Farklı RAM takmak neden risklidir?

qCzz

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, şu an Goodram 1x16 3200 MHz RAM kullanıyorum. Uygun fiyata 1x16 RAM buldum fakat farklı marka. MHz ve CL değerleri kullanmış olduğum RAM ile aynı. Risk oluşturan diğer etmenler nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, şu an Goodram 1x16 3200 MHz RAM kullanıyorum. Uygun fiyata 1x16 RAM buldum fakat farklı marka. MHz ve CL değerleri kullanmış olduğum RAM ile aynı. Risk oluşturan diğer etmenler nelerdir?

Bunun riski yok ki MHz CL değerleri aynıysa zaten sıkıntı olmaz. Farklı olsaydı görüntü vermezdi en basitinden patlayacak gibi şeyler düşünmeyin.

Çipler sorun çıkartabilir en basitinden. Aynı markanın kit olarak alınmayan aynı modelleri bile çipler dolayısıyla sıkıntı çıkarabilir.

İki sevgili el ele tutuşup bisiklet sürüyorsunuz. ikinizdede eşit şartlarda dönüyor eşit hızlarda ilerliyorsa sorun yok. Ama biriniz yavaş dengesiz gidiyor ise diğeri de aynı şekilde yavaşlayıp dengesizleşir.

Arabaya tekerleri aynı marka takıyorsun değil mi? Aynı marka olmasa bile en azından ölçüleri aynı oluyor. İşte onun araban daha az riskli versiyonunu düşün. RAM'ler farklı olursa mavi ekran alma olasılığın artar. Mümkün mertebe aynı marka model alırsın ki uyumsuzluğu minimuma insin.

Ben 1 Crucial marka, 1 Hynix marka kullanıyorum şuanki bilgisayarımda Crucial 4 GB 1600MHz, Hynix 4 GB 1333MHz. Anakartım zaten 1333MHz destekliyor. Mavi ekran filan alırsın diyenler oluyor ama pek inanmıyorum takmıyorum da nerden çıktıysa böyle bir şey anlamadım. 2 senedir kullanıyorum aktif olarak sistemi.

Son düzenleme:
Ben 1 Crucial marka, 1 Hynix marka kullanıyorum şuanki bilgisayarımda Crucial 4 GB 1600MHz, Hynix 4 GB 1333MHz. Anakartım zaten 1333MHz destekliyor. Mavi ekran filan alırsın diyenler oluyor ama pek inanmıyorum takmıyorum da nerden çıktıysa böyle bir şey anlamadım. 2 senedir kullanıyorum aktif olarak sistemi.
Mavi ekran biraz piyango. Sadece RAM'de iş bitmiyor anakart-işlemcide de fark ediyor. Aynı marka model 2 RAM'de mavi ekran hatası aldığım da var, alakasız 2 RAM'de sorun çıkarmayan da var. Bu yüzden genelde RAM alırlar, testini yaparlar. Uyumsuz ise iade ederler.

Geri
Yukarı