Araba oyunları nasıl oynanır?

fersend

Kilopat
Daha fazla  
Dirt 5 WRC 8 gibi oyunları oynarken sürekli sağa sola çarpa çarpa ilerliyorum.

Nasıl oynamalıyım.
Her virajda el freni ile dönüş alsam araba yalpalıyor ve kıçı gidip bariyere çarpıyor.

Nasıl dönüş alınıyor.
Gaz vermeyi bırakıp frene hafif basıyorlar mı?
Bu üçlüyü yapmak etkin bir dikkat ve koordinasyon istiyor.
Reflex haline gelene kadar zaman gerekli.

O yüzden doğru yapılış biçimi nasıl ona odaklanmam lazım.
Ya da bunun anlatım yazısı ya da videosu?

Son düzenleyen: Moderatör:
El freni çekerken sağ ve sol tuşlarıyla aracı kontrol etmeniz lazım. Çok zor bir şey değil. Eğitime gerek yok. Alışırsınız.

Virajı görünce, girmeden önce yavaşça frene bir iki dokunarak basıp, arabayı o yöne doğru çevirin. (Hıza göre freni ayarlarsınız.) Keskin dönüşlerde arabaya biraz yön verip, el frenini çekin ve araba dönüş etrafında spin atsın.

Eğer virajdan önce küçük de olsa atlayış var ise, arabayı virajın tersi yönüne doğru biraz çevirip daha sonra da ani bir şekilde virajın yönünde ilerletin. Şimdilik bunları hatırlıyorum oynayışlarımdan. Uzun zaman oldu oynamayalı. Bir de zamanla alışırsınız. Yolları vs kavrarsınız.

Bir de aklıma gelmişken, gerçek rally'leri izleyebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de biraz kavramış olursunuz işleri.

Son düzenleme:
Dirt gibi ralli oyunları için acele etme. Öyle hemen alışılmaz biraz oynaman lazım. Direksiyon setiyle mi oynuyorsun klavye gamepad mi?
Yaşım ilerlemiş benim gençlik yıllarımda atari salonlarında oynanan zamanın popüler oyunları dövüş oyunları ve birde metal slug meşhurdu.
Araba oyunları sonradan meşhur oldu.

Yarışalım diyen dostlar oluyor split screen Dirt oyununda var WRC 8 oyunundada.

Gamepad ile oynuyorum.
Daha doğrusu çabalıyorum.

Yaşım ilerlemiş benim gençlik yıllarımda atari salonlarında oynanan zamanın popüler oyunları dövüş oyunları ve birde metal slug meşhurdu.
Araba oyunları sonradan meşhur oldu.

Yarışalım diyen dostlar oluyor split screen Dirt oyununda var WRC 8 oyunundada.

Gamepad ile oynuyorum.
Daha doğrusu çabalıyorum.
Haha. Metal Slug'ı bende arada açıp oynarım :D . O zaman önce Gamepad'e biraz alışın bundan kaynaklı olabilir. Daha sonra oyun kontrollerine biraz alışmaya çalışın. Zaten ilk sürüşte mükemmel beklenmiyor. Bariyerlere çarpa çarpa devam edin. Yolda kalmaya bakın zaten yavaş yavaş alışırsınız ve bir süre sonra düzgünce sürersiniz.

Bir soru daha?
Kaza yaptıktan sonra haliyle araba duruyor.
Arabayı kaldırdığımda etrafında dönüyor sürekli.
Sola çekiyor yola koymaya çalışıyorum.
Biraz yol gidince düzeliyor.

Gamepad bozulmuştur diye düşündüm.
Gamepad sorunsuzmuş.

Bu neden oluyor ve önlemenin yolu var mı?

Dirt 5 WRC 8 gibi oyunları oynarken sürekli sağa sola çarpa çarpa ilerliyorum.

Nasıl oynamalıyım.
Her virajda el freni ile dönüş alsam araba yalpalıyor ve kıçı gidip bariyere çarpıyor.

Nasıl dönüş alınıyor.
Gaz vermeyi bırakıp frene hafif basıyorlar mı?
Bu üçlüyü yapmak etkin bir dikkat ve koordinasyon istiyor.
Reflex haline gelene kadar zaman gerekli.

O yüzden doğru yapılış biçimi nasıl ona odaklanmam lazım.
Ya da bunun anlatım yazısı ya da videosu?
Hocam arabaya bağlı ağır mı hafif mi araba?

En iyi dönüş rallide drifttir dönüşe girerken iç taraftan el freni ile gireceksiniz dış taraftan çıkmak mantıklıdır. Aynı zamanda size Normal simulasyon oyunu olarak Assetto Corsa öneririm 6 TL'ye düştü steam indirimlerde.

Geri
Yukarı