi aynı RAM'i alsan bile çipler farklı olabiliyor. Aldığında muhtemelen sorun yaşamazsın ancak sorun yaşama ihtimalin de var. Ben olsam elimdekini satar kit alırdım. Alternatif olarak 2. eldeki modellere bakabilirsin.

Ben de APU kullanıyorum ve ilk aldığımda tek almıştım. Ancak kısa sürede 2. RAM'i de aynı modülden korkarak aldım. Sıkıntı olmadı ama olma ihtimalini göze alarak aldım.

En mantıklısı elindeki RAM i satıp kit almak. Ayrıca APU olduğu için RAM frekansı çok önemli. 2666 MHz yerine 3000-3200 MHz daha iyi performans verir.

Corsair Vengeance Lpx 16 GB (2x8) 3200Mhz DDR4 CL16 CMK16GX4M2Z3200C16 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Team T-Force Vulcan Z RED 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 TLZRD416G3200HC16CDC01 Bellek Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bunlar alınabilir.

Ayrıca bu akşam Gaming Gecesi var İncehesap da. RAM indirimi oluyor. Takip edebilirsin. Biraz daha uyguna alabilirsin.

Dual channel olayı RAM'ler ile alakalı bir durum değildir, işlemci ve anakartın desteklemesi gereken bir durumdur. Farklı marka, modeldeki RAM'ler genellikle birbirleriyle çalışır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta daha yavaş çalışan belleği öncelikle sisteme tanıtma, ardından daha hızlı çalışan belleği sisteme takabilirsiniz. Dual Channel olayına tekrar gelelim örneğin; Elimizde 1600MHz CL11 4GB bir bellek ve 1600MHz CL9 8GB başka bir bellek bulunsun. Sistemi öncelikle 4GB'lik bellekle kuruyoruz, ardından 8GB lik belleği de ikinci kanala takıyoruz. Bu sistemde belleğin 8GB'lik kısmı dual channel çalışır, kalan 4GBlik kısmı da single channel çalışır.

Yani sonuç olarak çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı