Aquarius 5A-6600/XT SAM vs 5T11-RX6600/XT

İntel işlemcili olan

Ryzen işlemcili olan

Ekran kartını XT modeli yapıp bir tanesini seçeceğim. Bildiğim kadarıyla performans testlerinde 11400F daha önde.
Siz olsanız hangisini seçersiniz, Ryzen işlemciye 900 TL fark vermeye değer mi?
Değerli görüşlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Ben şahsen Intel olan modeli seçerdim 3600 i5 11'den güçlü değil kafa kafaya gibi nerydese ikisi de i5 hatta çok az bir yüzdelik farkla önde bulunuyor orada farka kesinlikle değmez o farka anakart yükseltmesi yapılması daha mantıklı olur.

AMD ekosisteminde en büyük farkı Smart Access Memory yaratıyor şu anda. Yalnız işlemci 3600 yerine 5600X olsa daha iyi olurdu 6600 XT için. Yine iyi besliyor ama maksimum besleme için 5000 serisinin çekirdek gücü daha hoş olurdu.

Ben fiyat farkından da ötürü 11400F'li sistemi seçerdim çünkü daha iyi bir çekirdek gücüne sahip. Smart Access Memory bu kadar fark ediyor;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben şahsen Intel olan modeli seçerdim 3600 i5 11'den güçlü değil kafa kafaya gibi nerydese ikisi de i5 hatta çok az bir yüzdelik farkla önde bulunuyor orada farka kesinlikle değmez o farka anakart yükseltmesi yapılması daha mantıklı olur.
Anakart ve ram üzerinde ufak bir değişiklik yapma gibi bir düşüncem var .Anakartı Asus Prime h-510 M-E yapmayı,ramleri ise gskill 3200mHz yapmayı düşünüyorum. 11400F için ekstra bir soğutucu almam gerekir mi?

Anakart ve RAM üzerinde ufak bir değişiklik yapma gibi bir düşüncem var. Anakartı ASUS Prime H-510 M-E yapmayı, RAM'leri ise G.Skill 3200MHz yapmayı düşünüyorum. 11400F için ekstra bir soğutucu almam gerekir mi?

Yani eğer kule tipi bir soğutucu alırsnaız 150-200TL'ye daha iyi olacaktır ama kesin olması gerekmiyor
Bütçeniz nedir tam olarak başka modellere de bakabilirsiniz.

AMD ekosisteminde en büyük farkı Smart Access Memory yaratıyor şu anda. Yalnız işlemci 3600 yerine 5600X olsa daha iyi olurdu 6600 XT için. Yine iyi besliyor ama maksimum besleme için 5000 serisinin çekirdek gücü daha hoş olurdu.

Ben fiyat farkından da ötürü 11400F'li sistemi seçerdim çünkü daha iyi bir çekirdek gücüne sahip. Smart Access Memory bu kadar fark ediyor;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oldukça fark ediyormuş,yalnız tavsiyeniz gibi yaparsam +1500 TL 5600 için ve diğer sistemden gelen +900 TL fark ile toplamda 2.4k TL fark ediyor.
Yani eğer kule tipi bir soğutucu alırsnaız 150-200TL'ye daha iyi olacaktır ama kesin olması gerekmiyor
Bütçeniz nedir tam olarak başka modellere de bakabilirsiniz.
15.500 TL'ye kadar rahatlıkla çıkabilirim.
Kafama yatan halini görsel olarak ekliyorum. Ufak bir anakart, ram ve ssd değişikliği ile.
Sistem.jpg

@HAWKARD evet, yalnız bu videoda önemli fark oluşan oyunların çoğu AMD tabanlı FPS miktarı arttıkça FPS farkı da ona göre çoğalıyor ama 60 FPS alacağımız bir oyunda bu fark 3-4 FPS civarı olur.

AMD ekosistemi ve Smart Access Memory kullanmak isterim dersen 5600X'e o kadar masraf yapma. 3600'ün performansını soğutucu ve RAM overclock'u ile %10 civarı artırabilirsin bu da 11400F'in performansına yaklaştırır.

Sistemde kullanılan RAM'ler bunlar, ben de aynısına sahibim 3600Mhz CL14'e ayar çektik oldukça güçlüler. Gskill şart değil.

Anakartı Biostar bırakabilirsin seni ek masraftan kurtarır;

Son halde 6600 XT Fighter ile 14.750 TL yapıyor. Ekleyeceğin yeterli bir soğutucu ile 15.250 TL'yapar. 2.4K masraf yersiz ben bu kartı Ryzen 3300X, 2x8 GB 3600Mhz RAM ve kule tipi soğutucu ile kullanıyorum performansı oldukça yeterli.

@HAWKARD artısı DLSS'in FSR'dan daha kaliteli bir çözünürlük işleme seçeneği olması. Eksisi kas gücü ve OC potansiyeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı