Araba sürmeyi bilmeyenlere dikkat!

Öncelikle geçmiş olsun. Ne olursa olsun, yol hakkı sizin olsa dahi oldukça temkinli bir şekilde gitmeniz gerekiyor maalesef. Çünkü motoru taşıttan saymıyor bizim halkımız. Ben bir araç kullanıcısı olarak bilhassa motorlara çok dikkat ediyorum keza motorcu arkadaşların kendisi kaportadır zaten.

Türkiye de şöyle bir durum var. Hayatımda arabanın şoför koltuğuna oturmadım ama direksiyonda tek seferde ehliyeti aldım. Bir arkadaş vardı kursda, ehliyeti yok ama ekmek arabasıyla bakkallara ekmek dağıtıyordu. 6. defaydı galiba ehliyeti alamadı direksiyondan kaldı. He ben tek seferde geçtim ama trafiğe çıkma korkusu var orası ayrı konu. Araba sürmekle ehliyet sahibi olunmadığı gibi, ehliyet sahibi kişilerde araba sürme deneyimi olmuyor veya korkuyor.

Öncelikle geçmiş olsun. Ne olursa olsun, yol hakkı sizin olsa dahi oldukça temkinli bir şekilde gitmeniz gerekiyor maalesef. Çünkü motoru taşıttan saymıyor bizim halkımız. Ben bir araç kullanıcısı olarak bilhassa motorlara çok dikkat ediyorum keza motorcu arkadaşların kendisi kaportadır zaten.
Teşekkür ederim. Evet kaporta biz olunca çok temkinli olmak zorundayız. Dikkatiniz için size ayrıyeten teşekkür ederim.
Türkiye de şöyle bir durum var. Hayatımda arabanın şoför koltuğuna oturmadım ama direksiyonda tek seferde ehliyeti aldım. Bir arkadaş vardı kursda, ehliyeti yok ama ekmek arabasıyla bakkallara ekmek dağıtıyordu. 6. defaydı galiba ehliyeti alamadı direksiyondan kaldı. He ben tek seferde geçtim ama trafiğe çıkma korkusu var orası ayrı konu. Araba sürmekle ehliyet sahibi olunmadığı gibi, ehliyet sahibi kişilerde araba sürme deneyimi olmuyor veya korkuyor.
Evet. Haklısınız sizin bahsettiğiniz korku. Ama tabiri cayiz ise bazı kendini birşey sanan (sığırlar) araba sürmeyi sanki doğuştan biliyormuş gibi davranıyorlar. İşte ben onlardan korkuyorum.

Geçmiş olsun beceriksiz şoförler trafiğin kanayan yarası maalesef. Motorcu ve araba şoförü diye ayırmamak lazım ama her iki tarafta da beceriksiz insanlar mevcut.

Ya acaba ben de araba sürmeyi öğrenince böyle hatalar yapacak mıyım ? Ne bileyim, dışardan araba kullanmanın bir komplikesi yok gibi gözüküyor. Hem ben, babam arabayı sürerken iyi analiz etmeye çalışıyorum. (Babam kadar arabayı güvenli kullanan birisi yoktur diye düşünüyorum, yaptığı max. hız 130 kilometredir herhalde :D ) Nerelerde vites değiştiriyor, aynaya ne zaman bakıyor, ara ara ayağına bile bakmaya çalışıyorum ne kadar basıyor frene/gaza/debriyaja.

Ya acaba ben de araba sürmeyi öğrenince böyle hatalar yapacak mıyım ? Ne bileyim, dışardan araba kullanmanın bir komplikesi yok gibi gözüküyor. Hem ben, babam arabayı sürerken iyi analiz etmeye çalışıyorum. (Babam kadar arabayı güvenli kullanan birisi yoktur diye düşünüyorum, yaptığı max. hız 130 kilometredir herhalde :D ) Nerelerde vites değiştiriyor, aynaya ne zaman bakıyor, ara ara ayağına bile bakmaya çalışıyorum ne kadar basıyor frene/gaza/debriyaja.
Bu işler tecrübe işidir. Kimse ilk başta hatasız sürmediği gibi sizde ilk sürmeye başladığınızda birçok hatalar yapacaksınız elbette. Sonrasında tecrübe ile hata yapmamayı öğreneceksiniz.

Öncelikle geçmiş olsun, ne mutlu bir hasar almamışsınız. Bunu ehliyeti olmayan ben bile biliyorum ki ana yol ve tahli yolda iki araç beklerken geçiş önceliği ana yoldaki araca aittir. Bu tip 'öküzlerin' trafikte gerçekten fazla olduğunu fark ettim son yıllarda. Ciddi bir şey olmadığı sürece olayı irdelemek pek iyi bir tercih olmuyor. Çünkü bu tip sürücüler her fırsatta kendini haklı çıkartmaya oynuyor genelde ve zarar gören taraf yine mağdur taraf oluyor. Oradaki sessizliğin nedeni de belki buydu. Tekrarı olmaması dileğiyle...

Geri
Yukarı