Rehber APU Sistemlerde GPU Kullanımı ve Sıcaklığını Görüntüleme

Merhaba, çoğu APU işlemcili bilgisayar ile MSI Afterburner kullanırken oyunlarda %65536 gibi GPU kullanımları ve farklı GPU çekirdeği sıcaklığı değerleri ile karşılaşabiliyor.

RivaTuner+HWiNFO kullanarak bu değerleri detaylı kontrol edebilirsiniz.

Not: Sistemde MSI Afterburner varsa RTSS kurmanıza gerek yok.

RivaTuner'ı açıyoruz en başta. Show on Statics ve Show on Screen Display seçeneklerini açın, ben Windows ile başlatmayı da açtım ama bu size bağlı.

Ekran görüntüsü 2021-01-20 165224.png

Şimdi de HWiNFO'yu açalım. Direkt Sensors kısımını açabilir ya da normal bir şekilde açıp Sensors kısmına da gelebilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2021-01-20 165257.png

InkedHWiNFO_LI.jpg

Sensors sekmesi açıldıktan sonra ayarlar kısmına giriyoruz.
Sensors.png

Ayarlar sekmesinde OSD(RTSS) sekmesine geliyoruz.

Eğer RTSS'yi açmayı unutusanız bunun gibi OSD hatası yazısı çıkar ve kutucukları işaretletmez.
Ekran görüntüsü 2021-01-20 170102.png

RTSS'yi açıp geldiniz diyelim :)
sdasda.png

OSD etmek yani değerlerini takip etmek istediğiniz şeyler için üstüne tıklayıp mavi ile işaretlediğim yerdeki "Show value in OSD" seçeneğini seçiyoruz.

Bende CPU(Tctl/Tdie), APU GFX, GPU Tempeature, GPU Clock, CPU D3D Usage ve Laptop kullandığımdan dolayı Charge Level açık.
Batarya yüzdesini açmayabilirsiniz. Isterseniz bunlara ek olarak farklı şeyleri de açabilirsiniz, size bağlı.

Bu şekilde yaparsanız sadece değerler gözükür, hangi değerin neye ait olduğunu görmek isterseniz kırmızı ile işaretlediğim "Show label in OSD" seçeneğini açmalısınız ki ben de açmanızı öneririm.

Bu şekilde bırakırsanız büyük ihtimalle oyuna girdiğinizde bunun gibi hepsi tek sıra halinde dizilmiş olacak.
VALORANT   20.01.2021 18_44_55.png

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra isterseniz tek sıra da kullanabilirsiniz, ancak isterseniz tek tek sıra halinde de yapabilirsiniz.

OSD sekmesine tekrar geliyoruz, bu sefer sıralama ayarı yapacağız.
InkedSensor-OSD_LI.jpg

Kırmızı ile işaretlediğim Line sayısı ile seçtiğiniz değeri farklı bir sıraya alabilirsiniz, Column ile de aynı sıradakilerin sırasını belirleyebilirsiniz.
Ayrıca her satıra farklı renk atayabilirsiniz karıştırmamak için.

Mesela kırmızıya işlemci ve APU sıcaklığı, maviye GPU saat hızı ile sıcaklığı ve yeşile de kullanım yüzdeleri ile batarya seçip sıra sıra yaptım.
Ortaya çıkan sonuç bu şekilde;
VALORANT   20.01.2021 16_47_17.png

Bu şekilde APU işlemci sıcaklıklığını ayrı, GPU çekirdeklerinin sıcaklığını ayrı takip edebileceğiniz gibi GPU'nun gerçek kullanımını da görebilirisiniz.

Son düzenleme:
Ufak bir not düşeyim, bu şekildeki OSD işlemini normal bilgisayarlarda MSI Afterburner yerine de kullanabilirsiniz.
SSD'nin sıcaklığı gibi değerleri görmek için MSI Afterburner üzerine HWiNFO'yu eklemiştim, açılışta ikisinin birden açılması sinir ediyor bazen. Uğraşıp bu yöntemi denemek lazım.
Dolu dolu yapmışım, hey maşallah. :D

1611161070303.png

Görev Çubuğu üzerine istenen şeyleri ekleme gibi bir özellik var mıydı hocam?
1611160836991.png

Bu problemi yaşıyordum. Mesajım bulunsun, eve gidince deneyeceğim. Rehber için teşekkürler.

Geri
Yukarı