APU sisteme harici ekran kartı

Öncelikle konuyu yanlış yere açmışsınız. Sorunuza gelince her türlü ekran kartı takabilirsiniz,Gtx 970'den üstü ekran kartı darboğaz yapabilir. r7 veya r9 serisi ekran kartı takabilirsiniz.

Öncelikle konuyu yanlış yere açmışsınız. Sorunuza gelince her türlü ekran kartı takabilirsiniz,Gtx 970'den üstü ekran kartı darboğaz yapabilir. r7 veya r9 serisi ekran kartı takabilirsiniz.
Peki r7 yada r9 serisi iyi midir? Amacım oyun oynamak. Aslında ekran kartı konusunda tereddüsütüm yok. Asıl sormak istediğim işlemciyle iyi birbirini tamamlar mı gibi bişeydi sormak istediğim. Yani düşünsene intel core i3 işlemcili sistemde nvidia geforce 980m ekran kartı olduğunu :D

R9 serisi gayet iyidir,darboğaz olmayacaktır çünkü 4 çekirdekli bir işlemci ve oyunlarda gayet iyi bir performans verecektir. Sen bana bütçenin söyle ben sana ona göre ekran kartı tavsiyesi vereyim.

R9 270 ekran kartı ve i3 4160 ile gta 5 high ayarlarda kasmadan ve takılmadan oynanabiliyor. Amd apu 7850k i3 4160'dan daha güçlü bir işlemci dir. 7850k 4 çekirdekli i3 4160 2 sanal 2 gerçek çekirdek bulunmaktadır. Yani 7850k ve r9 270 güzel bir seçim olacaktır.

Mesele şu ki; o sistem, en azından bir süre ekran kartı almadan, sadece Apu'yu kullanmayı tercih edecek arkadaşları düşünerek hazırlanmış. Yani ekran kartını en azından 1 sene sonra alacak kullanıcılar için... Üstüne baştan yaklaşık 1000 liralık ekran kartı koyup satın alınca cazibesi kalmıyor. Daha ucuz ekran kartları da Apu'nun performansını, harcanan paraya değecek kadar aşmıyor.

Dual Graphics konusunda kendim tecrübe etmediğim için kesin bir şey demeyeyim ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla her oyunda düzgün çalışmıyor. Bazı oyunlarda hiç devreye girmiyor. Dediğim gibi kendim deneyimlemeden ahkam kesmek istemiyorum ancak öyle kağıt üstünde göründüğü gibi "Bunun X birim performansı var. Yanına R7 250'yi takarsam 2X birim performans alırım." hesabının geçerli olmayacağını söyleyebilirim. O tip çözümler halihazırda Apu işlemci satın almış kişilerin, ellerindeki sistemin performans ömrünü bir nebze daha uzatmaları açısından faydalı.

Kısacası eğer başta ekran kartına ayıracak bütçeniz varsa o sistemi tercih etmenizi gerektirecek bir durum yok. Zaten dikkat ederseniz o sistemin üstüne 1000 TL'lik ekran kartı koyunca "Giriş/Orta Seviye Oyun" tavsiyesinin fiyatını aşıp "Orta Seviye Oyun – Fiyat/Performans" tavsiyesinin fiyatına varıyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı